Posprzątajmy Kazimierz!

Skomentuj (44)

Mamy wiosnę. Idą święta. Czas na wiosenne porządki. Urząd Miasta zaprasza mieszkańców do udziału w kolejnej akcji sprzątania Miasteczka. Akcja przeniesiona na 14 kwietnia z powodu pogody.

W sobotę 31 marca o godzinie 9.00 na rynku pojawią się radni, strażacy, pracownicy miejskiego zakładu komunalnego i miejscy urzędnicy.

- Z roku na rok w wiosennej akcji sprzątania bierze udział coraz więcej mieszkańców. Liczymy, że i w tym roku frekwencja dopisze – pisze Dorota Szczuka, inspektor ds. Promocji i Dziedzictwa Kulturowego na stronie Urzędu Miasta i Gminy.

Przed Urzędem Miasta w rynku będzie można otrzymać worki i rękawice oraz wskazanie, który teren szczególnie należy posprzątać. A jest w czym wybierać – na oczyszczenie ze śmieci czekają: obrzeża cmentarza komunalnego, wąwóz między cmentarzami, cmentarz żydowski i jego okolice, wąwóz  Małachowskiego, ścieżka przez Albrechtówkę i u jej podnóża nad Wisłą, punkt widokowy na Albrechtówce, droga do przeprawy promowej (za kamieniołomem), Dolina Grodarza, wał wiślany, Wąwóz Korzeniowy i okolice, ul. Zamkowa, ul. Góry, kamieniołom i teren nad nim, wąwóz Norowy Dół czy ul. Słoneczna.


W akcji sprzątania uczestniczyć będą również drużyny złożone z chętnych dzieci i młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół, które będą sprzątać głównie na swoim terenie – tam, gdzie mieszkają.

- Chcemy, żeby to była akcja ogólna: sprzątamy wokół siebie, ukwiecamy Kazimierz, bo to służy nam wszystkim – mówi Monika Kubiś – Arbuz, jedna z inicjatorek akcji.

- Prosimy także o sprzątanie swoich posesji, ulic i ogródków – apeluje wiceburmistrz Kazimierza Marzanna Cendrowska, powołując się na przepisy o zachowaniu czystości w mieście.

Akcja zostanie powtórzona w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 9.00.

Wiosenne porządki to nie tylko sprzątanie, ale także ukwiecanie swojego otoczenia. Pierwsze bratki już pojawiły się na skwerze przed Batorym oraz przy jednej studni w rynku.

- Zwracamy się do mieszkańców i właścicieli posesji szczególnie w centrum miasteczka (Rynek, Mały Rynek, „Batory”, ul. Nadrzeczna, Senatorska, Krakowska), by w tym roku nasadzić – o ile to możliwe - więcej kwiatów – apeluje Dorota Szczuka. – Jeśli kogoś nie będzie na to stać, na początku maja zrobimy być może publiczną zbiórkę sadzonek, doniczek, zwrócimy się do firm ogrodniczych o podarowanie nam sadzonek czy ziemi kwiatowej. Rozważamy, by na koronie kanału Grodarza w centrum miasteczka stanęło trochę donic z kwiatami. Marzy nam się kwitnący, piękny, pachnący kwiatami Kazimierz…

 

- Ze względu na zimno i zapowiadany na jutro i najbliższe dni deszcz ze śniegiem jesteśmy zmuszeni przełożyć akcję społecznego sprzątania miasta i gminy Kazimierz Dolny na inny termin - mówi Dorota Szczuka. - Nie chcemy narażać na zimno dzieci i młodzieży, które w gronie ok. 50 osób już zdeklarowały swoją pomoc w sprzątaniu. Również dla dorosłych deszczowa pogoda nie jest najlepszą do tego typu prac. Po wysiłku planowaliśmy zorganizować dla młodzieży ognisko, a jutrzejsza aura mogłaby zupełnie zniweczyć te plany.

Akcja zostaje przeniesiona na sobotę 14 kwietnia na godz. 9.00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (44)

 • stary mebel
  PONAWIAM PYTANIE Czy Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzu Dolnym w czasie tegorocznej akcji organizuje zbiórkę śmieci wielkogabarytowych jak w roku poprzednim.
 • Rick
  Faktycznie można zmuszać właścicieli posesji sądownie do wykonywania ich obowiązków. Ja tak zrobiłem ze swoją sąsiadką za nieodśnieżanie chodnika i dostała 400zł grzywny jako karę. Sąd w Puławach powiedział że następnym razem będzie to 2000zł za recydywę. Niestety sąsiadka się na mnie śmiertelnie obraziła i dalej nie sprząta a ja nie mam sumienia jej ponownie sądzić. Sytuacja jest patowa i dlatego jest brudno. Przecież Burmistrz musiałbym podać do sądu wielu mieszkańców i przegrałby następne wybory. Myślę że niestety dla budżetu miasta ale najlepszym rozwiązaniem jest sprzątanie chodników i innych miejsc publicznych przez miasto bez patrzenia na ustawę o czystości gmin i miast. Inicjatywa miejska jest super - pełni ona wspaniała funkcję edukacyjną, nie trzeba będzie sprzątać jak będziemy śmiecie wyrzucali do śmietnika a nie pod siebie.
 • Dyonizy
  dużo problemów poruszono na forum. I dobrze. Moim zdaniem o czystość zawsze trzeba dbać nie oglądając się na innych. Co do zaniedbanych działek to oczywiście jest to problem. Kto lubi widok śmietniska w pięknym sąsiedztwie. lecz z drugiej strony dla mnie zarośnięta oczywiście roślinnością A NIE ŚMIECIAMI działka ma jakiś tam urok i jest chyba do szybszego zaakceptowania, niż wystrzyżony trawniczek przed kolejnym budowanym na siłę pensjonatem (taki tam ze mnie romantyk). W kwestii zaś utrzymywania miasta w czystości przez władze dziwi jedno, dlaczego nie ma stałego sprzątania wszystkich miejsc w mieście. Urząd zlecił firmie sprzątającej do stałego sprzątania tylko niektóre, jego zdaniem newralgiczne punkty i tylko za ich sprzątanie płaci. Bo tak jest oszczedniej. Np. sprzątanie wału (obok rynku najbardziej uczęszczany przez turystów) nie jest objęte tym stałym zleceniem tylko odbywa się epizodycznie itp. Oszczędności oszczędnościami ale chyba brak tu myślenia.
 • M...
  Nie zamieszkane,zaniedbane działki to rzeczywiście plaga w Kazimierzu a
  jedyny sposób na ich właścicieli to kara pieniężna,ale trzeba załatwić to sądownie- Już czas.
  Pogoda sprzyja spacerom , ale jak widać również refleksjom - dobrze od czegoś trzeba zacząć , jak człowiek widzi co jest złe to jest nadzieja , że zacznie zmieniać to na lepsze.
  Ja po dzisiejszym spacerze mam wrażenie że w Kazimierzu mamy nowe zjawisko -burzę piaskową.Rejon dróg chyba o nas zapomniał - można powiedzieć normalne, ale gdzie są właściciele domów usytuowanych przy chodnikach - trzeba je zamiatać,odśnieżać zimą i to należy do właścicieli. Psie kupy to następny problem, a przeecież sprawa jest prosta w całym cywilizowanym świecie ludzie sprzątają po swoich kochanych pupilach . No - koniec narzekania, jest wiosna, piękna pogoda czas zabrać się za sprzątanie.
 • adv
  pijany znad Grodarza-też uważam , że Plebanka powinna być przeznaczona wyłącznie dla pieszych i rowerzystów, szczególnie ,że niektórzy urządzają sobie z niej coś na wzór trasy off road'owej (jeśli można to tak nazwać).
 • Yogi
  A skąd na chodnikach tyle psich g(wymoderowano)?
 • Szok
  Takie ''cuda ''tylko u nas , teren n a którym stoi kiosk i ten nieszczęsny wąwozik za nim do kogoś należy .
  Chyba to nie jest trudne do ustalenia , gdyby właściciel dostał odpowiedznią grzywnę za ten ''syf'' od razu nauczyłby się sprzątać .
  Widzieliście coś takiego np w Niemczech? nie !! tylko u nas przy wschodniej ścianie takie brudy i zaniedbanie .
  Polacy to dziwny naród ,często widzę turystów z dziećmi , którym mamusie nawet nie zwracają uwagi że rzucają śmieci na chodnik lub na ścieżkę .
  Inna sprawa ze co mają mówić skoro sami za chwilę rzucą puszki po piwie w krzaki .Skąd na trasach spacerowych tyle puszek , butelek , folii ?
 • pijany znad Grodarza
  No. Dzisiaj pochodzilem: Sloneczna - zdemolowna wiata PKS i butelki na calej dlugości od Czerniaw. Przydalaby sie plansza w Zajeżdzie z KRZYZKIEM; "turyści" nie zaśmiecajcie nam Kazimierza. Wąwóz Plebanka : droga rożjeżdzona. Najwyższy czas przeznaczyć ją tylko dla pieszych, rowerzystow i konnych bryczek.. Ul Krakowska od PTTK. Ogolny SYF. Ścieżka do MIęćmierza: zdewastowana w połowie przez zmotoryzowanych. NOWOBOGACKICH. No i tradycyjnie. Od Czerniaw, Słoneczna do wysypiska śmieci. Czy wreszcie ktoś zainteresuje sie statusem tego WYSYPISKA?. Czy przynosi on miastu dochody. Ile zarabia jego pracownik. Jesli malo to natychmiast podnieść MU pensję.
 • adv
  pijany znad Grodarza - masz racje, okropieństwo!
 • pijany znad Grodarza
  ul. Słoneczna i ten okropny KIOSK i za nim wąwozik. OKROPIEŃSTWO.
 • rowerzysta
  wiecie co może przestańcie się kłócić i posprzątajmy ten kazimierz ja jestem za . Dziś zaskoczył mnie plakat na jeziorszczyznie hasło pomysłowe nie pamiętam do końca ale chyba było takie cyt. NIE BĄDŹMY SAMI SPRZĄTAJCIE Z NAMI.mnie zachęciło i ogólnie treść pozdrawiam
 • M...
  adv- Tak to już jest ,że są ludzie , którzy uważają- " im gorzej tym lepiej"
 • M...
  szok-skoro "rzucają za siebie lub pod nogi" - to nie zorganizują , Oni nie widzą problemu, muszą zrobić to Ci wrażliwsi- czyli Ty i ja.
 • Szok
  hmmm a nie uważacie że ci którzy są od małego nauczeni rzucania papierków , folii , opakowań po chipsach itp za siebie lub pod nogi powinni zorganizowac akcję pt''pojedzmy posprzątajmy po sobie w Kazimierzu !!''
 • adv
  Moim zdaniem to jest świetny pomysł!
  I nie rozumiem tych, którzy uważają to za "idiotyczną akcję"...
  Trzeba czasem ruszyć własny tyłek, zadziałać społecznie, a nie tylko siedzieć przed kompem i krytykować!
 • Uczennica
  Chyba przecież każdy chciałby piękny, czysty, kolorowy od kwitów Kazimierz, trzeba tylko chcieć i poświęcić trochę swojego czasu : )
 • Uczennica
  Świetny pomysł na akcje, oczywiście się przyłączam i wszystkich do tego zachęcam!
 • pijany znad Grodarza
  widzę mam fankę. elizabet. Nie prowokuj.
 • pijany znad Grodarza
  WszyscY< no , w wiekszości:stary mebel
  2012-03-23 12:27
  To kiedy śmieci wielkogabarytowe będą zbierane i wywożone w jakich terminach"
  Mistrzu. A co z NISKOGABARYTOWYMI?. Co czynisz z petami?.
 • GIYI
  zyziu,już taki jeden ostatnio robił takie porządki we Francji.Źle skończył.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę