Nieco dalej za zakrętem: Rogów

zobacz więcej (31)

Urokliwe wąwozy, źródła potoku Jaworzanka, cisza i liczne ślady żyjących na tym terenie stworzeń. To wszystko czeka na nas w pobliskim Rogowie i labiryncie głębokich lessowych wąwozów. Zdecydowanie warto je odwiedzić. Za jakiś czas...
Ten niezwykły labirynt głębokich lessowych wąwozów z lotu ptaka przypomina swym kształtem ośmiornicę. W jego przepastnych ostępach wyznaczono ścieżkę dydaktyczną w postaci dwóch pętli – jedną ze znakami czerwonymi, drugą zaś z zielonymi. Czas potrzebny na pokonanie obu ścieżek to ok. 3 godziny” - czytamy na tablicy informacyjnej stojącej tuż przy wejściu do wąwozu w Rogowie. Miejsce to piękne i niezwykłe. W zasadzie o każdej porze roku. A jego dodatkową zaleta, to znikoma ilość turystów spacerujących po szlaku.
Ścieżka dydaktyczna przebiega przez teren Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i strefę ochrony źródliskowej rzeki Jaworzanki. Na trasie można zapoznać się z budową geologiczną strefy krawędziowej Równiny Bełżyckiej i Kotliny Chodelskiej oraz obserwować różne stadia rozwoju wąwozów. Oczywiście przez cały czas możemy podziwiać roślinność grądów i pagórkowaty krajobraz okolic Rogowa.
Wędrujemy więc przez urokliwe, głębokie, z całym systemem dolinek bocznych, wąwozy lessowe porośnięte lasami grabowymi. Podziwiamy liczne źródła potoku Jaworzanka i zachwycamy się otaczającą nas przyrodą.
Wąwozy nieco różnią się od siebie. W jednym z nich potok biegnie całą szerokością wąwozu, dlatego musimy iść skarpą. Co ważne, dróżka biegnie po różnych stronach wąwozu, więc przygotujmy się na to, że trzeba będzie przejść przez wodę. W drugim, znacznie szerszym wąwozie, potok meandruje przez zieloną łąkę rosnącą na dnie wąwozu.
Nie są to długie trasy, dlatego warto wybrać się na spacer całą rodziną. Jednak wózek dziecięcy raczej nie da rady. Jedna ścieżka wiedzie po stromej skarpie, trzeba też przejść przez strumyk. Druga ścieżka po deszczu bywa błotnista i śliska. Jednak zdecydowanie warto zaplanować sobie taką podróż. I wybrać się do Rogowa, za jakiś czas, gdy będzie to możliwe.
Ośmiornica rogowska stała się miejscem akcji powieści Moniki Warneńskiej "Wąwóz Óśmiornicy".

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę