Aktualności dla "Rogów"

18 listopada w Kazimierzu upływa jak co roku na wspomnieniu krwawej środy. 78 lat temu rozpoczęła się w Miasteczku i okolicy od Rogowa przez Cholewiankę, Jeziorszczyznę, Witoszyn, Helenówkę, Rzeczycę, Parchatkę, Zbędowice, Włostowice aż po Pożóg akcja pacyfikacyjna, w wyniku której rozstrzelano blisko 150 osób, a co najmniej dwa razy tyle wywieziono do obozów. Wrócili nieliczni. Po latach ustalono, że winni tej zbrodni są funkcjonariusze I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów. Nie zostali za to osądzeni.
Urokliwe wąwozy, źródła potoku Jaworzanka, cisza i liczne ślady żyjących na tym terenie stworzeń. To wszystko czeka na nas w pobliskim Rogowie i labiryncie głębokich lessowych wąwozów. Zdecydowanie warto je odwiedzić. Za jakiś czas...

Wystawę „Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” zorganizowało Koło Naukowe Dokumentu Multimedialnego „Drgania” specjalizacji Dokumentalistyka, działające na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przy realizacji projektu pomogła także Drukarnia Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium.

W starej remizie w Rogowie niedaleko Kazimierza Dolnego w najbliższy weekend odbędzie się otwarcie wystawy multimedialnej wystawy „Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” zorganizowanej przez studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej bohaterkami są członkinie Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki ze wsi Rogów.

Rogów to niewielka, ale niezwykle urokliwa wioska usytuowana w dolinie Jaworzanki. Idealne miejsce na niedzielny spacer lub wyprawę rowerową. Tym bardziej, że słoneczne dni niebawem mogą się skończyć…

Pokaż stopkę