102 lata Niepodległości

zobacz więcej (10)

Z powodu pandemii 102. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kazimierzu uczczono skromnie: mszą św. w intencji Ojczyzny w farze i złożeniem biało – czerwonych kwiatów w miejscu pamięci pod murami klasztoru.
To już kolejne narodowe święto obchodzone w tak skromnym gronie. Pandemia sprawiła, że w miejscu pamięci pod murami klasztoru zgromadziło się nieliczne grono osób. Biało – czerwone kwiaty, światło, hymn, modlitwa. Krótkie wspomnienie tych, którzy budowali Niepodległość także w Kazimierzu.
Tablica w krużgankach klasztoru franciszkanów upamiętnia 39 nazwisk członków Polskiej Organizacji Wojskowej zaangażowanych w walkę właśnie w Kazimierzu. Wśród nich widnieje nazwisko komendanta POW w Kazimierzu Karola Kuzioły i jego żony Wiktorii, a także Stanisława Tarłowskiego, którego sylwetkę przedstawił w świeżo wydanej publikacji Muzeum Nadwiślańskiego „Odkryć z niepamięci” jego wnuk Romuald Tarłowski. Według jego relacji Stanisław Tarłowski (1863 – 1937) – podkomendny Karola Kuzioły – był niezwykle aktywnym człowiekiem.
 - Wciąż gdzieś jeździł, coś załatwiał, organizował i niestety tylko dorywczo zajmował się wychowywaniem dzieci (a miał ich siedmioro) czy pracą w gospodarstwie. Niemal cała odpowiedzialność za wychowanie dzieci i funkcjonowanie gospodarstwa spadła na żonę, czyli moją babcię Stanisławę – pisze Romuald Tarłowski. – Dzisiaj można powiedzieć, że wówczas jego dominującym zajęciem była zapewne działalność w POW.
Ta działalność Stanisława Tarłowskiego i innych podkomendnych Karola Kuzioły sprawiła, że wolność zawitała do Kazimierza wcześniej niż 11 listopada.
- 1 listopada Karol Kuzioła wraz ze swoim oddziałem POW uzbrojeni jedynie w jeden karabin i trzy pistolety rozbroili posterunek wojsk austriackich i niemieckich w Kazimierzu Dolnym – pisze w tym samym wydawnictwie prawnuczka Karola i Wiktorii Kuziołów Zuzanna Celej. – Następnego dnia brali udział również w rozbrajaniu zaborców w Puławach.
Pamiętajmy o tych cichych bohaterach sprzed 102 lat podczas wizyty w kazimierskim klasztorze.
Relacja na Facebooku>>>

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę