Niech się święci 3 maja!

Skomentuj (2)

zobacz więcej (15)

Uroczysta msza święta w asyście pocztów sztandarowych, przemarsz delegacji do miejsca pamięci narodowej, przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego, a także koncert pieśni patriotycznych w ramach Majowego Festiwalu Muzycznego – tak w Kazimierzu uczczono 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Uroczystości majowe rozpoczęły się w Kazimierzu tradycyjnie mszą świętą w kościele Farnym, którą sprawowali wspólnie księża parafialni i ojcowie franciszkanie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta, poczty sztandarowe szkół i instytucji miejskich oraz strażacy – ochotnicy z terenu miasta i gminy. W czasie homilii ks. Jan Pietruszka nawiązał do słów ojca świętego Jana Pawła II, który w czasie III pielgrzymki do Ojczyzny podczas spotkania z młodzieżą na Westerplatte 12 czerwca 1987 r. powiedział między innymi:

- Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można "zdezerterować". Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba "utrzymać" i "obronić", tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie.

Takim naszym Westerplatte, o którym musimy pamiętać – jak mówił ks. Pietruszka – jest patriotyzm, miłość do ojczyzny rozumiana jako szacunek dla przodków, miłość do Boga i uczciwa praca.

Po mszy świętej zebrani wysłuchali krótkiej części artystycznej przygotowanej przez młodzież z Gminnego Zespołu Szkół, a następnie zwartym pochodem wyruszyli pod mury klasztoru, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w hołdzie wszystkim tym, którzy życie swoje poświęcili dla ojczyzny.. Przemarsz pocztów sztandarowych zdał się być wydarzeniem w Kazimierzu – turyści fotografowali się na tle sztandarów i strażackich mundurów, ale – jak zwykle – niewiele osób pociągnął za sobą. Czyżbyśmy wciąż skażeni byli syndromem znienawidzonych pochodów pierwszomajowych?

Uroczyste obchody Majowego Święta niejako podsumowywał Koncert pieśni patriotycznych z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja – ostatni z cyklu koncertów, które odbywały się w ramach V Majowego Festiwalu Muzycznego organizowanego przez krakowską fundację Czardasz. Przed kazimierską publicznością w foyer budynku SARP-u wystąpiła jedna z najbardziej utalentowanych artystek młodego pokolenia, solistka Opery Narodowej w Warszawie Magdalena Idzik, oklaskiwana nie tylko na scenach europejskich. W jej pięknym wykonaniu usłyszeliśmy wybrane pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Władysława Żeleńskiego, Stanisława Moniuszki czy Feliksa Nowowiejskiego. Recital artystki był prawdziwą trzeciomajową perełką. Piękny głos artystki, który zachwycił Andrea Bocellego na tyle, że ten zaprosił ją do udziału w słynnym koncercie galowym w łódzkim Teatrze Wielkim, oczarował również i kazimierską publiczność.

Po koncercie miała miejsce promocja książki Jacka Chodorkowskiego „Polscy śpiewacy”, w której znalazły się także informacje o pięknej mezzosopranistce.

 

Sponsorzy:

Sponsor Strategiczny ENEA S.A.
Sponsor Główny: Elektrownia "Kozienice" S.A.
Sponsor: Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o. o., Megatem Lublin

 

Sponsor: Strategiczny ENEA S.A.Sponsor: Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o. o.Sponsor: Megatem LublinSponsor Główny: Elektrownia

 

Patron medialny: Kazimierski Portal Internetowy

Patron medialny: Kazimierski Portal Internetowy

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Jan
    Znowu dzięki krakowskiej Fundacji CZARDASZ przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil. Wszystkie prezentacje, począwszy od egzotycznego koncertu Dalekiego Wschodu do wzruszającego koncertu patriotycznego, w wykonaniu znakomitych artystów, dostarczały przez cztery dni wiele miłych i estetycznych wrażeń. Organizacja Festiwalu była na najwyższym poziomie. Dziękujemy Fundacji Czardasz i jej Pani Prezes, która imponowała nie tylko organizacyjnym profesjonalizmem ale także swym uroczym i subtelnym głosem!
  • Zosia
    Te koncerty to oderwanie od codziennej szarzyzny, och jak się nie chce po takim weekendzie wracać do pracy;-(

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę