Most dla Kazimierza

Skomentuj (44)

Jesienią ma być uruchomiony rządowy program „Mosty dla regionów”. Premier Mateusz Morawiecki prezentował jego założenia na przykładzie planowanego połączenia mostowego pomiędzy Kazimierzem i Janowcem.

Nie dalej jak w sobotę pisaliśmy, że o planowanych przez rząd inwestycjach mostowych w Polsce, także w Kazimierzu, nic nie słychać. Wczoraj premier Morawiecki na konferencji prasowej zaprezentował założenia programu „Mosty dla regionów”, o którym mówił, że to będzie "największy program budowy mostów w Rzeczypospolitej, tak ważny dla ludzi, dla solidarności, dla spójności społecznej".

- Będzie to dla nas jeden z kluczowych programów rozwoju – mówił premier.
 
Jako pierwszy z planowanych 22 nowych mostów rozlokowanych na 8 rzekach w 9 województwach premier Morawiecki wymienił most właśnie w Kazimierzu, na przykładzie którego omawiał założenia nowego programu.

 -Wszyscy znamy przepiękny lubelski trójkąt turystyczny Puławy ze Świątynią Sybilli – Kazimierz Dolny z rynkiem – Nałęczów z uzdrowiskiem i wąwozami. Ale spróbujmy dostać się na drugą stronę Wisły do pięknych, urokliwych zakątków. Trzeba nadrabiać czasami kilkadziesiąt kilometrów. Tak samo jest w bardzo ważnych sytuacjach życiowych, kiedy musi dojechać karetka pogotowia. Trzeba nadrabiać dziesiątki kilometrów i dziesiątki minut, które czasami mogą decydować o życiu człowieka. I żeby tutaj usprawnić komunikację zarówno dla celów gospodarczych, turystycznych, jak i po prostu komunikacyjnych – przemieszczania się ludzi pomiędzy poszczególnymi regionami naszego kraju przygotowaliśmy specjalny program budowy mostów – mówił premier.

Minister Jerzy Kwieciński, który wymieniał wszystkie 22 rekomendowane przez rząd mosty, most w Kazimierzu wymienił już jako ostatni. Czy dlatego, że inwestycja ta może okazać się zbyt ingerującą w krajobraz kulturowy Kazimierza, w jego objęte ochroną w ramach programu Natura 2000 środowisko przyrodnicze?

Całość inwestycji w ramach programu Mosty dla regionów rząd szacuje na 2,3 mld zł. Samorządy, które mają być partnerami w realizacji tego programu, mogą liczyć na 80 % dofinansowanie zarówno na etapie projektowania, jak i i budowy.

Prace projektowe mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

- Już pierwsze przedsięwzięcie jest przez nas przygotowane. Nie powiem gdzie, bo to będzie niespodzianką - powiedział we wtorek minister Kwieciński.


Dziś już wiemy, że będzie to most na Sanie w okolicach Jarosławia (Podkarpackie).

Program ma być do realizowany do 2025 r.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (32)

 • urszula
  Oczywiście, najpierw dla wyborców pisiorowatych, czyli "Jarosław Polskę Zbaw" a Janowiec i Kazimierz na końcu a może wcale
 • klient371636
  Jak myślą kazimierzacy, to widać. Dziadostwo i jeszcze raz dziadostwo. Może najwyższy czas, żeby ktoś inny zaczął rządzić Kazimierzem, bo jak rządzą miejscowi to miasteczko pogrąża się. Byle tak dalej, a nawet tak piękne miasteczko zniszczycie.
  Nie jest wiadome , gdzie most, może nowa droga? a już wasze małostkowe myślenie , że przez Krakowską!
  Krytykanctwo bez wizjii.!!!
 • ucik
  Jak można przeczytać na FB premier Morawiecki spotkał się w lubelskim Urzędzie Wojewódzkim z ponad 300 "mieszkańcami Lublina"
  Czyli spotkanie wyborcze funkcjonariuszy PIS z całego województwa na koszt podatnika.Obecny tam pełmomocnik od turystyki, pan Wicik, napisał, że rozmawiał z premierem o programie Mosty +. Obstawiam, źe nie powiedział jak myślą kazimierzacy. Można obawiać się najgorszego.
  • pijany znad Grodarza
   Panie Wicik !
   Czy będzie publikacja pańskiej wypowiedzi , jeśli nie to bardzo proszę o umieszczenie jej na tej stronie.
 • coś takiego mi się śni
  Nie prawda że most w takim miejscu jak Kazimierz usprawni komunikację . Wiele osób wybierając Janowiec na miejsce wypoczynku nie zrezygnuje choćby z przejazdu autem przez piekny Kazimierz a z mostem możliwość będzie więcej.
  Z Puław do Janowca przez Kazimierz i z Janowca do Pulaw przez Kazimierz i jeszcze z Janowca do Nałęczowa przez Kazimierz i z Nalęczowa do Janowca przez Kazimierz itd. a ulic w Kazimierzu nie przybędzie .
 • kazimierzanka
  I dobrze jakby była to "sprężyna" Zana House,mieli byśmy klarowną sytuację,wszyscy co krytykują pana Wicika byliby za budową mostu,zapewne idee poparłby pan Pniewski i reszta z TPK .Pytanie zasadnicze ,czy na budowę mostu pan burmistrz Pisula wystawi świstek?
 • Adam Gorgoń
  powstaje pytanie czy przypadkiem nie jest to sprężyna Zana Hause w tym pionierskim przedsięwzięciu zagłady naszego miasteczka
 • LUDWIK
  NAJLEPSZY BYŁBY MOST OD ZAMKU W KAZIMIERZU DO ZAMKU W JANOWCU.
  • mim
   ZGODA ! POD WARUNKIEM ŻE BĘDZIE TO MOST POWIETRZNY !
 • precz z mostem
  Ja za komuny albo i gorzej. Wtedy tez cep ze stolycy cos wymyslil i mialo byc. Teraz jeszcze kaza nam z naszego budzetu za durny pomysl placic!
 • Carlos
  brak słów... to po prostu draństwo .... chory pomysł , który zabije niepowtarzalny klimat Kazimierza Dolnego i Janowca......nie można na takie barbarzyństwo pozwolić !!!
 • Ech
  Może niech tunel zrobią. Mosty są passe. Ale to miło że rząd dba o Radomiakow żeby nas do reszty zajezdzili. Tak dba że każe nam za ten most za most z naszych lokal nych podatków płacić. A oni ocalał jakiś dorzuca i się cieszyć każą.
  • Ech
   Ochlap dorzuca i się cieszyć każą oczywiscie. Niech Pan Wicik nas broni przed głupota proszę. A jak się biorą niech każe im w 100 proc. To sfinansowac
  • Suweren
   A co może pan Wicik? Połknąć bezmyślnie kiełbaskę wyborczą? Przed głupotą trzeba umieć się samemu obronić, myślenie ma przyszłość!
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o wpisy zgodne z regulamiem dyskusji.
  • Hersz
   Aj waj ! Bóg nad Redakcją czuwa.
 • pijany znad Grodarza
  Dzisiaj w radio , jakoś tak : / oczywiście w niepublicznym/
  "mowią, że zbudują 22 mosty, niechby nawet 220, a nie sa w stanie zbudować JEDNEGO MOSTU. Mostu łączącego z niepełnosprawnymi."
 • ixi
  "A ja ofiaruję jego szwedzkiej jasności Niderlandy ! "

  Premierskiej jasności co do jasności.
 • gregory
  No śffietnie. Wetkną w środek Parku Krajobrazowego coś, co zdominuje krajobraz. A potem przez 50 lat będziemy kręcić głowami "no i po co to było". Ps. Most obiecano, ale drogi do mostu nie. Mieszkańcy Krakowskiej będą przeszczęśliwi;)
 • Rycho
  Za klasykiem jedna myśl mi chodzi po głowie :
  "Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze?"
 • pijany znad Grodarza
  "Jako pierwszy z planowanych 22 nowych mostów rozlokowanych na 8 rzekach w 9 województwach premier Morawiecki wymienił most właśnie w Kazimierzu, na przykładzie którego omawiał założenia nowego program"

  "Minister Jerzy Kwieciński, który wymieniał wszystkie 22 rekomendowane przez rząd mosty, most w Kazimierzu wymienił już jako ostatni. "
  a najważniejszym jest:
  " Czy dlatego, że inwestycja ta może okazać się zbyt ingerującą w krajobraz kulturowy Kazimierza, w jego objęte ochroną w ramach programu Natura 2000 środowisko przyrodnicze?"
  Prawie jest pewnym, że na tego rodzaju BEZECEŃSTWO Unia pieniażkow nie przekaże.


  Prom jest przepiękny.
  • Krzysiek
   Zgadzam się w 100%. Oszołomy chcą zabić urok Janowca i Kazimierza. Niech budują mosty tam gdzie są ruchliwe drogi.
 • Icek
  @Z miasta rząd PiS bądź jakikolwiek nie musi kazać zaburzać Rynku sam z siebie popada w ruinę,a ludzie "z miasta" maja to gdzieś.Była historyczna apteka a będzie w niej supermarket.
 • Z miasta
  Dobrze, że rząd nie kazał zburzyć rynku bo pewnie pisowscy fanatycy uznaliby to za świetny pomysł. Dziś jeden z wyznawców tej sekty piał z zachwytu. Pozostali się śmiali i z niego i z mostu. Banda wariatów i tyle.
 • Edek
  Kretyński pomysł.
  Już jest w Puławach nowy most który sypie się.
 • Turysta z Janowca
  Tunel plus. Niech zrobią tunel pod Wisła i wszyscy będą happy.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę