Noc w muzeum

Skomentuj (2)

zobacz więcej (20)

Przygotowanie wosku do modelowania ręcznego, praca z tworzywem termoplastycznym czy też pokaz repusowania i grawerowania to tylko niektóre z atrakcji, w których można było wziąć udział podczas Nadwiślańskiej Nocy Muzeów...

W ramach Nadwiślańskiej Nocy Muzeów w Kazimierzu podczas Nocy Złotników odbywały się prezentacje, prelekcje i warsztaty złotnicze najlepszych polskich złotników ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Zaś po ekspozycji sztuki złotniczej zwiedzających oprowadzała kurator zbiorów Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz. Robert Szklarski zaprezentował pokaz repusowania i grawerowania, zaś Iwona Tamborska pokaz techniki Metal Clay.

- Ja tutaj pokazuję technikę glinek metali – mówi Iwona Tamborska, jubiler i certyfikowany instruktor. – Ta technika została stworzona mniej więcej pod koniec XX wieku, czyli jest bardzo świeża. Wynaleziono ją w Japonii. Polega ona na łączeniu metali w drobinkach, które są w nan wielkościach z łącznikiem organicznym. Ten pył połączony z łącznikiem tworzy miękką glinę. Z tym detalem w postaci gliny pracujemy metodą rzeźbiarską, natomiast potem się to wygładza i szlifuje, po czym doprowadza się do momentu, gdy jest to piękną rzeźbą. Następnie się to wypala tradycyjnie w piecu lub palnikiem i łącznik organiczny ucieka. Pozostaje idealna forma metalu, z którą można dalej pracować i tworzyć z niej coś więcej lub pozostawić ją w takiej postaci, w jakiej się ją stworzyło. Ta technika jest niesamowita i pozwala na osiąganie takich efektów, które czasami zapierają dech w piersiach.

O co najczęściej pytają zwiedzający?

- Pytają, czy to prawda, że z gliny powstaje metal i jak to jest możliwe – mówi Iwona Tamborska. – Odpowiadam, że tak. Że jest to możliwe. Że są to w pewnym sensie… czary.

Przy kolejnym stoisku Rafał Szambelan i Piotr Szambelan wystąpili z pokazem zatytułowanym „Z ula na stół". Tu prezentowano, jak przygotować różne woski do modelowania ręcznego, zobaczyć mogliśmy, jak wygląda topienie mas woskowych czy samemu przygotować model w wosku. Odbyła się także prezentacja przygotowania form i odlewania z metalu na planszy. 
Dużym zainteresowaniem cieszyła się praca z tworzywem termoplastycznym. Tym bardziej, że każdy mógł spróbować swoich sił i stworzyć niepowtarzalne dzieło.

- To niesamowite, co można zrobić ze zwykłego płynnego plastiku – mówi pani Magda. – Córka jest zachwycona, choć żeby stworzyć tę „dziwną postać” siedziała chyba pół godziny. Oczywiście pod czujnym okiem eksperta. To fajna zabawa, nawet dla dorosłych.

Oprócz możliwości wzięcia udziału w warsztatach, Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja żeby – nie kupując biletu – zobaczyć ekspozycję sztuki złotniczej oraz międzynarodową wystawę akwareli. Chętnych było wielu.

- Noc Muzeów to chyba moje ulubione wydarzenie kulturalne w roku – mówi pan Grzegorz z Dęblina. – Bilety wstępu w gruncie rzeczy nie są drogie, jednak – gdy chce się odwiedzić kilka miejsc w jednym mieście – to już konkretny wydatek. Dlatego co roku staramy się z żoną zwiedzać polskie muzea właśnie o tej porze. Jest tanio, przyjemnie i zawsze panuje niesamowita atmosfera. Tym razem przyjechaliśmy do Kazimierza i nie żałujemy. Choć dopiero rozpoczynamy naszą nocną wyprawę po muzeach.

W nocy z soboty na niedzielę kazimierskie muzea były otwarte dla zwiedzających do godziny 1.00. Kolejna taka okazja dopiero za rok. A do tego czasu Muzeum Nadwiślańskie odwiedzać możemy prawie codziennie, korzystając z normalnego cennika.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę