No i posprzątane

Skomentuj (19)

zobacz więcej (14)

Jak jednego dnia oczyścić teren całej gminy z porozrzucanych śmieci? Wystarczy zorganizować Wielką Akcję Sprzątania Miasteczka i zachęcić ludzi do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Rezultat? Wszyscy możemy teraz podziwiać czystą gminę Kazimierz Dolny.

Mimo bardzo kapryśnej aury w sobotnie przedpołudnie na kazimierskim Rynku zebrali się chętni do wzięcia udział w Wielkiej Akcji Sprzątania Miasteczka. Byli kazimierscy radni, pracownicy Urzędu Miasta, strażacy oraz mieszkańcy.

Ochotnicy podzielili się na kilka grup. Koniec końców posprzątane zostały chyba najbardziej kluczowe miejsca w Miasteczku i okolicach: ul. Górna Puławska – Norowy Dół – ul. Góry – Korzeniowy Dół, ul. Kwaskowa Góra i ul. Szkolna, ul. Słoneczna w stronę Lasu Miejskiego, Kamieniołom oraz Albrechtówka i ul. Plebanka wraz z Wąwozem Cmentarnym. Oprócz tego u siebie sprzątali także mieszkańcy Parchatki, Bochotnicy, Wierzchoniowa, Witoszyna, Skowieszynka, Cholewianki i Dąbrówki. Do akcji mógł włączyć się każdy, bez względu na płeć, wiek czy zainteresowania. Wystarczyły dobre chęci. A także odpowiednie ubranie, gdyż pogoda nie była sprzyjająca.

- Śmieci jak wszystko inne są elementem naszego codziennego życia – mówi Janusz Kowalski, mieszkaniec Kazimierza Dolnego. – Problem polega na tym, że śmieci są na ulicach, a nie w koszach. To już jest sprawa dla socjologów i całych wydziałów uniwersytetów jak temu zaradzić.

W Plebance śmieci było sporo, jednak tylko przy wejściu do wąwozu. Im głębiej, tym nieczystości mniej. Dlaczego?

- Do tego miejsca mniej więcej parkują swoje samochody turyści odwiedzający Kazimierz – mówi jeden z uczestników akcji. – To oni zostawiają po sobie te pamiątki.

Zużyte pampersy, butelki po piwie, opakowania po jedzeniu – wszystko to i wiele innych ciekawych okazów znalazło się w workach na śmieci. Idąc dalej, w stronę cmentarza, rodzaj śmieci się zmienia. Wąwóz Cmentarny – Głęboczyzna – to istne wysypisko: wieńce, wypalone znicze, stare wiązanki, zużyte wkłady do zniczy, foliowe reklamówki.

- Te nieczystości pozostawiają po sobie głównie mieszkańcy naszej gminy – zauważa słusznie jeden z uczestników sprzątania. – Ludzie traktują ten wąwóz niczym kontener, wysypisko. Jak potem można to miejsce polecić turystom?

Jak tłumaczy Krzysztof Wawer z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym, Wąwóz Cmentarny już niebawem zostanie prawdopodobnie utwardzony. Może to zmieniłoby obyczaje niedbających o środowisko ludzi?

- Nie będzie to duża ingerencja z naszej strony, a przejazd tamtędy naprawdę może się przydać – mówi Krzysztof Wawer. - No i może w końcu ludzie przestaną tam wyrzucać śmieci z cmentarza, bo będzie istniało ryzyko, że wyrzucana rzecz spadnie komuś na głowę.
Bez wątpienia jest to jakieś rozwiązanie. Oby okazało się skuteczne. Na razie Głęboczyzna została wysprzątana. A śmieci było co niemiara. Jednak ich ilość nie odstraszyła sprzątających ochotników.

- Przede wszystkim jest to akcja mobilizująca ludzi do wspólnych działań – mówi Janusz Kowalski. – Bo wspólnie można zrobić nieporównywalnie więcej niż w pojedynkę. Każdy narzekał, że te śmieci są, że tu jest brudno i tam jest brudno. Powstała swego rodzaju lista życzeń, miejsc, które warto posprzątać. Niech ludzie sami tego dotkną, bo to nie jest przyjemna rzecz: zbierać śmieci. Jest to przede wszystkim praca fizyczna, poza tym warunki pogodowe mamy dość przeciętne… Może da to w końcu niektórym do myślenia? Może zmieni ich zachowanie?

Już niebawem w kluczowych miejscach w Miasteczku pojawią się nowe kosze na śmieci, m.in. przy Korzeniowym Dole czy na Albrechtówce. Być może to również pomoże ograniczyć ilość wyrzucanych śmieci ot tak, gdzie popadnie. Jednak Wielka Akcja Sprzątania Miasteczka raczej nie będzie jednorazowym spontanicznym wydarzeniem. Być może już w kwietniu mieszkańcy gminy Kazimierz znów ruszą w teren.
Dlaczego warto włączać się do tego rodzaju akcji?

- Dlatego, żeby żyć w czystym środowisku – mówi Iwona Pisula. - Żebyśmy mogli patrzeć na piękne miasto, a nie na stosy śmieci i dlatego, by się żyło milej i przyjemniej.

Akcja sprzątania, która odbyła się z inicjatywy Jarka Bartoszka, organizatora imprez biegowych na terenie Kazimierza Dolnego, okazała się superpomysłem – oczyszczającym środowisko i atmosferę międzyludzką.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (19)

 • Olek
  A gdzie i kiedy radni Kazimierscy mają dyżury?
 • Poldek
  A który rewir sprzątał Pan Andrzej Pisula z żoną bo nie widziałem? i gdzie byli radni ? bo też nie widziałem.
 • Prorok
  Takie ogromne poparcie w wyborach dla Pana Andrzeja, a do wspólnego działania ludzi nie ma- szkoda.
  A może pokazuje prawdziwe poparcie ?
  Cudów nie będzie!
 • Zdzisław Król
  Przepraszam na video klipie zauważyłem że ten wąwóz też sprzątaliście chwała Wam za to, teraz przydało by się wyrównać spycharką i byłoby pięknie. Pozdrawiam i miłych spacerów zyczę w tym pięknym miejscu.
 • Zdzisław Król
  Szkoda, ze nie było chętnych do posprzątania wąwozu pomiędzy cmentarzem starym i nowym pod kamiennym mostem. Przybyłaby następna trasa spacerowo-rowerowa. I jedno pytanie, czy od razu zbieracie te worki ze śmieciami? Bo w dużo miastach zbieranie, oczywiście TV zdjęcia, internet, ludzie się męczą przeważnie dzieciaki, następnie worki zostają tam gdzie były zbierane śmieci i rozsypują się z powrotem. Myślę, że u Was jest inaczej. Pozdrawiam.
 • malkontent
  BYWALEC - KAZIMIERZ 2015-04-04 19:12 (użytkownik niezalogowany IP: 178.42.1...)

  DO ORGANIZATORA NIE ROBCIE SOBIE JAJ Z LUDZI NIE SIEJCIE PROPAGANDY JAK ZA KOMUNY ZNAM TE TERENY BYWALEC KAZIMIERZA DOLNEGO


  DOLNY OBLUDA
  Jeszcze rok temu w akcji "promocyjnej....."sprzątał pan Grzegorz Dunia, ówczesny burmistrz, radna Walencik Barbara, urzędnicy itp.Czemu w tym roku nie przyszli na sprzątanie?Już nie trzeba? Na rasie nie wskazane jest się afiszować? Nie uważasz ,że to jest obłuda do kwadratu.
 • BYWALEC
  DO ORGANIZATORA NIE ROBCIE SOBIE JAJ Z LUDZI NIE SIEJCIE PROPAGANDY JAK ZA KOMUNY ZNAM TE TERENY BYWALEC KAZIMIERZA DOLNEGO


  DOLNY OBLUDA
 • malkontent


  Z PLEBANKI - Kazimierz 2015-03-31 18:43 (użytkownik niezalogowany IP: 79.190.1...)

  Tak widać na tych zdjęciach kto się afiszuje.
  Może ciut jaśniej?
  Mam pytanko a gdzie ludzie byłego burmistrza i gdzie on sam? Już nie muszą?
  Gdzie te niusy w portalu Redaktor Bożeny.....Już sprzątać nie trzeba?

 • NAUCZYCIEL
  Pijany:
  Szkoda ,że... CO?
 • pijany znad Grodarza
  @ NAUCZYCIEL
  Szkoda, że ....... .
  @ Ulka
  Takie czasy. Kombinacja RELIGIJNOŚCI jest olbrzymia.
 • Ulka
  Koszerny chleb ze smalcem? Wolne żarty ;-)
 • NAUCZYCIEL
  Pijany a Ty byłeś na akcji sprzątania? Flaszki nie widzieliśmy i kiełbasę sami zjedliśmy... mieliśmy też coś koszernego w razie jakbyś kiełbasy nie chciał :) tzn. chleb ze smalcem.
 • z PLEBANKI
  Tak widać na tych zdjęciach kto się afiszuje.
 • Młody Mieszkaniec
  Panie Tadeuszu inicjatywa waszego sprzątania również słuszna lecz może redaktorzy portalu nie wiedzieli że ona się odbywa ? dajcie spokój nie ważne czy jest się w internecie czy w telewizji, gazecie itp. przecież to jest inicjatywa sprzątania tego syfu a nie afiszowania się bo jak ktoś ma tam iść dla tzw.szpanu to niech lepiej zostanie w domu i się nie udziela bo jest tylko zbędny :) działamy dla dobra środowiska a nie własnych czterech liter :) Pozdrawiam :)
 • pijany znad Grodarza
  Panie Burmistrzu.
  Przepis na BRUDASÓW.
  "Jednocześnie zgodnie z art. 127 i n. ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wykonanie zastępcze stosuje się, gdy egzekucja dotyczy obowiązku wykonania czynności, którą można zlecić innej osobie do wykonania za zobowiązanego i na jego koszt. Przykładowo, wykonanie zastępcze może być orzeczone, gdy mimo wymierzenia grzywny zobowiązany nie wykona wynikającego z przepisów prawa budowlanego obowiązku rozbiórki obiektu budowlanego albo gdy uwzględniając zarzut zobowiązanego, że grzywna jest zbyt uciążliwym środkiem egzekucyjnym, organ postanowi o zastosowaniu mniej uciążliwego dla zobowiązanego środka egzekucyjnego."
 • pijany znad Grodarza
  Panie Tadeuszu Strzepek. ! Kilkadziesiat osob ? To przynajmniej 20 osób. Miarkuj Pan.
 • pijany znad Grodarza
  Polecam zdjecie 11. Tam ZAWSZE SYF.
  ps. najładniejsze zdjecia z p. Januszem Kowalskim. Dlaczego ?. Ano chłopak przystojny.
 • Jarek Bartoszek
  Posprzątane!
 • Tadeusz Strzępek
  Nic nie piszecie o podobnej akcji w Okalu i Mięćmierzu, która miała miejsce tydzień wcześniej. Akcję zainicjował nowy sołtys -Jerzy Witeska. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osób, zebrano ponad 100 worków z odpadkami...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę