Po dziadowsku po raz drugi

Skomentuj (8)

Przedwczesne okazały się plotki o skończeniu kariery Dziadów Kazimierskich. Lokalna grupa powróciła z okazji Kazimiernikejszyn i to w wielkim stylu, prezentując pierwszego dnia festiwalu swoją nową płytę.

Jeszcze kilka miesięcy temu przeżywali kryzys. Zaprzestali nagrywania nowych utworów, a dalsze istnienie kapeli stało pod ogromnym znakiem zapytania. Mieszkańcy pytali o to, czy jeszcze zagrają koncert, internauci z kolei zamieszczali na portalach społecznościowych apele z żądaniem ich powrotu. Dziady Kazimierskie, cieszące się dużą popularnością wśród mieszkańców Kazimierza, na trwałe wpisały się w kulturowy krajobraz Miasteczka. Nic dziwnego, że ich powrót był oczekiwany z utęsknieniem. W końcu nastąpił, a grupa powróciła bogatsza o nowe doświadczenia i dojrzalsza, co można usłyszeć na jej nowym krążku zatytułowanym „Jadziwgębęgwizdaj”, czyli tak samo jak jeden z palindromów Pana Johna.

- Część piosenek powstała jeszcze przed kryzysem w naszym zespole, jego pierwsze przejawy pojawiły się w czasie nagrań. Po tym, jak stwierdziliśmy, że wszystko jest już oczyszczone i pogodzone, to dograliśmy ostatnie trzy numery w Mięćmierzu, na początku czerwca – mówi wokalista i autor tekstów Dziadów Kazimierskich Włodek Dembowski. – Są to na pewno dojrzalsze teksty, nie mówiące tylko o imprezowaniu w Kazimierzu, ale również o legendach kazimierskich czy baśniach, a niektóre z nich też mają zapędy filozoficzne. A do tego jest ona rootsowo-bluesowa w formie nagrania. Poprzednia płyta była delikatniejsza, ta jest z przytupem.
 
Na premierze płyty, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Rynkowej, pojawili się sympatycy zespołu, mieszkańcy, a także uczestnicy festiwalu Kazimiernikejszyn. Ich rozmowom towarzyszyły piosenki z nowej płyty, które można było usłyszeć wewnątrz kawiarni i w jej ogródku.

Nowa płyta składa się z 10 utworów. Usłyszymy na niej znane już hity jak „Tybetanko”, „Palindromy” czy „Kazimierska OSP” jak i zupełnie nowe piosenki. Każda z nich tworzy niepowtarzalny klimat i sprawia, że „Jadziwgębęgwizdaj” chce się słuchać bez końca. Płyty będzie można nabyć jeszcze w trakcie Kazimiernikejszyn. A po zakończeniu festiwalu ruszą prace nad nowym krążkiem, bo jak zapowiada Włodek Dembowski, na dwóch krążkach Dziady na pewno się nie zatrzymają!

 

Tekst i foto: Katarzyna Gurmińska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • lina polina
  nie są z Kazimierz ale go uwielbiają
 • Angelo Niksa
  dla mnie w Kazimiernikejszyn również brakuje autentyczności...niestety... choć pomysł bardzo zacny...
 • Renata Radziska
  jak najabrdziej popieram jakiekolwiek działania artystyczne.. natomiast Kazimiernikejszyn jest dla mnie bardzo "nadętą" imprezą pod eko-hipsta terror warszawkę, a paprodziad mieni sie jak Kazimierski Owsiak, byłam już 2 raz na kazimiernikejszyn i stopień wykolejenia niektórych eventów.. jest kosmiczny, bardzo sztuczne i naciagane.. i tak jakby nie istnaił pieniądz a istnieje i nie każdy dostał honorarium.. żeby nie było nie jestem PISiorem ani disco-polowcem, moje odczucie o Kazimiernikejszyn jest z roku na rok coraz gorsze, jest udumane, udziwnione, .... impreza robiona pod pewien podmiot gospodarczy - warszawkę...takie jest moje zdanie... hipsterstwo aż w oczy paliło
 • kazimierski duch
  Taaa pochodzą ....... jak przyjadą do pochodzą po wąwozach
 • Smok Wawelski
  Król Kazimierz też nie pochodził z Kazimierza, a jednak wszystko "funkcjonirt"! :)
 • Kazimierzanka
  Czy te dziady na pewno pochodzą z Kazimierza? Czy to chwyt marketingowy?
 • Jadwiga
  Jestem u znajomych w Kazimierzu. Wysłuchałam kilku utworów Dziadów i już jestem ich fanką. To wielki skarb , taki zespół w miasteczku.
 • Gosia
  Jak Kazimierz długi , szeroki i obszerny , wiadomo, że DZIADY KAZIMIERSKIE - były i muszą być !!!!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę