Marco Bellocchio na Dwóch Brzegach

Dwa Brzegi zapraszają na otwarcie retrospektywy reżyserskiej Marco Bellocchio - wiek XXI w niedzielę 28 lipca godz. 17:30 do Kina Lubelskie w Kazimierzu Dolnym.

Marco Bellocchio należy do najwybitniejszych twórców kina europejskiego. Po głośnym debiucie z 1965 roku „Pięści w kieszeni”, w którym pokazał patologie włoskiej rodziny i obłudę mieszczańskiego świata, nazwano go przywódcą włoskich kontestatorów. Cała jego twórczość ma charakter osobisty, wypływa z rodzinnych doświadczeń, z obserwacji życia społeczeństwa włoskiego, które opisuje w sposób bezkompromisowy, z nadzieją na zmianę otaczającego go świata na lepszy. Wejście w XXI wiek to okres pełnej dojrzałości artystycznej Bellocchia i ponowne podjęcie polemiki z narzucanymi przez kościół i politykę normami, ale już w sposób bardziej uniwersalny, rozpoznawalny nie tylko dla Włochów. To właśnie te filmy zrealizowane w nowym stuleciu pokażemy w tym roku na Dwóch Brzegach.

 

„Czas religii” (2002), którego bohater, malarz i ateista, zostaje postawiony przed koniecznością uczestniczenia w procesie beatyfikacji własnej matki. „Witaj nocy” (2003) to świetny film pokazujący względność najbardziej nawet radykalnych przekonań ideologicznych na przykładzie historii porwania byłego premiera Włoch Aldo Moro i związku jaki zrodził się miedzy nim a jedną z terrorystek. To odwoływanie się do historii, by przestrzec współczesnych,  to jedna z cech charakterystycznych Bellocchia, wyraźnie widoczna w filmach: „Zwycięzca” (2009), opisującym sekretny rozdział z życia Benito Mussoliniego, oraz „Krew z mojej krwi” (2015), gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, czasy inkwizycji z rządami mafii, dogmaty religijne z politycznymi.

 

W „Śpiącej królewnie” (2012) Bellocchio pokazał głośną we włoskich mediach sprawę Eluany Englaro, żyjącej w śpiączce, której ojciec walczy o prawo do eutanazji córki. Film pokazuje manipulację świata mediów cudzymi emocjami i wykorzystywanie każdej sytuacji do walki politycznej. Jak wrażliwym i sensualnym obserwatorem życia jest Bellocchio  pokazuje też film „Słodkich snów” (2016) o sile związku dziecka i matki.

 

Spotkanie z twórczością Marco Bellocchio na Dwóch Brzegach rozpocznie się od jego najnowszego filmu, nominowanego do Złotej Palmy, „Zdrajca”. To epicka opowieść , której bohaterem jest Tomasso Buscetta, przywódca Cosa Nostra, a tematem jego proces sądowy, spotkania z sędziami Falcone i Borsalino. Kto jest w tym wszystkim zdrajcą? To pytanie zostawiamy otwarte.

 

Otwarcie retrospektywy reżyserskiej Marco Bellocchio - wiek XXI w niedzielę 28 lipca (godz. 17:30, Kino Lubelskie, Kazimierz Dolny).

 

Grażyna Torbicka

Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

 

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

 

Źródło: DwaBrzegi.pl

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę