Festiwal ludowy: jaki był i jaki będzie (video)

Skomentuj (5)

zobacz więcej (25)

Przebrzmiały już dźwięki ludowej Muzy na kazimierskim rynku. Pogasła feeria barw regionalnych strojów. Znikły kramy z bajkowymi dziełami sztuki. Wrócą – za rok. Czy w tej samej formie?

Na kazimierskim rynku w czasie 42 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych wystąpiło 22 kapele, 32 zespołów śpiewaczych, 13 instrumentalistów, 23 solistów - śpiewaków oraz 21 grup wykonawców w konkursie "Duży - Mały". W sumie – 800 osób.

Przyznano 63 nagrody i wyróżnienia. Baszty wygrali - w kategorii kapel - Kapela Braci Byrtków z Pewli Wielkiej (woj. śląskie), w kategorii solistów instrumentalistów – Roman Wojciechowski, skrzypek z Tomaszowa Mazowieckiego (łódzkie). Baszty wyśpiewali - w kategorii zespołów śpiewaczych - zespół z Łukowej I (woj. lubelskie), a w kategorii solistów śpiewaków - Julia Okoń z Rudy Solskiej (lubelskie). Pełny werdykt zamieszczono tutaj.

Jury oceniło poziom artystyczny festiwalu jako wyrównany, podkreślając bogatą prezentację tradycyjnego repertuaru pieśni i muzyki z większości regionów Polski. Ciągłość tradycji oraz żywotność autentycznego – czasem nawet z rodowodem średniowiecznym - repertuaru zapewnia fakt, że wielu wykonawców powraca na kazimierską sceną nie tylko jako wykonawcy, ale także mistrzowie w konkursie Duży – Mały, aktywizując młodych do ludowego muzykowania.

Długoletnia jurorka Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych Maria Baliszewska w artykule „Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu wobec współczesnych wyzwań” zamieszczonym w pierwszym numerze festiwalowego „Burczybasa” wyznacza niejako kierunki, w których impreza ta powinna ewoluować. Przede wszystkim zmianie ulec powinna sama nazwa festiwalu tak, by podkreślić, że w Kazimierzu nagradzane jest odtwarzanie repertuaru zanikającego – starych ballad, pieśni obrzędowych, które w ten sposób mogą zachować swoją żywotność. I taką nazwę proponuje – Festiwal Dawnej Muzyki Ludowej. Inny pomysł to wprowadzenie nowych kategorii wykonawczych, by w Kazimierzu mogły zaistnieć w większym stopniu niż dotychczas mniejszości narodowe i etniczne, a także dopuszczenie do udziału w konkursie wykonawców z miasta rekonstruujących muzykę ludową.

– Czas pokaże, że to oni są przyszłością muzyki ludowej – pisze Maria Baliszewska.

Zmiany powinny jednak ominąć regulamin festiwalu, który szczegółowo określa repertuar i rodzaje dopuszczonych instrumentów. Nie usłyszymy więc w Kazimierzu akordeonu, choć to bardzo popularny instrument czy przyśpiewek o współczesnych tekstach, bo w centrum zainteresowania festiwalu pozostaje właśnie dawna muzyka ludowa. Nie przeszkadza to wprowadzać nowych trendów w ramach imprez towarzyszących – stąd podczas tej edycji publiczność wspaniale bawiła się podczas koncertu kapeli folkowej Varsovia Manta. Inna forma szerszego zaangażowania publiczności w wydarzenia festiwalowe – to udział w warsztatach i innych propozycjach Klubu Festiwalowego o dźwięcznej nazwie „Tyndyryndy”.

Czy kazimierski festiwal rzeczywiście pójdzie tą drogą? Niektóre zmiany, jak widzimy, już stały się faktem. Czy inne nastąpią, przekonamy się najwcześniej za rok. A tymczasem: przeżyjmy to jeszcze raz. Zapraszamy na fotoreportaż Mateusza Stachyry.

Zobacz video:

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • turysta (gość)
  super ze mogliśmy tam być i nawet jesteśmy uwiecznieni na pierwszym planie pozdrawiamy Kazimierz Dolny turyści
 • młoda (gość)
  ja niestety nie mogłam być na tym pieknym festiwalu w Kazimierzu, a w telewizji była tylko pół godzinna relacja, bo Kazimierz lubelski to nie ten co krakowski ....
 • AU (gość)
  a to video nie dziala ;)
 • kjl & mbb (gość)

  "Nie tylko znojną pracą rąk lud Polskę tworzył, on dał jej także to, co sztuką jest, a więc pieśń, baśń i meodyę" (Jerzy Kuncewicz).
 • AU (gość)
  dzieki za te kolory , na fotach utrwalonych
  dzieki spiewakom ludowym - za to pikne spiwanie , za tance zabawe-
  - ten festiwal kazimierski naprawde na medal :)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę