Rejs Solidarności Pokoleń

Skomentuj (5)

Przez Kazimierz przepłynął Rejs Solidarności Pokoleń. To kolejna inicjatywa zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Są w drodze już ponad miesiąc, za nimi ponad jedna trzecia trasy. Mirosław Chandrała, Stanisław Tatar, Leszek Piechota i Zygmunt Miernik wypłynęli z Tyńca 3 maja, by 28 czerwca dotrzeć do Skowronek na Mierzei Wiślanej. I chociaż termin ten zapewne przesunie się w czasie – płyną. Dzisiaj są już w Kozienicach. Kazimierz, który także odwiedzili w tym tygodniu, pozostał daleko za nimi.

- Niesiemy przesłanie od tych pokoleń, których już nie ma: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Stefana Batorego, małych powstańców Warszawy, tych pokoleń, które przekazały nam tę Polskę, dały ją nam w darze i teraz ją posiadamy możemy z nią zrobić, co chcemy, na przykład zostawić na zatracenie. My, którzy posiadamy te Polskę, musimy nawiązać kontakt z tymi pokoleniami, których jeszcze nie ma, ale na pewno po nas będą i chcemy tym pokoleniom tę Polskę przekazać. Stąd nasza nazwa: Rejs Solidarności Pokoleń – mówi komodor rejsu Mirosław Chandrała. – Wieziemy wystawę „Ojcowie niepodległości”. To są ludzie, którzy potrafili się zjednoczyć. Mimo tego, że pochodzili z różnych obozów, prezentowali różne poglądy, potrafili się porozumieć i dlatego mamy tę niepodległość. Historia jednak zatoczyła koło i znów jesteśmy w punkcie wyjścia: znowu nie potrafimy się porozumieć. Nie lepiej zadbać o tę Polskę, nie tracić znowu niepodległości? Płyniemy w celu jednoczenia pokoleń i jednoczenia współczesnych.

Ich celem nie jest jednak Gdańsk, ale maleńka wieś położona na mierzei Wiślanej – Skowronki. To tu planowany był przekop Mierzei Wiślanej, mający ułatwić dostęp do portu w Elblągu.

- Wypłynęliśmy z Tyńca i lądujemy w Skowronkach, miejscu, które wyznaczył Stefan Batory – największy geniusz gospodarki polskiej: gdy mu się zbiesili kupcy gdańscy i nie chcieli przepuszczać polskich towarów, powiedział, że dokona w najwęższym miejscu Mierzei Wiślanej przekopu i tamtędy będą spławiane polskie towary – mówi Mirosław Chandrała. – Wtedy kupcy gdańscy na kolana przed króla całować stopy i prosić o wybaczenie! Dzisiaj Rosja nas ciemięży, bo nie możemy wyjść na Morze Bałtyckie przez Cieśninę Piławską. Jak najbardziej ten przekop jest uzasadniony. Dlatego też posiadamy łopaty i w Skowronkach będziemy nimi kopać jako pierwsi – przed rządem.

Rząd jednak wycofał się z projektu przekopu przez Mierzeję Wiślaną w Skowronkach. Ma on powstać trochę dalej - w miejscowości Nowy Świat. W tej chwili Regionalna Dyrekcja  Ochrony Środowiska w Olsztynie analizuje dokumentację inwestycji. Na wydanie decyzji środowiskowej ma czas do końca lipca.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (5)

 • ABC
  odpowiedz
  "Rosja nas ciemięży" bo musimy się zawsze pytać czy możemy przepłynąć przez jej tor wodny (bez opłat). Ciemięży nas jeszcze bardziej Panama i Egipt bo musimy się pytać, czekać (5-7dni) i płacić ( 2000-3000 $ ). W każdym kilogramie bananów sprowadzanych do nas z Kolumbii, Ekwadoru (winogron zimą z Chile) jest opłata za Kanał Panamski.
  • pijany znad Grodarza
   I tam dojdziemy. Nie będą nas panamczycy ze skóry /ki/ obdzierać.

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • rew
  odpowiedz
  "Dzisiaj Rosja nas ciemięży, bo nie możemy wyjść na Morze Bałtyckie przez Cieśninę Piławską. Jak najbardziej ten przekop jest uzasadniony. Dlatego też posiadamy łopaty i w Skowronkach będziemy nimi kopać jako pierwsi - przed rządem."
  Bidoki. To uczcie się od tej Rosji, która zamiast brać się za robotę to sobie bierze to co chce :) Zamiast kanał kopać to sobie weźcie już gotowy, jest bardzo blisko :))

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • Mewa ze Skowronek
  odpowiedz
  Niech sobie kopią. 4 szpadle i ich 4-ch. Odcinek 1,1km. Rząd PiS zamierzał wykonać przekop głęboki na 5m, szeroki na 50m za 878 mln PLN. Kasy nie ma bo Gliński przekazał 500 mln hr Czartoryskim, 304 mln do Torunia, 100 mln na cmentarze pożydowskie w Warszawie( wystarczyłoby 10).... Ja mam starą taczkę. Mogę Im oddać.
  • Maciej
   Narzędzi Ci u nas dostatek ale przyjmiemy tę taczkę...

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę