Spacerkiem na Górę Trzech Krzyży

zobacz więcej (9)

Kazimierska Góra Trzech Krzyży kojarzy się z biblijną Golgotą. Tu właśnie kończy się przedwielkanocne nabożeństwo drogi krzyżowej uliczkami Miasteczka. Kojarzy się też z epidemiami, jakie przeszłości nękały mieszkańców. To także miejsce refleksji. Co po sobie pozostawimy przyszłym pokoleniom? – zastanawia się w swoim fotoreportażu Maks Skrzeczkowski.
Kazimierską Górę Trzech Krzyży znają wszyscy miłośnicy Miasteczka. To stąd rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Kazimierz i Wisłę fotografowany często z trzema krzyżami na planie pierwszym właśnie.
Obecne krzyże postawiono w 2002 r., zastępując stare z 1972 r. Któż wie, ile razy je wymieniano? Przyjęto, że pierwsze powstały – jak głosi napis na krzyżu środkowym - na pamiątkę wielkiej zarazy, jaka nawiedziła miasto w 1705, a potem w 1708 roku.
- Wtedy to w okresie wojny północnej przez Polskę i oczywiście przez Kazimierz przechodziły wojska rosyjskiej, saskie, polskie i szwedzkie. Właśnie Szwedzi przynieśli wówczas epidemię cholery – czytamy w przewodniku Andrzeja Pawłowskiego Kazimierz Dolny nad Wisłą. Historia i współczesność”.
Jednak zarazy wielokrotnie nawiedzały Kazimierz i wcześniej. A nazwa Góra Krzyżowa pojawia się w księgach miejskich już w 1577r.
- Dlatego wiązanie tych krzyży z epidemią 1708 r. należy uznać za niesłuszne, a wprowadzone w 1930 r. napisy za fałszywe – dowodzi Kazimierz Parfianowicz w opracowaniu „Cmentarze Kazimierza Dolnego”. – Górze tej przypisuje się szczególną rolę w historii Kazimierza. Jedni uważają ją za dawne grodzisko, inni identyfikują ją z Wietrzną Górą i lokalizują na niej kaplicę i klasztor norbertanek. Wiadomość o istnieniu na szczycie mogilnego kurhanu i znalezieniu tam ludzkich kości w czasie ustawiania nowych krzyży w 1852 r. każe to miejsce wspomnieć przy omawianiu miejsc grzebalnych w Kazimierzu”.
Taka historia nie przeszkadza jednak turystom wesoło spędzać tu czas podczas odwiedzin w Kazimierzu. Zmienił się bowiem charakter tego miejsca. Onegdaj koncertowały tu nawet Dziady Kazimierskie!
W czasie Wielkiego Postu Góra staje się szczególnym miejscem na mapie Miasteczka. To tu kończy się najczęściej pokonywana przy blasku świec miejska droga krzyżowa z przejmującą sceną ukrzyżowania Pana Jezusa.
- Góra Trzech Krzyży. Miejsce refleksji. Z góry łatwiej spojrzeć z dystansem na swą codzienność...na życie w dolinie – pisze Maks Skrzeczkowski. - Na życie i śmierć. Co po sobie pozostawimy przyszłym pokoleniom?
Posłuchaj, jak o Górze Trzech Krzyży opowiada przewodnik turystyczny i nauczyciel historii Marcin Pisula

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę