Pamięci majora Zapory

Skomentuj (38)

Pamięć najbardziej znanego i poszukiwanego przez NKWD i UB żołnierza Lubelszczyzny – majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" uczczono 7 marca mszą świętą w kazimierskiej farze – w 61 rocznicę jego śmierci.

Hieronim Dekutowski ps. Zapora (1918 - 1949) – pochodził z Tarnobrzegu. Był harcerzem, członkiem Sodalicji Mariańskiej. Brał udział jako ochotnik w wojnie obronnej 1939 r. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie walczył z Niemcami w ramach Polskich Sił Zbrojnych. W 1943 r. został zaprzysiężony w Anglii jako cichociemny. Posługiwał się pseudonimami "Zapora", "Odra", "Reżu", "Stary", "Henryk Zagon". W nocy z 16 na 17 września 1943 r. został zrzucony do Polski. Początkowo dowodził oddziałem AK w Inspektoracie Zamość. W styczniu 1944 r. został mianowany szefem Kedywu AK w Inspektoracie Lublin - Puławy. Stworzył tu najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki typu lotnego. W ciągu pół roku przeprowadził ponad 80 akcji zbrojnych przeciwko Niemcom – najwięcej spośród wszystkich jednostek okręgu lubelskiego. Jedną z jego brawurowych akcji przeciwko władzy ludowej było rozbicie posterunku MO w Kazimierzu Dolnym, 19 maja 1945. Dwa lata później 16 września 1947 r. został aresztowany podczas próby przedostania się na Zachód. Wraz z sześcioma swymi podkomendnymi skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano 7 marca 1949 r. w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został zrehabilitowany 23 maja 1994 r., ale do dziś nie są znane miejsca pochówku "Zapory" i jego towarzyszy.

W niedzielę 7 marca w 61 rocznicę śmierci majora Hieronima Dekutowskiego w kazimierskiej Farze została odprawiona uroczysta msza święta. Wzięły w niej udział przedstawiciele władz samorządowych Kazimierza, żołnierze Zapory, kombatanci AK-WIN, członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", grupa rekonstrukcyjna, poczty sztandarowe szkół z Kazimierza i Lublina, a także mieszkańcy Miasteczka.

Podczas uroczystości wystąpił chór „Canto Cantare” z Gminnego Zespołu Szkół pod kierunkiem Moniki Arbuz.

Po mszy świętej przed tablicą pamiątkową poświęconą Zaporze w kościele farnym złożono wiązanki i wieńce. W dalszej części uroczystości nastąpiło w Kazimierskim Ośrodku Kultury otwarcie wystawy „Zaplute karły reakcji", którą można oglądać do 10 marca, a także miało miejsce spotkanie z Justyną Dudek z IPN.

 

Organizatorem uroczystości był Kazimierski Ośrodek Kultury i Akcja Katolicka działająca przy parafii w Kazimierzu Dolnym.

Skomentuj


Dodane komentarze (38)

 • pijany znad grodarza
  pUzniej też byliśmy. Zastanawiam się, gdzie jesteśmy teraz . Patriotyzm?.Wolna Polska?. Prosty Rogal jest Nim?. A może jest Nim Jerzy. A może obaj?.Niedawno czytalem wywiad ze 100 letnią polska arystokratką. Postać niezwykle zasłużona. Pytana o te zaslugi odpowiedziala: żadnych zaslug sobie nie przypisuję to jedynie zasługa chwil w ktorych żyłam. Właśnie Ta chwila determinuje nasze zachowania". prosty rogal. Nie przypisuj sobie zaslug,nie uważaj siebie za patriotę, nie gań innych bo takiej chwili jeszcze nie przeżyłeś. Gdy Ona nadejdzie zdziwisz się swojemu zachowaniu.
 • Tadek
  Kto niby?
 • Grzegorz
  Gdzie byliście 13.12.1981r i w puźniejszym okresie?
 • michal
  Przed majorem Dekutowskim baczność !!!! Cześć jego Pamięci !!!!!!
 • xxx
  komentarze prawie jak na wp albo onecie brawo panstwo brawo!!!!
 • Stefan
  Panowie-czapki z głów.
 • Jerzy
  Szanowny Jerzy!
  Jak cytujesz, to cytuj uczciwie. Nie zmyślaj!
  Oczywiste, że Zapora jest Bohaterem! i tyle! Jeszcze dużo czasu musi upłynąć, by wychowani w PRL-u odeszli, a młodzi uczyli się niezafałszowanej historii!
  Też Jerzy!
 • Janson
  W rozumieniu historii najbardziej przeszkadza gdybanie, mimo to sobie pozwole - co by sie dzialo gdyby nie zbrojny opor nielicznych wobec nowego okupanta? to proste calyswoj wysilem skierowalby wowczas na represje i eliminowanie ludzi wg klucza niewygody, spokojnie, metodycznie, bezstresowo. Przeto wniosek - opor podziemia ocalil wiele zyc i ludzi i nikt nie moze dzispowiedziec iz dalismy sie jak stado na rzez, a plany wywozek byly istnie szatanskie, niczym nie rozniace sie od nazistowskich, byly regiony z ktorych postanowino wyeliminowac wszystkich ktorzy mieli skonczona szkole srednia przed wojna, znamy sovieckie kryterium delikatnych dloni, wielu z tego i tylko tego powodu zostalo zabitych w ramach wyzwolenia, pozniej pakowano w towarowe pociagi. Temuz i chwala tym co postawili swoje zycie na szali by rodakow oszczedzic. I tyle.
 • Liko
  Ależ to przecież bardzo proste: bohater to ten kto w danej chwili prowadził działalność przeciwko przeważającej liczbie wroga i nie ważne czy W DANEJ chwili byli to Niemcy, UBcy czy Polacy, ważne ze ci Niemcy ubecy czy Polacy zabili, zakatowali, zatorturowali dziesiątki osób za poglądy albo za to że walczyli za NASZĄ wolność lub bezpieczeństwo! I będą nimi miliony poległych żołnierzy Armii Czerwonej, będą nimi milicjanci MO walczący z przestępcami, będą nimi żołnierze Bundeswehry ratujący okupowanych ludzi przed swoimi zwyrodniałymi kolegami z oddziału. Myślicie drodzy komentatorzy bardzo zaściankowo i samolubnie, wstyd mi za was.
 • Andrzej
  Sorry za przeoczenie równie istotnej wypowiedzi Tadka. Dobrze, że zaglądają tu jeszcze tacy ludzie.
 • Andrzej
  Z przyjemnością czyta się inteligentne i rzeczowe wypowiedzi prostego_rogala i Kazika Wu. Dzięki za te mądre komentarze.
 • Kazik W
  Zaraz po wkroczeniu sowietów do Kazimierza ujawnili się miejscowi agenci NKWD,którzy denuncjowali związanych z ruchem niepodległościowym kazimierzan.Wielu z nich trafiła na lubelski Zamek,gdzie byli torturowani.Wielu trafiło na Syberię ,skąd wracali do początków lat 50.Wielu nie przeżyło.
  Jak widac po niektórych głosach na forum ,wypowiadają się potomkowie sowieckich kapusiów,którzy nie rozumieją,że z Polskiego punktu widzenia nie ma wiekszej różnicy pomiędzy hitlerowskim i sowieckim totalitaryzmem.Obydwa były dla nas jednako zabójcze.Zapora i jego żołnierze brali udział w toczącej się wtedy wojnie domowej.Chylę czoło przed ich odwagą i patriotyzmem. Rozumiem,ze takie uroczystości burza spokój żyjących wśród nas pachołków komunistycznego systemu.W końcu to oni zmarnowali życie wisząc u czerwonych klamek.
  Wyrazy uznania dla prostego_rogala.
 • JERZY
  prosty-rogalu, jesteś prosty,poczytaj o "win"!!
 • prosty_rogal
  Wojna to realizacja celów POLITYCZNYCH.
  Hitler, Stalin wysłali wojska właśnie w tym celu.Za wojskiem zawsze idą specjalne odziały, których rolą jest zaprowadzenie nowego ładu.
  Armia Czerwona wyzwalała od faszyzmu,ale instalowała komunistyczną władzę.Wszędzie, gdzie dotarła.Bo tak chciał Stalin.
  NKWD to nie armia, która wyzwalała.Po doświadczeniu z Katyniem,Miednoje i Ostaszkowemnie nie trzeba tłumaczyć czym się zajmowała.
  Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego czy Milicji byli wykonawcami woli politycznej nowej władzy, która już w 1944 roku pokazała komu służy, masowo prześladując zwolenników Polski przedwojennej.
  Władzy, której gwarantem nie byla wola Narodu Polskiego tylko wola Stalina. Obrony tej władzy nie można nazwać patriotyzmem.

  Każda rewolucja narzuca swoich herosów.Komunistycznym musieliśmy się kłaniać przez dziesiatki lat.
  Teraz możemy sami decydować, kogo chcemy uczcić.
  Możemy także bez obaw o tym pisać i mówić.
  Ciebie 'Wolny człowieku' nic nie uwolni od komunistycznych bredni, którymi przesiąkłeś przez dziesięciolecia. Ochoczo korzystasz jednak z możliwości ich wyrażania i obrony, bo NIC Ci za to nie grozi.
  Do 1953 roku gadałbyś najwyżej sam do siebie.
  Czyja ideologia po latach okazała się słuszniejsza ?
  Ta, której bronił mjr Dekutowski, czy ta, którą siłą wprowadzali Sowieci rękami polskich komunistów?
  Dobrze, że doczekaliśmy się odpowiedzi.

  Cześć niezłomnym Żołnierzom AK i WIN !
 • ech...
  Krotki artykul i bledy, moderacja jak zwykle pozostawia wiele do zyczenia.
 • JERZY
  REDAKCJO,NIE PRZEPRASZAJCIE NIEMCÓW ZA TO ,ŻE "zapora " ICH NIE ZABIŁ,PRZEPROŚCIE POLAKÓW.
 • wolnyczlowiek
  tak masz racje!!regularna armia prowadzaca dzialania wojenne.../reszta bez komentarza...
 • Tadek
  A co ma wyzwalanie obozu w Oświęcimiu przez regularną armię do prześladowań Polaków i 45 lat sowieckiej okupacji??? Czy nie rozumiesz, że to pierwsze robili zwykli, często niepiśmienni, 20-letni chłopcy, którzy często nie z własnej woli poszli na wojnę, a to drugie- mordercy i zdrajcy? Ci pierwsi spoczywają m.in. na kazimierskim cmentarzu, a tych drugich przez 45 lat czczono jako niosących nam kaganiec wolności.
 • wolny czlowiek
  Adamie czy u ciebie /literowki/sie nie zdarzaja?/kto wyzwolil oboz w oswiecimiu?armia amerykanska? widze ze tlumaczenie nic nie pomoze../kto bohater kto zdrajca?...moze nastepne pokolenia prawidlowo i bez ninawisci ocenia nasza historie!
 • wolny czlowiek
  a mosisz strzelac??? /pswarto tez miec swoje zdanie..a nie czekac na komende..."cel PAL!!!!!

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę