Do Betlejem pospieszajcie (wideo)

Dzisiaj Wigilia Bożego Narodzenia. Jezus Chrystus, którego rocznicy narodzin katolicy oczekują, przyszedł na świat jako Człowiek daleko stąd, w innym krajobrazie, innej kulturze. Jak dzisiaj wygląda Jego ziemska ojczyzna, pokazuje film Bartłomieja Michałowskiego "Kazimierska Konfraternia Sztuki w Betlejem. 2014", będący zapisem pleneru – pielgrzymki grupy malarzy z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki do Ziemi Świętej w listopadzie 2014 r.

Kazimierscy konfratrzy, korzystając z zaproszenia Franciszkańskiego Komisariatu Ziemi Świętej, przez blisko miesiąc zwiedzali Izrael pod przewodnictwem o. Nikodema. Zbierali materiały do przyszłych wystaw, których wernisaże miały miejsce w Kazimierzu w 2015  i 2016 r.  Ukazywały one piękno Ziemi Świętej, którą ojciec Nikodem określił jako „piątą ewangelię”.

- Zostaliśmy przeniesieni w przestrzeń rzeczywistą, jeżeli chodzi o wydarzenia biblijne – mówił podczas otwarcia wystawy fotograficznej „Konfraternia w Ziemi Świętej” w lutym 15 r. malarz Jacek Jarosz. – Dla mnie był to duży szok, że mogłem zobaczyć te miejsca, w których działy się wydarzenia biblijne.

Film Bartłomieja Michałowskiego "Kazimierska Konfraternia Sztuki w Betlejem. 2014", który dopiero teraz pojawił się w Internecie, pokazuje olbrzymie nasycenie zabytków, historii, religii, narodowości i kultur Betlejem, a jednocześnie dotyka sfery religijnej, także w wymiarze Wigilii – Oczekiwania.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę