Miliony na renowację baszty (video)

Skomentuj (14)

W przyszłym roku - jak podaje Gazeta Wyborcza w Lublinie - wzgórze zamku w Kazimierzu Dolnym zostanie wyremontowane. To ostatnia chwila na wzmocnienie murów, które - zdaniem specjalistów - mogłyby się rozpaść za kilka lat. Renowacja w większości zostanie sfinansowana z pieniędzy unijnych.

- Robiliśmy próby iluminacji zamku. Wygląda imponująco, majestatycznie i bardzo malowniczo - mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. Ale iluminacja będzie tylko zewnętrznym efektem prac, jakie zaplanowano, zmiany w samym zamku i wokół niego pójdą dużo dalej. Roboty będą kosztować siedem milionów złotych, z czego prawie pięć milionów miasto otrzyma z funduszy europejskich.

- Mury są w stanie krytycznym, fachowcy twierdzą, że za dwa, trzy lata mogłyby się rozpaść. Prace obejmą całe wzgórze, więc zamek i basztę oraz teren wokół. Przy okazji znajdą się środki na kontynuowanie rozpoczętych w latach 70. badań archeologicznych i architektonicznych. To pozwoli poznać lepiej czasy dawnej świetności miasteczka oraz jego początki - podkreśla burmistrz Dunia.

Wzmocnione zostaną mury zamku. W baszcie wymieniona będzie konstrukcja klatki i tarasu, ułożona zostanie nowa kostka i schody do zamku z piaskowca. Powstanie normalna droga dojazdowa do terenu między zamkiem a basztą, a także infrastruktura zapewniająca dostęp do zabytków niepełnosprawnym. Ma być zakupiony specjalny melex, który niepełnosprawnych dowiezie na zamkowe wzgórze.

- Nareszcie będzie można robić na zamku poważne imprezy kulturalne i turystyczne. Przygotowana zostanie ekspozycja o zabytku, kupimy specjalną scenę oraz trzy namioty dostosowane do dziedzińca zamkowego - wylicza Dorota Szczuka, zajmująca się w Urzędzie Miasta promocją.

Co więcej, będzie również działał system informacji multimedialnej, internet oraz monitoring. Znikną chaszcze na wzgórzu, a zamek i baszta będą iluminowane.

Projekt renowacji wzgórza uzgodniono z konserwatorem zabytków, więc nic nie stoi na drodze do uzyskania pozwoleń budowlanych.

Historia budowli na wzgórzu zamkowym sięga XIII w. Z przełomu XIII i XIV w. pochodzi baszta; ma 20 metrów wysokości, grubość jej murów sięga czterech metrów, a funkcja - pozostaje zagadką. Była więzieniem, strażnicą celną bądź latarnią rzeczną, albo wszystkim tym na przemian. Zamek, według Jana Długosza, wzniósł w pierwszej połowie XIV w. Kazimierz Wielki. Od połowy XVII w., od czasów potopu szwedzkiego, zamek popadał w ruinę. Obecnie ma status tzw. trwałej ruiny.

Inwestycje, o jakich w Kazimierzu Dolnym mówiono przez lata, teraz okazują się realne dzięki funduszom europejskim. Dorota Szczuka wylicza, co jeszcze zostanie w najbliższej perspektywie wyremontowane.
- Zostanie powiększony akwen portu jachtowego i zbudowane pomosty. Powstanie nowy szalet miejski przy wale nadwiślańskim według projektu, który wygrał konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich w 2007 r. ogłoszony przez firmę "Koło". Zostanie oświetlony wał na długości kilometra. I wyremontowany będzie budynek Kazimierskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Lubelskiej oraz XVII-wieczna Kamienica Górskich, zajmowana przez urząd miasta oraz siedziba burmistrza przy ulicy Senatorskiej 5.

 

Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin

 

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • Darek
  zyziu ile masz lat ? Ja mieszkam na tej ulicy i wiem że Pan Szczypa co rok łatał tę ulicę. Na większej cęści położył kostkę brukową a Dunia nic nie zrobił .
 • zyzio
  Szczypa przez 10lat nie usunął dołów na ulicy Puławskiej, a tobie nie posuje po 3,5 roku,urzędowania Pan Dunia !!!
 • Darek
  Wielka sensacja. Pan Dunia po 3,5 roku urzędowania usunął doły na ulicy Puławskiej,których przez cały czas urzędowania nie zauważał. Czyżby zbliżały się wybory?
 • Dominik
  Fajne filmiki, ale na litość boską, zmieńcie lektora!!! Chłopaczyna totalnie psuje efekt i zniechęca do oglądania: fatalna dykcja, tempo jakby nagrywał radiową reklamę, gdzie płaci się od sekundy, a do tego ogólne problemy z czytaniem. Ma się wrażenie, że lektor w ogóle nie rozumie tego co czyta. Nie da się tego słuchać, a szkoda, bo pomysł ciekawy.
 • zyzio
  Ciekawe kto na tym zarobi ?
 • Jimbo
  hmm...co mnie dziwi jest specjalny zakup melexa dla niepełnosprawnych, biorąc pod uwage, ze w kazimierzu nic nie jest do nich przystosowane.
 • kiki
  Właściciel może by się i znalazł , a chcesz partycypować w kosztach remontu ?
 • Aristo
  Ten zamek to jeszcze nie jest w takim złym stanie, chociaż inicjatywa trzeba przyznać cenna. Dopiero w Bochotnicy te ruiny Zamku Esterki to jest dopiero tragedia. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat obserwuję jak tamta ruina popada w totalny rozpad gorzej niz ruiny Majow w Gwatemali . szkoda ze nie ma wlasciciela
 • Gosia
  Oj chyba jest,i to z samego centrum.
 • Celina
  Zyziu z daleka czuć , że nie jesteś z Kazimierza.
 • zyzio
  Wielokrotnie pisałem że dla kazimierzaków nic nie warto robić.
  Natychmiast powstaje awantura - skaczą sobie do gardła i gryzą kogo popadnie.
 • Karol
  No i co z tego, że wybory tuż tuż. Czy teraz wszystko co zrobi Burmistrz to dlatego, że wybory. Czy teraz do wyborów powinien przestać robić cokolwiek? Dziwna mentalność kazimierzaków. Panie Burmistrzu tak trzymać!!!
 • mieszkanka
  Można, można zwłaszcza mówić, przecież wybory tuż tuż. Nie chwalmy dnia przed zachodem...Zachwycę się jak roboty ruszą
 • Janson
  No nie do wiary i to wszystko można bez sprzedaży kamieniołomów? a co z wikarówką, by komplet był?

Mapa

Zabytki

Zamek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę