Patriotyzm i pamięć czy może młodość i nowoczesność?

Skomentuj (13)

W ramach budżetu obywatelskiego do Urzędu Miasta wpłynęły dwa wnioski. Jeden dotyczy urządzenia miejsca zabaw dla dzieci i młodzieży, drugi – upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Co wybiorą mieszkańcy? Tego dowiemy się już 9 listopada. 

Radni zapoznali się już z projektami, które wpłynęły do Urzędu Miasta w ramach budżetu obywatelskiego. Okazało się, że mieszkańcy wnioskują o skatepark i upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w postaci kolumny z polskim orłem ustawionej w przestrzeni miasta. 

 

We wniosku dotyczącym setnej rocznicy niepodległości wskazana jest wstępnie lokalizacja: obelisk będzie usytuowany na terenie dawnego cmentarza pomiędzy Farą z Zamkiem obok tablic upamiętniających powstanie styczniowe.

 

- Kazimierz Dolny jako unikalny w skali całego kraju zabytek klasy 0 promieniuje w sposób szczególny na całą Polskę. Ciesząc się dzisiaj wolną Ojczyzną, spłacamy moralny dług wobec pokoleń, dzięki którym Polska powróciła na mapę świata po 123 latach niewoli. Projektowane upamiętnienie będzie wyrazem naszego patriotyzmu i przyczyni się również do kształtowania postaw patriotycznych następnych pokoleń – czytamy w uzasadnieniu.

 

Koszt obelisku oszacowano na 79 tysięcy zł. Środki z budżetu obywatelskiego pozwoliłyby pokryć wydatki związane z wykonaniem rzeźby i napisu, resztę wnioskodawcy są gotowi pozyskać z innych źródeł.

 

Projekt drugi skierowany jest do wszystkich miłośników jazdy na deskorolce, hulajnodze, rowerze typu BMX czy rolkach. Zakłada wybudowanie w okolicy siłowni plenerowej nad Wisłą specjalnej rampy o profilu łukowym, do której z czasem można by doinstalować nowe przeszkody. 

 

- W chwili obecnej oferta dla dzieci w wielu 10 – 18 lat jest bardzo w Kazimierzu ograniczona. Powstanie miejsca, gdzie młodzież mogłaby aktywnie spędzać czas korzystnie wpłynie na rozwijanie pasji sportowych, jak również bardziej pozytywnie postrzeganie życia w Miasteczku poprzez stworzenie miejsca spotkań dla tej grupy wiekowej – argumentują wnioskodawcy.

 

Koszt projektu powinien się zamknąć w 40 tysiącach zł.

Oba wnioski podnoszą ważne sprawy dla Kazimierza. Rocznica odzyskania niepodległości już za rok i kwestia jej godnego upamiętnienia nie powinna podlegać dyskusji. Ale spraw młodzieży też nie wolno spychać na dalszy plan. A że młodzi nie mają gdzie spędzać czasu wolnego w Kazimierzu – każdy widzi. Wybór będzie więc bardzo trudny. Wszystko rozstrzygnie się 9 listopada. Głosowanie odbędzie się w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki o godzinie 16.00.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • klient163188
  Do mnie najbardziej przemawia nadwyraz trzeźwy komentarz pijanego z nad Grodarza. Jeśli nasz patriotyzm ma się wyrażać w stawianiu pomników, to czemu tym pomnikiem nie może być chociażby proponowany skaypark. Posłuży praktycznie i na codzień będzie przypominał o wyjątkowych okolicznościach jego powstania. Nie wspomnę o kosztach. Nie wysilajmy się na obłudny patriotyzm wyrażający się w kolejnym pomniku a nie w codziennych naszych postawach i działaniu. Dziwi mnie, że zgłoszono tylko dwa projekty. Potrzeby nie rodzą się w ostatniej chwili.
 • jarach
  Wiadomo, że skaterzy lubią jointy, wiadomo też, gdzie w Kazimierzu można zajarać. Może to być przemyślana akcja marketingowa :)
  • Ten syna ma ojca.
   Jarach, przyjdź na głosowanie i powiedz to publicznie mojemu 12 letniemu synowi, że jesteś przeciw bo skaterzy jarają jointy. Mój syn jest "pojarany" możliwością powstania miejsca gdzie będzie mógł pojeździć na bmx ze swoimi kolegami. Przyjdź Jarach, nie bądź wiśnia. Ok?
 • z gminy
  Dziwny jest ten świat. Tym co się nic nie chce są u władzy a ci co chcą cos zrobić nie mają władzy i sily zeby przebic tak gruby mur zbudowany z łatwizny.
 • Ignaś
  Niestety na skutek decyzji burmistrza mamy tylko dwa projekty. Nie dość że na składanie projektów było tylko dwa tygodnie, to jeszcze pół miasta wykluczone. A teraz wielka łaska... głosować niby można tylko na co? Projektów powinno być 15
 • ciekawski
  proponuję postawić pomnik wszystkich rocznic .super pomnik.nie będzie co roku problemu jaki pomnik wykonać.
 • pijany znad Grodarza
  "- Kazimierz Dolny jako unikalny w skali całego kraju zabytek klasy 0 promieniuje w sposób szczególny na całą Polskę. Ciesząc się dzisiaj wolną Ojczyzną, spłacamy moralny dług wobec pokoleń, dzięki którym Polska powróciła na mapę świata po 123 latach niewoli. Projektowane upamiętnienie będzie wyrazem naszego patriotyzmu i przyczyni się również do kształtowania postaw patriotycznych następnych pokoleń - czytamy w uzasadnieniu."

  Niezwykla ŁATWIZNA w okazywaniu PATRIOTYZMU. Podobnie było ze stawianiem pomnikow / ogromna ilość szkaradnych/ JP II co PONOĆ miało oznaczać naszą POBOŻNOŚĆ.

  Jeżeli już, to wybieram skatepark ze stosowna tablicą nawiazujaca do 100 lecia odzyskania niepodległości.
  • Harry
   jestem ZA nowoczesnoscia(o ile tak można w ogole powiedzieć!)....jestem za PRZYSZLOSCIA(byle nie z komunistami)--ALE--...!!
   "zabierzcie narodowi jego pamiątki przeszlosci.....a w przyszłym pokoleniu--przestanie być narodem"!!....zgadnijcie kto to powiedział(jako podpowiedz dorzucę tylko,ze był to socjologiczny PRAKTYK !!--do bolu!!)
  • Harry
   Szanowny Pijany...!!
   Dopiero po śmierci naszego Papy....zaczyna wychodzić na swiatlo dzienne,co to było....te wszystkie rozbiory....okupacje,rzezie i wojny....(poczytaj na temat "wielkiej"rewolucji francuskiej--geneza,przebieg...itd.)+KONIECZNIE ...S K A D.....zabojady wzięli pomysl do "ich"....najbardziej postępowej konstytucji w Europie....
   Mowic krotko(tak w pigułce)--gdyby nie Polska,to Europa w swiecie (dziś)
   przestalaby mieć W OGOLE jakiekolwiek znaczenie......TO SIE W PALE NIE MIESCI o co tu tak na serio chodzilo!!!(a wyszlo na wierzch .....ja wiem....z 10...15%.....tego wszystkiego,co się W OGOLE dzialo i o co tu tak na serio chodzilo)
 • Kark Patriota
  Jedno i drugie niewypał.
 • patriota inaczej
  Ciągle tylko pomniki, obeliski ,tablice,kolumny.
  Chyba już pogięło niektórych, nie ma roku, żeby czegoś lub kogoś nie upamiętniać. Może zróbmy tak: budżet obywatelski niech służy obywatelom a nie martyrologii.
 • gabi
  Macierewicz ma postawic na 100 rocznice w kazdej gminie jakies dwie kolumny. Uczczona zostanie wiec 100 rocznica za rzadowa kase. Autorzy o tym nie wiedzieli. Nie mozna miec o to do nich zalu. Moze niech wycofaja wniosek i zrobia referndum czy kolumny Macierewicza wystawic na Rynku na Gorze Trzech Krzyzy czy na placu Zamku.
 • z gminy
  Aż strach ilu osiłków będziemy mieć w Kazimierzu , jedna siłownia plenerowa juz powstala jakis czas temu ,również z budżetu obywatelskiego ,teraz jest pomysl na kolejną.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę