Kolory Piątej Ewangelii

zobacz więcej (9)

Po raz kolejny Kazimierska Konfraternia Sztuki prezentuje artystyczne efekty swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Tym razem w postaci długo oczekiwanej wystawy malarstwa.

Listopadowy plener – pielgrzymka do Ziemi Świętej, w którym członkowie Kazimierskiej Konfraterni Sztuki uczestniczyli w listopadzie ubiegłego roku na zaproszenie ojca Nikodema z Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce, pierwsze swoje podsumowanie miał w postaci wystawy fotografii. Już na początku lutego tego roku w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki można było wstępnie przyjrzeć się barwom „Piątej Ewangelii” – jak nazywa się niekiedy Ziemię Świętą – uchwyconym obiektywem kazimierskich artystów malarzy.

- Wyjazd ten to podróż w czasie i przestrzeni, podróż do miejsc bardzo bliskich, znanych od dawna …Stary i Nowy Testament w zasięgu ręki, nie pismo, ale miejsca, przestrzeń, światło… i dotknięcie dwóch innych kultur, religii, obcych sobie, wrogich mimo wspólnych korzeni – wspomina wyprawę do Ziemi Świętej malarka Agnieszka Mitura w katalogu wystawy. –  Co jeszcze: kolor – biele, ugry, umbry, szarości. Sieny – miękkie, szlachetne, kontrastujące z błękitem, zielenią, amarantem egzotycznych kwiatów, czerń ubiorów…, dźwięki – modlitwy rozlegające się z minaretów, cisza pustyni…, smaki: słodko-cierpki sok z granatów i najlepsza pizza na świecie w Ain Karem u brata Seweryna…

Teraz przyszedł czas na zapowiadaną od dawna wystawę malarstwa. Ziemię Świętą spod pędzla Marka Andały, Marty Andały, Anny Borkowskiej, Włodzimierza Dąbkowskiego, Romana Gruszeckiego, Ilony Iwańskiej, Jacka Jarosza, Haliny Kołodziejskiej, Jacka Kwiatkowskiego, Bartłomieja Michałowskiego, Sławomira Mikawoza, Agnieszki Mitury, Leszka Niewiadomskiego, Jolanty Opolskiej, Mariusza Płoszaj – Mazurka, Krystyny Rudzkiej – Przychody oraz Krystyny Głowniak i Krzysztofa Raczyńskiego zobaczymy już w najbliższą sobotę 20 czerwca w galerii Domu Michalaków przy ul. Nadrzecznej 24. Wernisaż o godzinie 16.00.

Wystawa wpisuje się w obchody 15 – lecia istnienia Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.


Fotografie obrazów:
Kazimierska Konfraternia Sztuki

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę