Powieś bombkę na kazimierskiej choince!

Pierwsze ozdoby na choince już są. Organizatorzy akcji #ŚwiętaRazem liczą, że wkrótce dołączą do nich kolejne, wykonane własnoręcznie w rodzinnym gronie.
Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego nie będzie, chociaż choinka już pyszni się na rynku wśród świetlnych dekoracji. Sanie przy drzewku nie doczekają się też świętego Mikołaja ani towarzyszących mu Śnieżynek. Nie będzie także Wigilii Miejskiej i powszechnego dzielenia się opłatkiem.
Życie jednak nie lubi próżni. By podtrzymać ducha świąt, spędzić czas z bliskimi, Urząd Miasta zaprasza wszystkich do wspólnego wykonania świątecznych dekoracji choinkowych i ozdobienia nimi bożonarodzeniowego drzewka.
- Zachęcamy wszystkich, by od 6 grudnia w wykonane ozdoby ubrać stojącą na rynku choinkę – czytamy na stronie Urzędu Miasta. - Zostawmy na drzewku odrobinę rodzinnej atmosfery, podzielmy się nią symbolicznie z resztą mieszkańców.
Inicjatorami tej akcji oznaczonej #ŚwiętaRazem jest działająca w Kazimierzu nieformalna grupa eMeRKa, która organizuje różne oddolne działania.
- To my posprzątaliśmy boisko nad Wisłą, brałyśmy udział w zbiórkach charytatywnych na terenie gminy, organizowałyśmy różne spotkania – mówi Weronika Ziarnicka. - Niestety, pandemia mocno pokrzyżowała nam plany.
Jak widać nie do końca. Dziewczyny z eMeRKi chcą zaktywizować mieszkańców do wspólnego ubierania miejskiej choinki.
- Jak już wiadomo tegoroczny jarmark nie odbędzie się. Dlatego chciałyśmy zastąpić to wydarzenie czymś, co utrzyma magię świat i ciepłą, rodzinną atmosferę – mówi Patrycja Oroń z eMeRKi. – Choinkę chcemy ubrać w własnoręcznie wykonane z serca przez rodziny ozdoby świąteczne, aby odzwierciedlały radość świąt mimo trudnej sytuacji.
Jakie będą te tegoroczne rodzinne święta? Przepisy obligują, by były kameralne, to znaczy, by przy świątecznym stole spotkało się oprócz rodziny nie więcej niż pięcioro gości, którzy nie zamieszkują z nimi pod jednym dachem. Trudne święta. Bez gwaru zmieniających się gości, wymienianych zastaw i obrusów. Na pewno cichsze. Ale na ile to możliwe – razem. A to oznacza, że i przygotowywane wspólnie, na długo jeszcze przed pierwszą gwiazdką. To pozwoli młodszych oderwać od komputera po zdalnej nauce, a starszym nie tylko pokazać, jakimi ozdobami dawniej dekorowano zielone drzewka, ale także powspominać czasy ich młodości.
- Myśląc o pomyśle #ŚwiętaRazem wyobrażamy sobie mieszkańców, którzy dołączają się do akcji i ubierają choinkę. Każdy może powiesić na tym drzewku, co tylko chce - mówi Julia Stefanek z eMeRKi. - Jest to symbol wszystkich mieszkańców.
- Mamy nadzieję, że ta choinka połączy fantazje i tradycje wielu mieszkańców – mówi Julia Stateczna z eMeRKi.
W tym roku miejska choinka, która już czeka na ozdoby wykonane w domowym zaciszu nie tylko kazimierskich domów, odgrywa więc szczególną rolę – jest jednocześnie ucieleśnieniem jarmarku, Mikołaja, Miejskiej Wigilii i świątecznej atmosfery. Ile tych świąt z rynku zabierzemy, zależy od nas samych – od tego, ile damy z siebie. Już wiecie, jakie ozdoby powiesicie na drzewku?
Chwalmy się tymi dekoracjami w mediach społecznościowych.
- Pokażcie innym, jak razem pracujecie lub jak wieszacie swoje ozdoby na kazimierskiej choince – zachęcają organizatorzy. – Oznaczcie je hasztagiem #świętarazem.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę