Obronią Janowiec przed Kozakami

zobacz więcej (11)

To było latem 366 lat temu na Kresach, ale jak wiadomo, historia lubi się powtarzać. I powtórzy się tego lata w Janowcu, który odegra rolę historycznego Zbaraża. Muzeum Nadwiślańskie i Gmina Janowiec zapraszają 4 i 5 lipca na wielkie widowisko historyczne pt. "Ogniem i mieczem na Zamku w Janowcu".

To było latem 1649 roku.

Na wschodzie Rzeczypospolitej trwa powstanie Chmielnickiego. Wspólne wojska kozacko – tatarskie w liczbie 120 tysięcy pod wodzą zbuntowanego hetmana 10 lipca otaczają Zbaraż. W twierdzy broni się zaledwie 15 tysięcy polskich żołnierzy. Dowodzi nimi wojewoda ruski książę Jeremi Wiśniowiecki. Przez ponad 6 tygodni odpierając szturm za szturmem Polacy bronią się dzielnie mimo ogromnej dysproporcji sił, braku prochu i żywności. Na odsiecz Zbarażówi z Lublina wyrusza 15 tysieczna armia  pod wodzą samego króla Jana Kazimierza. Jednak pod Zborowem zostaje zaatakowana przez Kozaków i Tatarów. Trudną sytuację udaje się rozwiązać kanclerzowi Jerzemu Ossolińskiemu, który skłania chana tatarskiego do podjęcia rokowań. Zawarta zostaje ugoda zbaraska, dzięki której Kozacy otrzymują szerokie swobody w województwach kijowskim, czernichowskim i bracławskim. To zadawala Chmielnickiego na tyle, że ustępuje spod Zbaraża 22 sierpnia. Twierdza jest wolna!

Tak było latem 366 lat temu na Kresach, ale jak wiadomo, fortuna kołem się toczy, a historia… historia lubi się powtarzać. I powtórzy się tego lata w Janowcu, który odegra rolę historycznego Zbaraża właśnie. W role XVII wiecznych żołnierzy wcielą się członkowie Kockiej Chorągwi Firlejów i innych grup rekonstrukcyjnych. W Janowcu 4 i 5 lipca rozegra się wielkie widowisko historyczne pt. "Ogniem i mieczem na Zamku w Janowcu". Zapraszają Muzeum Nadwiślańskie i Gmina Janowiec. Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Janowca 2015.


W inscenizacji udział wezmą grupy rekonstrukcyjne:
- Kocka Chorągiew Firlejów
- Chorągiew Radomska
- Nadworna Chorągiew Dragońska Fredry
- Chorągiew Zamku w Zawieprzycach
- Chorągiew Ziemi Mazowieckiej
- Lubelscy Obrońcy Sarmacji
- Chorągiew Husarska

Program

Sobota 4 lipca

godz. 12.00-14.00 –
przywitanie braci rycerskiej na janowieckim Rynku / odebranie kluczy do miasta / pokaz szabli / przemarsz na Zamek
godz. 14.00-17.00 – pokazy walk w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych / Zamek w Janowcu
godz. 17.00-20.00 – przygotowania do nocnej potyczki / prelekcje i pokazy / Zamek w Janowcu
godz. 20.00-21.00 –  próba przed pokazem
godz. 21.00-22.00 – nocna inscenizacja obrony Zbaraża / Zamek w Janowcu

Niedziela 5 lipca

godz. 10.00-12.00 –
pokazy walk w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych na janowieckim Rynku
godz. 12.00-14.00 – wielka inscenizacja obrony Zbaraża / Zamek w Janowcu
godz. 15.00-17.00 –  pokazy historyczne i prelekcje / piknik połączony z pokazem broni, wyposażenia i ubiorów wojskowych / Zamek w Janowcu

Wstęp wolny do parku i na dziedziniec zamkowy!

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę