Nagroda dla prof. Zofii Mitosek

Skomentuj (2)

Prof. Zofia Mitosek - rodowita kazimierzanka prowadząca nieprzerwanie od 2007 r. ”Niedziele Literackie" w Domu Kuncewiczów została uhonorowana nagrodą Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe.

Prof. dr hab. Zofia Mitosek jest wykładowcą w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała również na takich zagranicznych uczelniach jak Université de Montréal w Kanadzie czy słynny Université Paris Sorbonne, gdzie była dyrektorem Centre de Civilisation polonaise, Sorbonne. Aktualnie Zofia Mitosek jest członkinią Association Internationale de Littérature comparée. Podczas swojej wieloletniej pracy naukowej profesor Mitosek skupiała się głównie na analizowaniu literatury, jest autorką książek: "Literatura i stereotypy" (1974), "Teorie badań literackich" (1983, szóste  wydanie – poszerzone i zmienione 2011), "Mimesis. Zjawisko i problem" (1997), "Adam Mickiewicz  aux yeux  des  Français" – wyd. francuskie 1993, wyd. polskie 1999), "Poznanie w powieści (2003)", "Co z tą ironią? (2013) oraz utworu wspomnieniowego "Pelargonie" (2006), którego akcja rozgrywa się w Kazimierzu Dolnym.

Od 2007 r, profesor Zofia Mitosek prowadzi "Niedziele Literackie" w Domu Kuncewiczów, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W przeciągu siedmiu lat, podczas regularnych spotkań omówione zostało blisko 60 dzieł literackich. Do grupy stałych czytelników zaliczają się nie tylko mieszkańcy Kazimierz Dolnego i Puław, ale również lublinianie czy warszawiacy.

Profesor Mitosek została uhonorowana nagrodą Prezesa Rady Ministrów za całokształt swojej działalności naukowej. Gratulujemy profesor Zofii Mitosek wyjątkowego wyróżnienia oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy naukowej.


Tekst: Mateusz Łysiak

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Dom M. i J. Kuncewiczów
    Kto jeszcze nie brał udziału w "Niedzieli Literackiej", może to zrobić już za kilkanaście dni! Mało czasu pozostało na przeczytanie I tomu wybitnej powieści Tomasza Manna pt. „Józef i jego bracia”, a taką lekturę zaplanowano na dzień 28 września 2014 roku. Można jednak przyjść nawet bez znajomości dzieła, żeby doświadczyć niezwykłej atmosfery, towarzyszącej dyskusjom o literaturze. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17:00.
    Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, ul. Małachowskiego 19 [24-120] Kazimierz Dolny
  • Tadeusz Michalak
    Cieszymy się z Twojego sukcesu. Serdeczne gratulacje.
    Zosia i Tadeusz M

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę