Pamiętamy

Skomentuj (2)

W tym roku minęła 30 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pamięć Papieża Polaka uczczono w Kazimierzu w czasie VIII już Tygodnia Papieskiego.

Centralnym wydarzeniem kulturalnym Tygodnia Papieskiego w Kazimierzu był spektakl „Do ciebie wołam, człowieku”, który niejako kończył Letnie Wieczory Muzyczne w Kazimierzu Dolnym. W spektaklu opartym na tekstach Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty w kazimierskiej Farze wystąpili: znana aktorka teatralna i filmowa Grażyna Barszczewska oraz Georgij Agratina, którego wirtuozowska gra na cymbałach koncertowych i fletni pana tworzyła w połączeniu z muzyką organową w wykonaniu Roberta Grudnia – dyrektora Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne w Kazimierzu Dolnym niezapomniany klimat i ciepłe spokojne tło dla słów autorytetów naszych czasów. Spektakl okazał się muzyczno - słowną modlitwą, jak oceniła to na zakończenie spotkania Grażyna Barszewska.

Postać Jana Pawła – poety uczczono także w Kuncewiczówce, przypominając przy okazji sylwetki innych papieży – literatów: Piusa II (1405-1464) – autora komedii Chryzis oraz Listów przyjacielskich,  i Urbana VIII - poety – łacinnika, mecenasa sztuki, który „Laurem Poetyckim” uhonorował także Polaka, Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, Spotkanie „Papież-poeta” było kontynuacją cyklu adresowanego do młodzieży „Paszporty Republiki Globu”.

Tydzień Papieski to nie tylko wydarzenia kulturalne – to przede wszystkim modlitwa, także w plenerze. W Parchate w cieniu książęcych trzech krzyży, wśród których wyraźnie dominuje środkowy – zwany papieskim – odprawiono mszę świętą. Na zakończenie modlono się wspólnie z przedstawicielami różnych wyznań, które budowały krajobraz kulturowy w historii naszego Miasteczka. Ta modlitwa w Farze zastąpiła doroczny ekumeniczny „Marsz Żywych” do trzech kazimierskich cmentarzy, który został odwołany z powodów niedogodnych warunków atmosferycznych.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę