Orszak iście królewski (video)

Skomentuj (2)

zobacz więcej (30)

Trzej Królowie w tradycji chrześcijańskiej niosą małemu Jezusowi dary: mirrę, kadzidło i złoto. Co mieli w szkatułach kazimierscy monarchowie, dokładnie nie wiadomo, na pewno jednak przynieśli do Miasteczka złoto – pogodę iście wiosenną – słoneczną, w sam raz na spacer.

Uliczkami Kazimierza po raz trzeci 6 stycznia przemieszczał się Orszak Trzech Króli. Trzej nobliwi monarchowie szli dostojnie za betlejemską gwiazdą i kolędnikami, którzy w Kościele świętej Anny przypomnieli zebranym swoją wersję wydarzeń sprzed dwóch tysiącleci. W sumie królów było więcej – wiele osób w orszaku miało na głowach korony.

- Jesteśmy dziećmi Boga – Króla – mówił ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski podczas mszy świętej – dlatego dzisiaj podnośmy głowy do góry, zakładajmy korony, dziś jako ludzie wierzący bądźmy szczęśliwi.

To szczęście wyrażało się także we wspólnym kolędowaniu, który towarzyszyło nie tylko zebranym podczas III Kazimierskiego Orszaku Trzech Króli, ale także po mszy w czasie rodzinnego festiwalu kolęd.

To szczęście wierni zanieśli do domów, znacząc na drzwiach litery K+ M + B, które przyjęliśmy kojarzyć z imionami wschodnich monarchów, a które znaczą także, a może przede wszystkim: Christus Mansionem Benedicat –Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • dziennik podrozy
    Tak na marginesie ci trzej szli dlugo z tymi samymi darami, najpierw jako magicy na Tygrysem po Babilonie sie szwedali do miejscowego bozka, potem szli do Mitry, a kilka wiekow pozniej dotarli do egipskiego Horusa stajac sie juz medracami (wiadomo podroze ksztalca),kilka wiekow im zajelo dojscie do Judei i tam juz zaczela sie nowa era podrozy, dotarli do Itali i piec wiekow pozniej stali sie krolami, malo im bylo, poszli na polnoc i piec wiekow pozniej nadano im w koncu imiona i tak dotarli nieco pozniej do miejsca nad Wisle gdzie Kazimierz Dolny i juz im sie chodzic nie chce tylko po Kazimierzu, stad metafizycznosc miasteczka i milion turystow rocznie, kazdy chce byc blizej nieba za niewielkie pieniadze, nieprawdaz?
  • Robert
    Wspaniały orszak! Wielkie i piękne wydarzenie!

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę