Nowa szkoła została otwarta!

Skomentuj (44)

zobacz więcej (42)

Dzieci z Kazimierza Dolnego rozpoczęły naukę w nowym budynku. Szkoła została w końcu otwarta, a w uroczystościach wzięli udział nie tylko uczniowie i kadra pedagogiczna, ale także władze samorządowe, parlamentarzyści oraz wielu zaproszonych gości.

Po wielu trudnych latach dla uczniów i nauczycieli, ale także dla samego Miasteczka – udało się – nowy budynek Gminnego Zespołu Szkół został otwarty. I to właśnie tu odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2018 / 19.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele farnym. Zaraz po niej złożono kwiaty pod tablicą poświęconą oddziałowi mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Potem w towarzystwie orkiestry dętej korowód ruszył dalej, w kierunku ulicy Szkolnej. Na miejscu abp Stanisław Budzik poświęcił budynek szkoły oraz krzyże, które trafią do sal lekcyjnych. Najważniejszym jednak momentem było przecięcie wstęgi, a dokonali tego, m.in.: kurator oświaty Teresa Misiuk, wojewoda Przemysław Czarnek, wicemarszałek Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej – Piotr Guz, obecny burmistrz Kazimierza – Andrzej Pisula a także jego poprzednik – Grzegorz Dunia oraz posłowie Krzysztof Szulowski, Lech Sprawka, Włodzimierz Karpiński oraz posłanka Joanna Mucha.

- Przez ostatnie kilka lat dzieci chodziły do szkoły kontenerowej - mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Na pewno były to warunki, które nie sprzyjały i nie zachęcały dzieci do edukacji. W tej szkole są doskonałe warunki. To przykład znakomitego współdziałania administracji rządowej i samorządowej, bo blisko 20 milionów złotych zostało przeznaczonych na tę szkołę z rezerwy celowej nr 4 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W samym roku szkolnym spodziewamy się kontynuacji znakomitej reformy edukacji, która już w tym roku spowoduje, że będziemy mieli powrót do ósmych klas.

Wśród przemawiających pojawiła się także Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty, która m.in. odczytała list od Minister Edukacji, Anny Zalewskiej skierowany do uczniów i nauczycieli Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu. Było wiele podziękowań, ciepłych słów pod kierunkiem zebranych na auli osób oraz podsumowania ostatnich lat, które dla gminy były bardzo trudne.

- Mam nadzieję, że te kolejne lata, będą tymi dobrymi dla naszego rozwoju, takimi, którymi będziemy się mogli cieszyć. Zwłaszcza, że dzieci ucząc się w tych trudnych warunkach, w szkole kontenerowej, nie miały możliwości rozwoju, a i tak osiągały bardzo dobre wyniki. W tej chwili mamy te warunki bardzo dobre, bardzo się z nich cieszymy i myślę, że spowoduje to jeszcze większą aktywności uczniów i nauczycieli  – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego, Andrzej Pisula.
Budowa nowej szkoły trwała 3,5 roku i kosztowała ponad 30 milionów złotych. Była ona możliwa dzięki zaangażowaniu środków własnych gminy oraz, a może przede wszystkim, rządowych, o które w poprzedniej kadencji zabiegali ówczesny włodarz Kazimierza Grzegorz Dunia przy pomocy parlamentarzystów, m.in. Włodzimierza Karpińskiego.

- Uczestniczyłem w otwarciu nowej szkoły. To była doniosła uroczystość – pisze na portalu społecznościowym Grzegorz Dunia, były burmistrz Kazimierza Dolnego. – Niestety nie miałem tam okazji zabrać głosu, nad czym ubolewam, bo tak się składa, że wiem, komu Kazimierz Dolny zawdzięcza nową szkołę. To była grupa zdeterminowanych osób, które mi wówczas pomagały, m.in.: Włodzimierz Karpiński, Joanna Mucha, Krzysztof Hetman, Beata Gałek, Paweł Grabczak, Jerzy Arbuz i radni Rady Miejskiej. Ale człowiekiem, który dla kazimierskiej szkoły zrobił w tamtym czasie najwięcej był nasz puławski poseł Włodzimierz Karpiński. Panie Pośle w ten sposób jeszcze raz bardzo Panu dziękuję. Wierzę, że nasza społeczność będzie pamiętała o Pana ogromnej pomocy. To Pan ma największą rolę w pozyskaniu 20 mln zł na szkołę i to jest bezdyskusyjne. Gdyby nie Pan, nie byłoby nowej szkoły. Jeszcze raz z całego serca Panu dziękuję.

Warto dodać, że rok szkolny w kazimierskiej szkole rozpoczęło zaledwie 220 uczniów, podczas gdy bez żadnych przeszkód budynek pomieściłby ich 500.

Fragmenty uroczystości można zobaczyć na Facebooku.

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • tetryk
  Katastrofa kazimierska.....przerost efekciarstwa nad efektywnością. Jak można dzieci zamykać w szklarni bez dopływu świeżego powietrza...
 • Mike Cox
  Szkoła cudowna. I na zewnątrz i.w środku. Momentami klasa światowa najlepszej architektury i rozwiązań. Ten minimalizm w.srodku jest na prawdę spoko. Ale brakuje kolorów i elementów edukacyjnych w środku. Ale miejmy nadzieję że z czasem się pojawią. Co do.otwarcia to oczywiście było żałosne że rodzice i dzieci nie zostali zaproszeni publicznie na catering i poczęstunek tylko rzucili się na jedzenie goście w garniturach.
  Serio? Nie można było powiedzieć przez mikrofon ; zapraszamy wszystkich na poczęstunek. A nie rodzice i dzieci znowu poczuli się jak ktoś gorszy. Już nie mówiąc o tym że podczas przemówień i lizania czterech liter urzędnikom przywitano dzieci po 40minutach. Hallo!!' Czyje to było święto? Posła? Urzędnika? Czy może poprostu dzieci 🚸? Dlaczego znowu zapominacie o tym urzędnicy?' że to dzieci w tym dniu były najważniejsze.
  • Mieszkanka
   100% racji ale tak to jest obecny burmistrzyna nic nie mogie zapomoniał o dzieciach i rodzicach
 • Mieszkaniec
  Piękno, nie znaczy jakość. Jest to subiektywny odbiór, jednak dopiero w trakcie użytkowania okaże się strona pragmatyczna. Poczekajmy zatem na uwagi i opinie użytkownika
  • pijany znad Grodarza
   Niby kto mialby odpowiedzieć ?
 • Pif
  Obiekt piękny, a w tej całej szkolno-wyborczej dyskusji wygrywa ewidentnie Krzysiek. Nie odzywał się w tej sprawie i nie jest winny przedłużenia budowy.
  • Janusz Kowalski
   Szkoła piękna...Trudno dziwić się wrażeniu,skoro na szkołę wydano 30 mln zł.
   W przypadku kiedy burmistrz posłuchałby sugestii Krzysztofa ( Krzysztof Wawer ) szkoła kosztowałaby o wiele milionów mnie.
   Należało bezsprzecznie szkołę budować zgodnie z zatwierdzonym projektem.To był ewidentny błąd Andrzeja. Jednak w świetle dostępnych dokumentów za odstąpienie od realizacji budowy odpowiadają ówczesna Kierownik RIFE kazimierskiego magistratu, koordynator budowy oraz inspektorzy nadzoru. Wszystkie osoby wyłonione....w czasie kiedy urząd burmistrza sprawował Grzegorz Dunia.
   Dobrze ,że Grzegorz przecinał wstęg, jednak powinien wór pokutny,a nie garnitur.
 • Maurycy z Bochotnicy
  Wy się kłócita, a "wnuczki" z Izraela już prawie kopią na szkolnym boisku. I to bynajmniej nie piłkę...
  • Harry
   Maurycy ma racje.....jakkolwiek,jest prosty--wszak to sa jego slowa....bo kiedys z nim rozmawialem juz tu na forum...i sorry--ale sam sie tak okreslil...ale w tym wypadku,to on ma racje--zyd juz kopie i to (jak to okreslil Maurycy)--bynajmniej nie pilke!!
   Maurycy...PELNY szacun !!!
 • Beata
  Szkoła jest pierwsza klasa. Sama chciałabym się w takiej uczyć.
 • B.i.o.
  Co by nie gadać ładniejsze szkoły w województwie to nie ma. Wiadomo ma minusy ma plusy ale super że jest. Ja tam dzięki tym co pomogli i pracowali przy budowie. I wystarczy w temacie.
 • z dołów
  "Po wielu trudnych latach dla uczniów i nauczycieli, ale także dla samego Miasteczka - udało się"

