Odkrywanie z niepamięci

zobacz więcej (12)

Wycieczki, rajdy rowerowe, prelekcje, spotkania, rekonstrukcje historyczne, wystawy i okolicznościowe wydawnictwo. W ten sposób Muzeum Nadwiślańskie poprzez projekt historyczny „Odkryć z niepamięci” realizowany przy współpracy Gminnego Zespołu Szkół, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy upamiętniło stulecie Bitwy Warszawskiej, przywracając pamięć o lokalnych bohaterach Kazimierza, Janowca i regionu.
Wystawa „Odkryć z niepamięci” w bibliotece Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu i prezentacja wydawnictwa okolicznościowego pod tym samym tytułem podsumowuje dwumiesięczny projekt przygotowany przez Muzeum Nadwiślańskie i realizowany we współpracy z Gminnym Zespołem Szkół, członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.
Przez ponad dwa miesiące młodzież i starsi podejmowali w ramach projektu szereg działań, których celem było upamiętnienie wojny polsko – bolszewickiej 1920 r. a z drugiej strony poznanie i upowszechnienie wiedzy o lokalnych epizodach tej wojny w Kazimierzu, Janowcu i okolicach. Służyły temu spotkania z historykami i pasjonatami historii, rekonstrukcje historyczne, rajdy rowerowe i wycieczki do miejsc związanych z historią wojny polsko – bolszewickiej w regionie.
Powstałe w ramach projektu wydawnictwo „Odkryć z niepamięci” zawiera opracowany przez nauczyciela historii w Gminnym Zespole Szkół Marcina Pisulę katalog wybranych miejsc pamięci na terenie gminy Kazimierz Dolny. Są wśród nich m.in. tablica pamiątkowa żołnierzy Wojska Polskiego z kampanii wojennej 1809 w farze, pomnik hrabiego Juliusza Małachowskiego poległego w powstaniu listopadowym 1831 r. w wąwozie jego imienia, pomniki powstańców styczniowych miedzy farą a zamkiem w Kazimierzu oraz krzyż na rozwidleniu ulicy Słonecznej i drogi prowadzącej do Mięćmierza, krzyż upamiętniający ks. Mateusza Serwińskiego zesłanego na Sybir za udział w powstaniu styczniowym – na budynku organistówki i płyty pamiątkowe w klasztorze oo. franciszkanów, pomniki w Parchatce czy Wierzchoniowie.
Wydawnictwo przypomina także biografie kazimierzaków, którzy walczyli w wojnie polsko – bolszewickiej czy angażowali się czynnie w odzyskanie niepodległości Polski: Wiktorii i Karola Kuziołów, Stanisława Tarłowskiego, Jana Księskiego. Wzbogaca je wyobraźnia młodzieży ze szkolnego Kółka Miłośników Historii Gminnego Zespołu Szkół – a zwłaszcza Małgorzaty Góreckiej, Alicji Księskiej i Weroniki Kubiś – która wspólnie pod kierunkiem Marcina Pisuli stworzyła fikcyjny Dziennik Józefa – ich rówieśnika z podkazimierskiego Wierzchoniowa, gdzie stoi kopiec z krzyżem upamiętniającym synów tej ziemi –  bohaterów wojny 1920 r.
 - W opowieści młodzieży przewijają się bohaterowie jak z bajki, obok postaci fikcyjnych są też postacie autentyczne i przede wszystkim realia historyczne – mówi Marcin Pisula. – Myślę, ze los Józefa z Wierzchoniowa mógłby się stać kanwą powieści lub posłużyć jako scenariusz historycznego filmu czy nawet serialu.
Zapiski Józefa wzbogacają stylizowane na stare zdjęcia prace kazimierskiego artysty plastyka Krzysztofa Michalskiego.
- Projekt jest dla mnie ważny, ponieważ pozwolił mi przybliżyć historię z tamtych czasów w Kazimierzu Dolnym i okolicach. Jak już wspomniano w przewodniku mój pradziadek  brał udział w walkach o odzyskaniu niepodległości, co pojawia się też w relacjach mojego dziadka Jana – mówi jedna z autorek Dziennika Józefa – Alicja Księska. –  Dziadek pokazał mi zdjęcia z tamtych lat, trochę opowiadał o tamtych czasach. Jestem dumna z faktu że mój pradziadek walczył za odzyskanie niepodległości!
- Projekt poza aspektami historycznymi na ogromne pozytywne działanie społeczne. Podobnie jak na Sztafecie Pokoleń seniorzy i juniorzy razem robią fajną rzecz. Społecznicy z Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież i nauczyciele i oczywiście muzealnicy z Muzeum Nadwiślańskiego wspólnie działają i robią dobrą robotę – mówi Marcin Pisula.
Fot. Marcin Pisula, Muzeum Nadwiślańskie

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę