O samorządach i zagrożonej demokracji

Skomentuj (10)

Jak wygląda obecna sytuacja polityczna w Polsce? Czy ma ona jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie samorządów i codzienność mieszkańców Kazimierza? O demokracji, samorządach i aktywizacji ludzi w politykę rozmawiali członkowie Platformy Obywatelskiej w KOKPiT.

W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki odbyło się spotkanie z członkami partii politycznej Platforma Obywatelska. Uczestniczyli w nim: Poseł na Sejm RP - Włodzimierz Karpiński, członek Zarządu Województwa Lubelskiego – Paweł Nakonieczny i radny Powiatu Puławskiego – Marcin Pisula.

Toczące się rozmowy dotyczyły sytuacji politycznej w Polsce, ale także tego, jaki ma ona wpływ na funkcjonowanie samorządów. Poseł na Sejm RP Włodzimierz Karpiński kilkakrotnie powtarzał, że zabiega o to, by w każdym miasteczku odbywały się raz w miesiącu dyżury poselskie, w Kazimierzu Dolnym również.

- Z mojego punktu widzenia praca posła polega przede wszystkim na dostępności do obywateli w bardzo szerokim wymiarze – mówi Włodzimierz Karpiński. – W związku z tym, że do biura poselskiego czy na dyżury prawników nie każdy może przyjechać, dlatego każdego z włodarzy lokalnych, będę prosił o to, by te dyżury poselskie były w każdym mieście ze względu na to, że dostępność tej władzy publicznej, ustawodawczej nie jest wystarczająca. A w ustawodawstwie się naprawdę bardzo dużo dzieje w tej chwili. I warto być na bieżąco.
Będąc z wizytą w Kazimierzu Dolnym nie mogło zabraknąć wątków lokalnych. Padły pytania o inwestycje, które nasza gmina będzie w tym roku realizowała wspólnie z władzami wojewódzkimi.

- Samorządy mają taką wielką zaletę, otóż potrafią bardzo dobrze ze sobą współpracować – mówi Paweł Nakonieczny, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego. – Zazwyczaj oczywiście. Ale Kazimierz jest tego bardzo dobrym przykładem. Potrafimy ze sobą bardzo dobrze współpracować. W tym roku mamy do zrealizowania wspólnie cztery inwestycje na terenie gminy Kazimierz Dolny. Są to głównie chodniki robione przy naszych drogach wojewódzkich. Mamy to już zatwierdzone więc wygląda na to, że się uda.

Dla przypomnienia, chodzi tu o budowę chodnika w miejscowościach: Parchatka, Bochotnica, Skowieszynek i Wierzchoniów.

Na zakończenie spotkania, członkowie Platformy Obywatelskiej tłumaczyli, że nie ma nic gorszego od obojętności politycznej. Ich zdaniem zawsze warto się udzielać, jeśli nie w działania ogólnopolskie, to chociaż w te lokalne. Bo one dotykają każdego z nas.

- Warto bronić samorządów i być aktywnym – mówi Paweł Nakonieczny. – Nawet jeśli nie chcemy sami się angażować, możemy wspierać osoby, które się zdecydują kandydować. Bo dzisiaj tak naprawdę odczuwamy, jako środowisko polityczne, taką silną presję. Wiele osób, szczególnie tych związanych z różnymi instytucjami czy firmami, np. z Azotami Puławy, obawia się wyrażać głośno swoje przekonania czy poglądy. Takie docierają do nas sygnały. Nie jest jeszcze tak źle, jak np. w czasach stanu wojennego, ale sam fakt, że ludzie obawiają się wyrażać swobodnie swoją opinię to jest pierwszy, albo i kolejny krok do skręcania w bardzo niebezpieczną ścieżkę.

Zainteresowanie spotkaniem było w zasadzie znikome, nie wiadomo jednak czy przyczyną tego był brak informacji zapowiadającej czy też po prostu mieszkańcy Kazimierza w takim wydarzeniu uczestniczyć zwyczajnie nie chcieli. Publiczność policzyć można na palcach… u dwóch rąk.

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • kazim
  Frekwencja rzeczywiście porażająca-zaledwie sześć osób . To chyba odzwierciedlenie zaufania do tego ugrupowania Pustych Obietnic. A poza tym : odnośnie Lubelszczyzny i tzw. ściany wschodniej minister K. wypowiedział się wcześniej na obiedzie u Sowy.
 • Ulka - Kazimierz
  @Ignac, a pieniądze na szkołę, to pies? Wcale nie było takie oczywiste, że Kazimierz te pieniądze by otrzymał, gdyby nie interwencja ministra Karpińskiego.
 • mgr
  Słusznie mr. trzeba było przyjść i zapytać tego pana o azoty bo to on sprzedał do Tarnowa będąc ministrem skarbu czyżby cię pamięć zawiodła a cisza bo czym się ta opcja może pochwalić?
 • mr.
  Jakby PIS robił spotkanie to był pół miasta obwiesił i to na miesiąc przed a tu była wielka cisza. Po prostu mnie wkurza że ta opozycja jest taka cicha, a ten rząd robi wszystko co pasuje ruskim. I ciekawe co na to pan poseł, bo jakoś nikt tego w sejmie wprost nie mówi. Ten demontaż armii i całkowite wstrzymanie sprzętu? Gdzie te helikoptery? Co na to pan poseł czemu ich o to ciągle nie pytacie? I co z Azotami zaraz rozwalą do reszty wszystko i co my zrobimy. Wszystko do Tarnowa ciągną a PIS cichutko siedzi i wy też. Czemu nic o tym ta cała PO nie mówi?
 • Ignac
  A W CZYM POMÓGŁ MIASTU I GMINIE KAZIMIERZ Pan Poseł dopiero teraz sobie o nas przypomniał? chyba ma nas za ciemny lud potrzebny wyłącznie do frekwencji w zbliżających się wyborach ach żałosne to ugrupowanie!
 • kazimierzak
  A nasz wójt był?
 • anin
  Zabrakło informacji o spotkaniu, powinno być o tym na portalu przynajmniej tydzień wcześniej, a nie po fakcie. Poszedłbym, nie boję się.
 • szeroki wymiar
  Tłumy jak na sali sejmowej podczas czytania projektu obywatelskiego!
  • kazimierzanin
   A cóż ciekawego mogą ci panowie powiedzieć? Poseł, pożal się Boże, od czterech kadencji nagle sobie uzmysłowił że za mało jest władzy publicznej w miasteczku? A w poprzednich latach jej wystarczało?
   Członek zarządu województwa "broniąc demokracji" zgrabnie podpiął się pod chodniki.
   A ten nasz to chyba w ogóle nie ma nic do powiedzenia.
   Czarny żal normalnie.
   No ale cóż, wybory idą to i sępy polowanie zaczęły.
 • pijany znad Grodarza
  Nie wiedziałem. Swoja drogą DZIWNYM jest brak zainteresowania spotkaniem przez Samorząd Mieszkańców. Być może rownież nie wiedzieli, że takowe się odbędzie.
  Podoba m i się OKRAGLAK pana posła: " Z mojego punktu widzenia praca posła polega przede wszystkim na dostępności do obywateli w bardzo szerokim wymiarze - mówi Włodzimierz Karpiński.
  hmm. Jednak nie okrąglak. To " punkt widzenia". Dodam, że nie bedąc posłem RÓWNIEŻ zawsze uważałem,że poseł winien ZAWSZE być dostępny dla obywateli.No cóż. Niechybnie czeka mnie kariera. Może zastąpię Koguta ?.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę