Piotrawińskie obrazy po konserwacji

Ponad pięćdziesiąt XVII - wiecznych obrazków wotywnych związanych z kultem św. Stanisława znowu można oglądać w Piotrawinie. Odsłonięcie ekspozycji po konserwacji odbędzie się 8 maja w dzień odpustu świętego – jednego z trzech pierwszorzędnych patronów Polski.

Odsłonięcie kolekcji 55 XVII - wiecznych obrazków wotywnych związanych z piotrawińskim kultem krakowskiego biskupa męczennika odbędzie się 8 maja w dzień odpustu św. Stanisława w Piotrawinie.


Malowane na płótnie i desce niewielkie obrazki olejne stanowią unikalny przykład jednolitego stylowo zespołu siedemnastowiecznych obrazków na terenie Lubelszczyzny.  Wykonane w latach 1607 – 1661 przez kilku artystów, także krakowskich, pochodzą z czasów, kiedy Piotrawin był ważnym sanktuarium pielgrzymkowym w Polsce.

Jako dary wdzięczności Bogu za wstawiennictwo św. Stanisława pokazują głównie sceny uzdrowień dokonanych za jego przyczyną. Obok postaci biskupa w pontyfikalnych szatach i wotantów – w tym mieszkańców Piotrawina, Kamienia, Janiszowa, Łazisk i Solca – pokazana jest na tle nadwiślańskiego pejzażu architektura piotrawińskiego zespołu sakralnego, z którego do dziś pozostały jedynie utrzymane w stylu gotyckim kościół i kaplica – niedawno odnowione w ramach realizowanego przez Archidiecezję Lubelską projektu ”Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa”.

Obrazki wotywne po przeprowadzonej w Lublinie konserwacji pokazane są w nowym układzie ekspozycyjnym.

 

Na jesień tego roku planowane jest uroczyste otwarcie kompletnej wystawy eksponatów z piotrawińskiego muzeum parafaialnego, które powrócą do Piotrawina po konserwacji.

 

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2022.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę