Powracają autorskie kolacje

Skomentuj (1)

Goście z kazimierskiej i lubelskiej bohemy gościli w sobotni wieczór w Folwarku Walencja na Górach. Tym samym pensjonat powraca do tradycji kolacji autorskich organizowanych tu od 2005 r.

Rarytasy kuchni folwarcznej zaprezentowano w sobotni wieczór 22 października podczas kolacji autorskiej w Folwarku Walencja. W ten sposób zainicjowano na nowo cykl kolacji autorskich, z których pierwsza odbyła się równo 6 lat temu. Od tamtego czasu przez kuchnię i jadalnię pensjonatu Folwark Walencja przewinęło się wiele znanych osób. Gotowali tu między innymi:  Grażyna Lutosławska (Ruszewska) – dziennikarka redakcji publicystyki Radia Lublin, autorka książek dla dzieci i słuchowisk radiowych; Elżbieta i Lech Cwalinowie - twórcy i szefowie Kawiarni Artystycznej Hades w Lublinie, organizatorzy wydarzeń kulturalnych, laureaci Nagrody Artystycznej miasta Lublina za Upowszechnianie Kultury 2007; Małgorzata Retei – producent filmowy (m.in.„Szpilki na Giewoncie”, „Święta krowa”), Jola Szala – lubelska projektantka mody. W Walencji pachniało i swojsko, i orientalnie, a nawet tropikalnie. Kolacje zawsze miały charakter biesiady z akcentami literackimi czy muzycznymi. W ten sposób posmakowano tu kultury staropolskiej, rosyjskiej, tatarskiej, ormiańskiej, a nawet meksykańskiej czy brazylijskiej.

Podczas pierwszej po przerwie kolacji autorskiej obecni byli goście poprzednich edycji. Delektowano się pasztetem z wątróbki drobiowej z suszoną żurawiną na orzechowcu z buraczkami, kremem z dyni z syropem miętowym, króliczym comberkiem z zieloną skórką, pure z czerwonej fasoli z warzywami w chrupiącym wianuszku oraz tartą z kremem bananowym na sosie czekoladowym z suszonymi śliwkami na deser. Kolejna kolacja już w listopadzie.

- Kolacje autorskie są oryginalnym pomysłem Folwarku Walencja – mówi Janusz Kowalski właściciel pensjonatu Folwark Walencja. –  Raz, może dwa razy w miesiącu – w zależności od możliwości – będziemy organizowali w Pensjonacie Folwark Walencja kolacje autorskie z udziałem znanych osób. Mamy też propozycje ze znanych polskich hoteli i pensjonatów, by podczas naszych kolacji swój kunszt kulinarny prezentowali także ich kucharze.

Kolejne kolacje będą miały charakter otwarty, będzie mógł w nich uczestniczyć każdy. Najbliższa już w listopadzie. Kto będzie jej gwiazdą i kiedy dokładnie się ona odbędzie – podamy wkrótce.

Pensjonat Folwark Walencja po raz kolejny bierze udział w konkursie „Hotel z Pomysłem” organizowanym przez czasopismo branżowe „Hotelarz”. W plebiscycie czytelników zajmuje obecnie 28 miejsce wśród 65 zgłoszonych hoteli i pensjonatów. Na wybrany hotel głosować można codziennie, za każdym razem oddając 1 głos. Głosowanie trwa do końca roku.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Pensjonaty

Karlik


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę