Odbędzie się mimo wszystko

Skomentuj (16)

Na dwa tygodnie przed terminem gmina Kazimierz Dolny wycofała się z finansowania wyścigów rowerowych Merida Mazovia MTB Marathon. Impreza jednak się odbędzie.

Od kilku lat w trójkącie turystycznym – Kazimierz – Puławy – Nałęczów odbywają się imprezy rowerowe organizowane przez Cezarego Zamanę – polskiego kolarza szosowego, reprezentanta Polski, Mistrza Polski z 1999 oraz zwycięzcę Tour de Pologne z 2003 r., który po zakończeniu kariery sportowej organizuje wyścigi Mazovia MTB Maraton.  W Kazimierzu imprezy te miały charakter bardziej rekreacyjny – były to rajdy z Cezarym Zamaną po atrakcyjnej widokowo okolicy. Jednak i tu nie zabrakło zmagań stricte sportowych – w roku ubiegłym na kilometrowym, bardzo wymagającym odcinku trasy Rynek – Góry rozegrano Zawody Jazdy Indywidualnej na Czas, w których wystartowało blisko 150 zawodników z Polski i Białorusi.

Na rok 2014 w Kazimierzu zaplanowano rozegranie jednego z etapów cyklu wyścigów rowerowych Merida Mazovia MTB Marathon. W budżecie gminy zabezpieczono na ten cel, podobnie jak w roku ubiegłym, 10 tysięcy zł. Na dwa tygodnie przed terminem organizatorzy dowiedzieli się, że tych pieniędzy jednak dla nich… nie ma.

- Wycofywanie się gminy z finansowania tej imprezy na dwa tygodnie przed terminem jest naprawdę niepoważne. Tym bardziej, gdy jest to kwota nieduża – 10 tys. zł. Przy podobnej imprezie – udział Puław oraz Nałęczowa w kosztach jej organizacji wyniósł po 30 tys. zł. – mówi radny Rafał Suszek, popularyzator sportów rowerowych w Kazimierzu. – W całej dziesięcioletniej historii Mazovii tylko dwukrotnie zdarzyło się, że miasta wycofały się z finansowania tuż przed imprezą, tj. Skarżysko Kamienna i teraz Kazimierz. Nie przynosi to chluby naszej gminie, nie buduje marki Kazimierza.

Dlaczego miasto wycofało się z finansowania maratonu?

Wiceburmistrz Kazimierza Marzanna Cendrowska potwierdza, że w budżecie gminy środki finansowe na organizację maratonu zostały zabukowane.

- Rozmowy z panem Zamaną na temat kontynuacji Merida Mazovia MTB Marathon były prowadzone przed nowym budżetowaniem – mówi Marzanna Cendrowska, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego. – Jak opracowujemy plan budżetowy, to wpisujemy do niego różne imprezy. I na imprezy sportowe były rzeczywiście zabukowane pieniądze. Później jednak sprawa rajdu ucichła i strona pana Zamany przestała się z nami kontaktować. Uznaliśmy, że skoro nikt z nami nie podpisuje żadnego porozumienia, to pieniądze możemy wydatkować na inną imprezę, która odbyła się w czerwcu, czyli Mistrzostwa Polski w Piłkę Ręczną Plażową. Była perspektywa, ze piłka plażowa przyciągnie więcej ludzi – i samych uczestników, i osób towarzyszących, i widzów.

Rafał Suszek odpiera jednak te zarzuty.

- Przy organizacji turnieju piłki plażowej nie było informacji, że może mieć to wpływ na organizację Meridy, która była planowana dużo wcześniej. Więc uważaliśmy, że jeżeli były zapewnienia wcześniej, to wszystko jest na dobrej drodze. Dziś próbuje się scedować odpowiedzialność na mnie i pana Zamanę. Wydaje nam się, że jeżeli poważni ludzie raz uzgadniają pewne rzeczy, to tych obietnic dotrzymują. Tu stało się zgoła inaczej – mówi Rafał Suszek.

Mimo wszystko Merida Mazovia MTB Marathon w Kazimierzu jednak się odbędzie. Miasto uczestniczyć będzie w organizacji opieki sanitarnej, zabezpieczy obecność karetki pogotowia ratunkowego z ratownikami, dziesięciu strażaków do pomocy oraz możliwość bezpłatnego korzystania z miejskiej toalety dla uczestników wyścigu i zapewnienie porządku w mieście po imprezie.

Zarówno miasto jak organizatorzy wyrażają chęć kontynuowania Merida Mazovia MTB Marathon w Kazimierzu w przyszłości.

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • fan sportów niszowych
  Zastępczyni burmistrza jak wręczała puchary zwycięzcom to dłoń uścisnęła.
  Natomiast @Pijany, pozwolisz, źe przejdę z dalszą częścią komentarza pod drugi artykuł.
 • pijany znad Grodarza
  @ Fan. Widze, że roweru nie masz.. Każdy posiadacz takowego wie, że trasa : atrakcyjna, trudna TO JEST TO. Nagrody?. Uścisk dłoni Burmistrza powinien wystarczyć. Powtarzam. Burmistrza.
 • fan sportów niszowych
  A co powinni usłyszyszeć rajcowie, @Pijany?
  Że najtrudniejszy, że najbardziej atrakcyjny czy że żadnych nagród.
 • pijany znad Grodarza
  Wielka Impreza. Naprawdę Wielka. Stać się ona powinna STAŁYM ELEMENTEM WYDARZEŃ W KAZIMIERZU.
  Rozmawiałem z uczestnikami. Ich: " jest to drugi w kolejności najtrudniejszy tego rodzaju w Polsce, ale chyba najbardziej atrakcyjny, chociaż nagrody ŻADNE" , powinni usłyszeć kazimierscy rajcowie.
 • Matylda
  Na stronach mazovia merida marathon odnalazłam faktycznie tylko pięć nazwisk z Kazimierza i to w dodatku z dwóch rodzin. Trochę wstyd, bo ambicją i wolą walki mogli zmierzyć się z naszymi mistrzami świata! Może umiejętności nabędą z czasem. Choociaż i kazimierskie podium było w wyścigu mini+ :-)
 • fan sportów niszowych
  Czekamy na fotorelację z maratonu.
  Po ulewnym deszczu musiało być naprawde trudno jechać po wąwozach i gruntowych drogach.
  Byłem tylko, niestety, na mecie jako widz, ale wielki szacun dla uczestników, zwlaszcza pań.
  Bez makijaźu,za to uroczo ubłocone od butów po kask.
  Dziwne, ale zainteresowanie ze strony kazimierzaków prawie zerowe.
  Te maratony rowerowe to jakiś niszowy sport.
 • LennosLewis
  HAHAHA "nikt się z nami nie kontaktował" totalne dno... zero totalne
 • pijany znad Grodarza
  @ Kosz. I tu mnie masz.
  Coś do rymu. " Nie dotowało, ale ukrzyżowało"
 • szok
  Amatorzy !!Dobrze że nie prowadzą poważnych firm jedni i drudzy .Profesjonalizm to gwarancja udanej imprezy a tu amatorszczyzna , gdzie umowy? gdzie podpisy? Dziecinada ,teraz będą się kłócić jak dzieci .
 • kosz
  Pijany ale jak chrześcijaństwo było niszowe, to Cesarstwo Rzymskie raczej go nie dotowało :)
 • pijany znad Grodarza
  @ Kosz.
  Swojego czasu wszystko jest NISZOWE. Nawet chrześcijaństwo było takowym. Pamietaj o tym.
 • fan innego sportu
  Przepraszam, merida maraton w Skarżysku odbył się 13 lipca
 • kosz
  Tu o co innego chodzi. Wycofanie się z obiecanych pieniędzy nie jest poważne. A burmistrz i tak będzie robił sobie zdjęcia z organizatorami, tak by wyglądało, że to dzięki niemu. Jeżeli wydaje się pieniądze na organizację, przepraszam bardzo, całkowicie niszowej imprezy typu plażowa piłka ręczna, to jest coś nie tak. Kto pamięta, że coś takiego było?
 • fan innego sportu
  Impreza w której uczestnicy wpłacają opłatę startową 70-80zł(zwykła), 50zł (nieletni) opiekun nieletniego 10zł, mająca tak potężnych finansowo sponsorów jak Merida, GO Sport, Bank PKO BP (pełna lista na stronie mazovia merida marathon) miałaby się nie odbyć z powodu braku 10 tys zł?
  Panie Suszek zejdź Pan na ziemię. Wiadomo,że jest Pan propagatorem jazdy na rowerze ale niech Pan nie będzie dzieckiem, któremu zabrano ulubioną zabawkę.Każdy ma swoją.
  Maraton w Skarżysku był 17 lipca 2014, i odbył się mimo braku dotacji pieniężnej (choć nie znamy szczegółów m in. uzasadnienia ze strony Skarżyska )W Kazimierzu nie będzie 10 tys., ale będzie inne wsparcie.
 • kazim
  Pani burmistrz czy tak trudno było zadzwonić i zapytać o impreze,a może linii telefonicznej zabrakło?
 • kosz
  "była perspektywa, ze piłka plażowa przyciągnie więcej ludzi - i samych uczestników, i osób towarzyszących, i widzów" To się nazywa funkcjonowanie w oderwaniu od realiów. Coś strasznego.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2022.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę