Miliony na renowację baszty (video)

Skomentuj (14)

W przyszłym roku - jak podaje Gazeta Wyborcza w Lublinie - wzgórze zamku w Kazimierzu Dolnym zostanie wyremontowane. To ostatnia chwila na wzmocnienie murów, które - zdaniem specjalistów - mogłyby się rozpaść za kilka lat. Renowacja w większości zostanie sfinansowana z pieniędzy unijnych.

- Robiliśmy próby iluminacji zamku. Wygląda imponująco, majestatycznie i bardzo malowniczo - mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. Ale iluminacja będzie tylko zewnętrznym efektem prac, jakie zaplanowano, zmiany w samym zamku i wokół niego pójdą dużo dalej. Roboty będą kosztować siedem milionów złotych, z czego prawie pięć milionów miasto otrzyma z funduszy europejskich.

- Mury są w stanie krytycznym, fachowcy twierdzą, że za dwa, trzy lata mogłyby się rozpaść. Prace obejmą całe wzgórze, więc zamek i basztę oraz teren wokół. Przy okazji znajdą się środki na kontynuowanie rozpoczętych w latach 70. badań archeologicznych i architektonicznych. To pozwoli poznać lepiej czasy dawnej świetności miasteczka oraz jego początki - podkreśla burmistrz Dunia.

Wzmocnione zostaną mury zamku. W baszcie wymieniona będzie konstrukcja klatki i tarasu, ułożona zostanie nowa kostka i schody do zamku z piaskowca. Powstanie normalna droga dojazdowa do terenu między zamkiem a basztą, a także infrastruktura zapewniająca dostęp do zabytków niepełnosprawnym. Ma być zakupiony specjalny melex, który niepełnosprawnych dowiezie na zamkowe wzgórze.

- Nareszcie będzie można robić na zamku poważne imprezy kulturalne i turystyczne. Przygotowana zostanie ekspozycja o zabytku, kupimy specjalną scenę oraz trzy namioty dostosowane do dziedzińca zamkowego - wylicza Dorota Szczuka, zajmująca się w Urzędzie Miasta promocją.

Co więcej, będzie również działał system informacji multimedialnej, internet oraz monitoring. Znikną chaszcze na wzgórzu, a zamek i baszta będą iluminowane.

Projekt renowacji wzgórza uzgodniono z konserwatorem zabytków, więc nic nie stoi na drodze do uzyskania pozwoleń budowlanych.

Historia budowli na wzgórzu zamkowym sięga XIII w. Z przełomu XIII i XIV w. pochodzi baszta; ma 20 metrów wysokości, grubość jej murów sięga czterech metrów, a funkcja - pozostaje zagadką. Była więzieniem, strażnicą celną bądź latarnią rzeczną, albo wszystkim tym na przemian. Zamek, według Jana Długosza, wzniósł w pierwszej połowie XIV w. Kazimierz Wielki. Od połowy XVII w., od czasów potopu szwedzkiego, zamek popadał w ruinę. Obecnie ma status tzw. trwałej ruiny.

Inwestycje, o jakich w Kazimierzu Dolnym mówiono przez lata, teraz okazują się realne dzięki funduszom europejskim. Dorota Szczuka wylicza, co jeszcze zostanie w najbliższej perspektywie wyremontowane.
- Zostanie powiększony akwen portu jachtowego i zbudowane pomosty. Powstanie nowy szalet miejski przy wale nadwiślańskim według projektu, który wygrał konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich w 2007 r. ogłoszony przez firmę "Koło". Zostanie oświetlony wał na długości kilometra. I wyremontowany będzie budynek Kazimierskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Lubelskiej oraz XVII-wieczna Kamienica Górskich, zajmowana przez urząd miasta oraz siedziba burmistrza przy ulicy Senatorskiej 5.

 

Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin

 

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • Darek
  zyziu ile masz lat ? Ja mieszkam na tej ulicy i wiem że Pan Szczypa co rok łatał tę ulicę. Na większej cęści położył kostkę brukową a Dunia nic nie zrobił .
 • zyzio
  Szczypa przez 10lat nie usunął dołów na ulicy Puławskiej, a tobie nie posuje po 3,5 roku,urzędowania Pan Dunia !!!
 • Darek
  Wielka sensacja. Pan Dunia po 3,5 roku urzędowania usunął doły na ulicy Puławskiej,których przez cały czas urzędowania nie zauważał. Czyżby zbliżały się wybory?
 • Dominik
  Fajne filmiki, ale na litość boską, zmieńcie lektora!!! Chłopaczyna totalnie psuje efekt i zniechęca do oglądania: fatalna dykcja, tempo jakby nagrywał radiową reklamę, gdzie płaci się od sekundy, a do tego ogólne problemy z czytaniem. Ma się wrażenie, że lektor w ogóle nie rozumie tego co czyta. Nie da się tego słuchać, a szkoda, bo pomysł ciekawy.
 • zyzio
  Ciekawe kto na tym zarobi ?
 • Jimbo
  hmm...co mnie dziwi jest specjalny zakup melexa dla niepełnosprawnych, biorąc pod uwage, ze w kazimierzu nic nie jest do nich przystosowane.
 • kiki
  Właściciel może by się i znalazł , a chcesz partycypować w kosztach remontu ?
 • Aristo
  Ten zamek to jeszcze nie jest w takim złym stanie, chociaż inicjatywa trzeba przyznać cenna. Dopiero w Bochotnicy te ruiny Zamku Esterki to jest dopiero tragedia. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat obserwuję jak tamta ruina popada w totalny rozpad gorzej niz ruiny Majow w Gwatemali . szkoda ze nie ma wlasciciela
 • Gosia
  Oj chyba jest,i to z samego centrum.
 • Celina
  Zyziu z daleka czuć , że nie jesteś z Kazimierza.
 • zyzio
  Wielokrotnie pisałem że dla kazimierzaków nic nie warto robić.
  Natychmiast powstaje awantura - skaczą sobie do gardła i gryzą kogo popadnie.
 • Karol
  No i co z tego, że wybory tuż tuż. Czy teraz wszystko co zrobi Burmistrz to dlatego, że wybory. Czy teraz do wyborów powinien przestać robić cokolwiek? Dziwna mentalność kazimierzaków. Panie Burmistrzu tak trzymać!!!
 • mieszkanka
  Można, można zwłaszcza mówić, przecież wybory tuż tuż. Nie chwalmy dnia przed zachodem...Zachwycę się jak roboty ruszą
 • Janson
  No nie do wiary i to wszystko można bez sprzedaży kamieniołomów? a co z wikarówką, by komplet był?

Mapa

Zabytki

Zamek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę