Rejs Solidarności Pokoleń

Skomentuj (5)

Przez Kazimierz przepłynął Rejs Solidarności Pokoleń. To kolejna inicjatywa zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Są w drodze już ponad miesiąc, za nimi ponad jedna trzecia trasy. Mirosław Chandrała, Stanisław Tatar, Leszek Piechota i Zygmunt Miernik wypłynęli z Tyńca 3 maja, by 28 czerwca dotrzeć do Skowronek na Mierzei Wiślanej. I chociaż termin ten zapewne przesunie się w czasie – płyną. Dzisiaj są już w Kozienicach. Kazimierz, który także odwiedzili w tym tygodniu, pozostał daleko za nimi.

- Niesiemy przesłanie od tych pokoleń, których już nie ma: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Stefana Batorego, małych powstańców Warszawy, tych pokoleń, które przekazały nam tę Polskę, dały ją nam w darze i teraz ją posiadamy możemy z nią zrobić, co chcemy, na przykład zostawić na zatracenie. My, którzy posiadamy te Polskę, musimy nawiązać kontakt z tymi pokoleniami, których jeszcze nie ma, ale na pewno po nas będą i chcemy tym pokoleniom tę Polskę przekazać. Stąd nasza nazwa: Rejs Solidarności Pokoleń – mówi komodor rejsu Mirosław Chandrała. – Wieziemy wystawę „Ojcowie niepodległości”. To są ludzie, którzy potrafili się zjednoczyć. Mimo tego, że pochodzili z różnych obozów, prezentowali różne poglądy, potrafili się porozumieć i dlatego mamy tę niepodległość. Historia jednak zatoczyła koło i znów jesteśmy w punkcie wyjścia: znowu nie potrafimy się porozumieć. Nie lepiej zadbać o tę Polskę, nie tracić znowu niepodległości? Płyniemy w celu jednoczenia pokoleń i jednoczenia współczesnych.

Ich celem nie jest jednak Gdańsk, ale maleńka wieś położona na mierzei Wiślanej – Skowronki. To tu planowany był przekop Mierzei Wiślanej, mający ułatwić dostęp do portu w Elblągu.

- Wypłynęliśmy z Tyńca i lądujemy w Skowronkach, miejscu, które wyznaczył Stefan Batory – największy geniusz gospodarki polskiej: gdy mu się zbiesili kupcy gdańscy i nie chcieli przepuszczać polskich towarów, powiedział, że dokona w najwęższym miejscu Mierzei Wiślanej przekopu i tamtędy będą spławiane polskie towary – mówi Mirosław Chandrała. – Wtedy kupcy gdańscy na kolana przed króla całować stopy i prosić o wybaczenie! Dzisiaj Rosja nas ciemięży, bo nie możemy wyjść na Morze Bałtyckie przez Cieśninę Piławską. Jak najbardziej ten przekop jest uzasadniony. Dlatego też posiadamy łopaty i w Skowronkach będziemy nimi kopać jako pierwsi – przed rządem.

Rząd jednak wycofał się z projektu przekopu przez Mierzeję Wiślaną w Skowronkach. Ma on powstać trochę dalej - w miejscowości Nowy Świat. W tej chwili Regionalna Dyrekcja  Ochrony Środowiska w Olsztynie analizuje dokumentację inwestycji. Na wydanie decyzji środowiskowej ma czas do końca lipca.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (5)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Pokaż stopkę