Most dla Kazimierza

Skomentuj (44)

Jesienią ma być uruchomiony rządowy program „Mosty dla regionów”. Premier Mateusz Morawiecki prezentował jego założenia na przykładzie planowanego połączenia mostowego pomiędzy Kazimierzem i Janowcem.

Nie dalej jak w sobotę pisaliśmy, że o planowanych przez rząd inwestycjach mostowych w Polsce, także w Kazimierzu, nic nie słychać. Wczoraj premier Morawiecki na konferencji prasowej zaprezentował założenia programu „Mosty dla regionów”, o którym mówił, że to będzie "największy program budowy mostów w Rzeczypospolitej, tak ważny dla ludzi, dla solidarności, dla spójności społecznej".

- Będzie to dla nas jeden z kluczowych programów rozwoju – mówił premier.
 
Jako pierwszy z planowanych 22 nowych mostów rozlokowanych na 8 rzekach w 9 województwach premier Morawiecki wymienił most właśnie w Kazimierzu, na przykładzie którego omawiał założenia nowego programu.

 -Wszyscy znamy przepiękny lubelski trójkąt turystyczny Puławy ze Świątynią Sybilli – Kazimierz Dolny z rynkiem – Nałęczów z uzdrowiskiem i wąwozami. Ale spróbujmy dostać się na drugą stronę Wisły do pięknych, urokliwych zakątków. Trzeba nadrabiać czasami kilkadziesiąt kilometrów. Tak samo jest w bardzo ważnych sytuacjach życiowych, kiedy musi dojechać karetka pogotowia. Trzeba nadrabiać dziesiątki kilometrów i dziesiątki minut, które czasami mogą decydować o życiu człowieka. I żeby tutaj usprawnić komunikację zarówno dla celów gospodarczych, turystycznych, jak i po prostu komunikacyjnych – przemieszczania się ludzi pomiędzy poszczególnymi regionami naszego kraju przygotowaliśmy specjalny program budowy mostów – mówił premier.

Minister Jerzy Kwieciński, który wymieniał wszystkie 22 rekomendowane przez rząd mosty, most w Kazimierzu wymienił już jako ostatni. Czy dlatego, że inwestycja ta może okazać się zbyt ingerującą w krajobraz kulturowy Kazimierza, w jego objęte ochroną w ramach programu Natura 2000 środowisko przyrodnicze?

Całość inwestycji w ramach programu Mosty dla regionów rząd szacuje na 2,3 mld zł. Samorządy, które mają być partnerami w realizacji tego programu, mogą liczyć na 80 % dofinansowanie zarówno na etapie projektowania, jak i i budowy.

Prace projektowe mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

- Już pierwsze przedsięwzięcie jest przez nas przygotowane. Nie powiem gdzie, bo to będzie niespodzianką - powiedział we wtorek minister Kwieciński.


Dziś już wiemy, że będzie to most na Sanie w okolicach Jarosławia (Podkarpackie).

Program ma być do realizowany do 2025 r.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (32)

 • urszula
  Oczywiście, najpierw dla wyborców pisiorowatych, czyli "Jarosław Polskę Zbaw" a Janowiec i Kazimierz na końcu a może wcale
 • klient371636
  Jak myślą kazimierzacy, to widać. Dziadostwo i jeszcze raz dziadostwo. Może najwyższy czas, żeby ktoś inny zaczął rządzić Kazimierzem, bo jak rządzą miejscowi to miasteczko pogrąża się. Byle tak dalej, a nawet tak piękne miasteczko zniszczycie.
  Nie jest wiadome , gdzie most, może nowa droga? a już wasze małostkowe myślenie , że przez Krakowską!
  Krytykanctwo bez wizjii.!!!
 • ucik
  Jak można przeczytać na FB premier Morawiecki spotkał się w lubelskim Urzędzie Wojewódzkim z ponad 300 "mieszkańcami Lublina"
  Czyli spotkanie wyborcze funkcjonariuszy PIS z całego województwa na koszt podatnika.Obecny tam pełmomocnik od turystyki, pan Wicik, napisał, że rozmawiał z premierem o programie Mosty +. Obstawiam, źe nie powiedział jak myślą kazimierzacy. Można obawiać się najgorszego.
  • pijany znad Grodarza
   Panie Wicik !
   Czy będzie publikacja pańskiej wypowiedzi , jeśli nie to bardzo proszę o umieszczenie jej na tej stronie.
 • coś takiego mi się śni
  Nie prawda że most w takim miejscu jak Kazimierz usprawni komunikację . Wiele osób wybierając Janowiec na miejsce wypoczynku nie zrezygnuje choćby z przejazdu autem przez piekny Kazimierz a z mostem możliwość będzie więcej.
  Z Puław do Janowca przez Kazimierz i z Janowca do Pulaw przez Kazimierz i jeszcze z Janowca do Nałęczowa przez Kazimierz i z Nalęczowa do Janowca przez Kazimierz itd. a ulic w Kazimierzu nie przybędzie .
 • kazimierzanka
  I dobrze jakby była to "sprężyna" Zana House,mieli byśmy klarowną sytuację,wszyscy co krytykują pana Wicika byliby za budową mostu,zapewne idee poparłby pan Pniewski i reszta z TPK .Pytanie zasadnicze ,czy na budowę mostu pan burmistrz Pisula wystawi świstek?
 • Adam Gorgoń
  powstaje pytanie czy przypadkiem nie jest to sprężyna Zana Hause w tym pionierskim przedsięwzięciu zagłady naszego miasteczka
 • LUDWIK
  NAJLEPSZY BYŁBY MOST OD ZAMKU W KAZIMIERZU DO ZAMKU W JANOWCU.
  • mim
   ZGODA ! POD WARUNKIEM ŻE BĘDZIE TO MOST POWIETRZNY !
 • precz z mostem
  Ja za komuny albo i gorzej. Wtedy tez cep ze stolycy cos wymyslil i mialo byc. Teraz jeszcze kaza nam z naszego budzetu za durny pomysl placic!
 • Carlos
  brak słów... to po prostu draństwo .... chory pomysł , który zabije niepowtarzalny klimat Kazimierza Dolnego i Janowca......nie można na takie barbarzyństwo pozwolić !!!
 • Ech
  Może niech tunel zrobią. Mosty są passe. Ale to miło że rząd dba o Radomiakow żeby nas do reszty zajezdzili. Tak dba że każe nam za ten most za most z naszych lokal nych podatków płacić. A oni ocalał jakiś dorzuca i się cieszyć każą.
  • Ech
   Ochlap dorzuca i się cieszyć każą oczywiscie. Niech Pan Wicik nas broni przed głupota proszę. A jak się biorą niech każe im w 100 proc. To sfinansowac
  • Suweren
   A co może pan Wicik? Połknąć bezmyślnie kiełbaskę wyborczą? Przed głupotą trzeba umieć się samemu obronić, myślenie ma przyszłość!
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o wpisy zgodne z regulamiem dyskusji.
  • Hersz
   Aj waj ! Bóg nad Redakcją czuwa.
 • pijany znad Grodarza
  Dzisiaj w radio , jakoś tak : / oczywiście w niepublicznym/
  "mowią, że zbudują 22 mosty, niechby nawet 220, a nie sa w stanie zbudować JEDNEGO MOSTU. Mostu łączącego z niepełnosprawnymi."
 • ixi
  "A ja ofiaruję jego szwedzkiej jasności Niderlandy ! "

  Premierskiej jasności co do jasności.
 • gregory
  No śffietnie. Wetkną w środek Parku Krajobrazowego coś, co zdominuje krajobraz. A potem przez 50 lat będziemy kręcić głowami "no i po co to było". Ps. Most obiecano, ale drogi do mostu nie. Mieszkańcy Krakowskiej będą przeszczęśliwi;)
 • Rycho
  Za klasykiem jedna myśl mi chodzi po głowie :
  "Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze?"
 • pijany znad Grodarza
  "Jako pierwszy z planowanych 22 nowych mostów rozlokowanych na 8 rzekach w 9 województwach premier Morawiecki wymienił most właśnie w Kazimierzu, na przykładzie którego omawiał założenia nowego program"

  "Minister Jerzy Kwieciński, który wymieniał wszystkie 22 rekomendowane przez rząd mosty, most w Kazimierzu wymienił już jako ostatni. "
  a najważniejszym jest:
  " Czy dlatego, że inwestycja ta może okazać się zbyt ingerującą w krajobraz kulturowy Kazimierza, w jego objęte ochroną w ramach programu Natura 2000 środowisko przyrodnicze?"
  Prawie jest pewnym, że na tego rodzaju BEZECEŃSTWO Unia pieniażkow nie przekaże.


  Prom jest przepiękny.
  • Krzysiek
   Zgadzam się w 100%. Oszołomy chcą zabić urok Janowca i Kazimierza. Niech budują mosty tam gdzie są ruchliwe drogi.
 • Icek
  @Z miasta rząd PiS bądź jakikolwiek nie musi kazać zaburzać Rynku sam z siebie popada w ruinę,a ludzie "z miasta" maja to gdzieś.Była historyczna apteka a będzie w niej supermarket.
 • Z miasta
  Dobrze, że rząd nie kazał zburzyć rynku bo pewnie pisowscy fanatycy uznaliby to za świetny pomysł. Dziś jeden z wyznawców tej sekty piał z zachwytu. Pozostali się śmiali i z niego i z mostu. Banda wariatów i tyle.
 • Edek
  Kretyński pomysł.
  Już jest w Puławach nowy most który sypie się.
 • Turysta z Janowca
  Tunel plus. Niech zrobią tunel pod Wisła i wszyscy będą happy.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2023.
Pokaż stopkę