  po zbyt wielu... i za to też nikt nie odpowie. Prawda panie burmistrzu? Czemu tak pan to przeciągał i winił projektantów, wykonawców, a nawet rodziców jak protestowali swego czasu?
 • zniesmaczony
  Żenada plemiona zwalczające się na wzajem.Czemu to służy?@szkolny i dobrze.Czemu to służy @ zorientowany ?
  Mnie przeraża sytuacja w miasteczku,z kim nie rozmawiam każdy rozmawia o kandydatach.Pełnomocnicy komitetów wyborczych na gwałt szukają kandydatów na radnych. Czy to jest normalne ,że za pięć dwunasta zrobił się problem bo nie ma chętnych na radnych?
 • pijany znad Grodarza
  Dwukrotnie pisalem odnośnie @ Mama , ale widać, że Redakcja ostro pilnuje treści zanim one ukażą się.
 • Szkolny
  A Kowalskiego na uroczystości otwarcia nie było? Nie widać go na zdjęciach.
  • I dobrze
   Pewnie go burmistrz nie zaprosił. I słusznie, bo i za co? Aż dziwne, że sam nie wlazł z butami, tak jak włazi do naszego życia od tylu lat przekonany, ze mu wszystko wolno, wszystko wie najlepiej i wszystkim kiedyś będzie wreszcie sterował!
 • Bea
  Dziwne, ze syn Stasia Wicika wstęgi nie przecinał. Przeżywa blamaż występu na rynku? Burmistrza pełnego krasy by przyćmił.

  I tak oto czekamy na Krzysia Wawra, który przynajmniej swoje robi i z klasą weźmie się wreszcie za Kazimierz!
  • Dziękujemy
   Wawer miał szansę jako zastępca i nic z tego nie wynikło po za tym trójcy z gór i proboszczowi dziękujemy juz za pomoc w wyborze burmistrza. Nigdy wiecej...
 • zoriętowany
  Całkowity koszt budowy szkoły miał wynieść 26 mln zł.Koszt całkowity wyniósł ponad 30 mln nie licząc dzierżawy kontenerów projektów budowlanych rozbiórki i przeróbek.W sumie szkoła kosztowała polskiego podatnika blisko 40 mln zł. Na otwarciu nikt słowem się nie zająknął a powinien. Pieniądze na szkołę / nie pozyskał / a załatwił pan min.Wł.Karpiński i jemu się należny pokłon,jednak nie dopuszczono posła do głosu - wstyd. Cytat z FB pana Duni jest niezrozumiały. Naprawdę pan Dunia nie powinien słać sobie laurek. Rozpoczął budowę bez zabezpieczenia środków finansowych,to jednak jest klęska.Jeszcze raz wielkie uznanie dla ministra Karpińskiego
 • Maurycy z Bochotnicy
  A gdzie delegacja "wnuczków" z Izraela? Bo na zdjęciach nie widać...
  • Harry
   Moryc.....pojechali zwiedzac Auschwitz--bo im sie wszystko rozmydla--a tak jak im kota pogonia,to ci schodza na ziemie--oczywiscie otoczeni sluzbami specjalnymi(te lemingi w ciemnych okularach--zeby cykora nie bylo widac)--a potem MOZE wybiora sie do Kazimierza,zeby zobaczyc,ze na "ich"cmentarzu (z 1755roku) mieszkancy miasteczka postawili szkole...no i to jest oczywiscie "antysamicznosc"....a tzn---powod do brania kasy
 • okej
  Generalnie szkola na plus. Jakies wady ma. Super ta Izba Pamieci, ktorą pan Pisula zrobił. Oczywiście pan Marcin a nie burmistrz. Swoja drogą ten juz niech nic nie robi i splywa.
 • zoriętowany
  Piękna szkoła a mogłaby kosztować kilka milionów mniej.Również uroczystość przecięcia wstęgi mogłaby nastąpić pod koniec 2016 r.
  Obecnie klęsnę wszyscy okrzykują jako sukces.Nie do wiary.
  • Ewka
   Ale to musiałby być inny burmistrz. Przy tym dobrze, że powstała.
 • Zenek
  Duża grupa łaknąca poklasku luzerów z przegranej formacji PO.
  • kolega Zenka
   oraz osób zupełnie zbędnych np. poseł Szulowski
 • mama
  Burmistrz powinien na uroczystość po prostu zaprosić mieszkańców. Wszystkich. To było nasze wspólne święto. To nieładnie, że otwarli to tak jak sobie życzyli ważniacy z Kuratorium.
  • tata
   Trzeba było się wprosić!!!
  • Aska
   I jak zwykle gadał najdłużej, przeciągał jak to on. Bez klasy!
  • Mirka
   Kubiś by może lepiej gadał? Pokazał na rynku ostatni na co go stać. Pośmiechowisko z siebie zrobił. A Pan burmistrz to klasę ma chociaż.
  • pijany znad Grodarza
   @ Mirka

   Uczciwemu trudno PŁYNNIE mowić o przyszłej realizacji obietnic. Do tego trzeba być urodzonym kłamcą. Nie dziwię się p. Kubisiowi, że nie mowil płynnie, ale na jego miejscu MOCNO BYM SIE ZASTANOWIŁ.
 • pijany znad Grodarza
  Brawa dla części artystycznej. Była wysmakowaną " pigułką" przeszłości, a przyrzeczenie Dwojga Pierwszoklasistów to prawdziwie PIERWSZA KLASA.
  • Mama
   Tylko że to byli drugoklasiści.
  • pijany znad Grodarza
   ???
   To JUŻ poznali " dorosłe" zachowania . Czy pani Kurator wiedziała o tym ?
  • pijany znad Grodarza
   ???
   To byłoby NIEDOPUSZCZALNE. Czyżby nauczyciele przygotowywali dzieci do bycia " dorosłymi" ?. Czy pani kurator wiedziała o tym ?
 • pijany znad Grodarza
  Wspaniale przemawiała i prowadzila Inaugarację Pani Kurator.

  ps. szkoda, że , przedstawijac zaproszonych gości, nie miała szansy wymienić pani Romany Rupiewicz będącą przewodniczącą Samorządu Mieszkańców. Nie mogla, bo ORAGANIZATOR , prawdopodobnie Jej nie zaprosił. Byłem również zażenowany sytuacją, kiedy to dwaj przestawiciele policji z Puław /chyba jej szefowie/ " miotali się" w tłumie / nielicznym/ mieszkańców i efekcie nie było Ich na sali widowiskowej. Wypadałoby też zaprosić kierownika Posterunku w Kazimierzu. Udzial policji w " Bezpiecznej szkole" jest przecież nieodzowny.


  ps. Kto był organizatorem Inauguracji ?
  • zaciekawiony
   Ciekawe, dlaczego 'pijany znad Grodarza' nie po raz pierwszy troszczy się o Romanę Rupiewicz i jej obecność tu i tam?
  • pijany znad Grodarza
   haha. Bo nie dość, że ładna to i mądra. To tak w SKRÓCIE.
  • Zaciekawiony
   Dobrze, że 'pijany znad Grodarza' chwali tę panią, ale nie do końca się z nim zgadzam. Nie dość tego w działalności publicznej potrzebny jest jeszcze zmysł dyplomatyczny, ale w mojej opinii tego trzeciego elementu zupełnie p. Rupiewicz brakuje, co powinno ją skłonić do schronienia się w zaciszu domowym. Mamy jednak demokrację, więc hulaj dusza! I Ty zachwycaj się 'pijany', to dozwolone.
  • pijany znad Grodarza
   Nie spodziewałem się, że przyznam Ci rację w hmm. TEMACIE : " dyplomacja". Z drugiej jednak strony ta ' dyplomacja' na gruncie Gminy byłaby UCIECZKĄ od spraw ważnych. Tu potrzebne sa głosy zdecydowane, a rzeczą Rady i Burmistrza jest je rozważyć i przegłosować.

   U nas daleko do dyplomacji, bo Urząd i Samorzad z soba nie rozmawiają. Nie rozmawiają to i NIE ZAPRASZAJĄ czego przykładem jest ta Inauguracja. Najwyższy czas to przerwać.


   Pisałem również o policji. Tu sytuacja identyczna. Kierownik Posterunku, to osoba na wskroś ANONIMOWA a problemów ŁATWYCH do rozwiązania całe mrowie.
  • zaciekawiony
   'Pijany', nie ma rzeczy niemożliwych. Samorząd musi umieć rozmawiać z urzędem, z LUDŹMI, tymczasem czeka na - chyba - lektykę, w której poniosą na wydarzenie, a ludzi ma w pogardzie. Sprawny samorządowiec wie, że nie jest pępkiem świata, ładnym, mądrym i kochanym przez cały świat. Tyle, udaję się do zajęć.

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę