Piotrawińskie obrazy po konserwacji

Ponad pięćdziesiąt XVII - wiecznych obrazków wotywnych związanych z kultem św. Stanisława znowu można oglądać w Piotrawinie. Odsłonięcie ekspozycji po konserwacji odbędzie się 8 maja w dzień odpustu świętego – jednego z trzech pierwszorzędnych patronów Polski.

Odsłonięcie kolekcji 55 XVII - wiecznych obrazków wotywnych związanych z piotrawińskim kultem krakowskiego biskupa męczennika odbędzie się 8 maja w dzień odpustu św. Stanisława w Piotrawinie.


Malowane na płótnie i desce niewielkie obrazki olejne stanowią unikalny przykład jednolitego stylowo zespołu siedemnastowiecznych obrazków na terenie Lubelszczyzny.  Wykonane w latach 1607 – 1661 przez kilku artystów, także krakowskich, pochodzą z czasów, kiedy Piotrawin był ważnym sanktuarium pielgrzymkowym w Polsce.

Jako dary wdzięczności Bogu za wstawiennictwo św. Stanisława pokazują głównie sceny uzdrowień dokonanych za jego przyczyną. Obok postaci biskupa w pontyfikalnych szatach i wotantów – w tym mieszkańców Piotrawina, Kamienia, Janiszowa, Łazisk i Solca – pokazana jest na tle nadwiślańskiego pejzażu architektura piotrawińskiego zespołu sakralnego, z którego do dziś pozostały jedynie utrzymane w stylu gotyckim kościół i kaplica – niedawno odnowione w ramach realizowanego przez Archidiecezję Lubelską projektu ”Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa”.

Obrazki wotywne po przeprowadzonej w Lublinie konserwacji pokazane są w nowym układzie ekspozycyjnym.

 

Na jesień tego roku planowane jest uroczyste otwarcie kompletnej wystawy eksponatów z piotrawińskiego muzeum parafaialnego, które powrócą do Piotrawina po konserwacji.

 

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę