Podróż do Ziemi Świętej

Skomentuj (1)

zobacz więcej (6)

Jeszcze przez blisko dwa tygodnie w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki można oglądać wystawę „Konfraternia w Ziemi Świętej” – fotograficzny zapis podróży do Izraela.

Grupa artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki prawie cały listopad spędziła, pielgrzymując po Ziemi Świętej na zaproszenie polskiego Komisariatu Ziemi Świętej.

- Starałem się pokazać kazimierskim malarzom takie zakątki Ziemi Świętej, których przeciętny pielgrzym nie zobaczy, a które mają aspekt malarski, plenerowy: pustynię czy Jezioro Genezaret, uliczki Jaffy czy Safed – mekkę artystów, w której według opinii wielu osób jest najlepsze światło w Izraelu – mówi organizator pielgrzymki ojciec Nikodem Gdyk OFM.

Ziemia Święta zachwyciła kazimierskich artystów.

- Izrael okazał się krajem wyjątkowym – mówi Bartłomiej Michałowski.  – Z pozoru jest bardzo mały, ale gdy mamy okazję tam podróżować, to ma się wrażenie, że jest jak kontynent – jest tak olbrzymie nasycenie i zabytków, i historii, i religii, i narodowości, i kultur, ale to, co urzeka najbardziej to przyroda.

Pielgrzymka nie była jednak tylko zwykłą wycieczką turystyczną.

- Zostaliśmy przeniesieni w przestrzeń rzeczywistą, jeżeli chodzi o wydarzenia biblijne – mówi Jacek Jarosz. – Dla mnie był to duży szok, że mogłem zobaczyć te miejsca, w których działy się wydarzenia biblijne. Mieliśmy codziennie mszę świętą w świętych miejscach chrześcijaństwa i to nas jako grupę konfratrów dodatkowo połączyło.

Efektem listopadowego wyjazdu mają być wystawy artystyczne. Pierwszą z nich jest wystawa fotografii „Konfraternia w Ziemi Świętej”. To około 50 fotografii autorstwa wszystkich uczestników wyjazdu ukazujących piękno Ziemi Świętej, którą ojciec Nikodem określa jako „piątą ewangelię”.

- Idea jest taka, żeby ta Ziemia Święta, która dla wielu ludzi jest niedostępna z różnych względów, została niejako przeniesiona na grunt polski – mówi ojciec Nikodem.

Piękno tej ziemi widziane oczami kazimierskich artystów zaprezentowane zostanie także wkrótce na pracach malarskich.

- Ja już jedna pracę mam na ukończeniu, a tryptyk ma już swoją koncepcję – mówi Jacek Jarosz. -  Długo chodziłem, żeby się wziąć do tych prac i po pierwszej widzę, że one się tworzą w czasie, ale zarazem z duchem, który się wokół mnie unosi cały czas: dodaje coś, co przychodzi do mnie z jakiegoś innego wymiaru. Myślę, ze podczas pielgrzymki dużo rzeczy się w nas podświadomie wydarzyło, które teraz w nas odżywają.

Wystawa fotograficzna „Konfraternia w Ziemi Świętej” pokazuje różnorodność kulturową Izraela. Pokazuje jego piękno – w jego kulturze i przyrodzie, a także życiu codziennym i tym, co nazywamy egzotyką.

Fotografie kazimierskich konfratrów oglądać można w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki do 18 lutego. Polecamy.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę