Marco Bellocchio na Dwóch Brzegach

Dwa Brzegi zapraszają na otwarcie retrospektywy reżyserskiej Marco Bellocchio - wiek XXI w niedzielę 28 lipca godz. 17:30 do Kina Lubelskie w Kazimierzu Dolnym.

Marco Bellocchio należy do najwybitniejszych twórców kina europejskiego. Po głośnym debiucie z 1965 roku „Pięści w kieszeni”, w którym pokazał patologie włoskiej rodziny i obłudę mieszczańskiego świata, nazwano go przywódcą włoskich kontestatorów. Cała jego twórczość ma charakter osobisty, wypływa z rodzinnych doświadczeń, z obserwacji życia społeczeństwa włoskiego, które opisuje w sposób bezkompromisowy, z nadzieją na zmianę otaczającego go świata na lepszy. Wejście w XXI wiek to okres pełnej dojrzałości artystycznej Bellocchia i ponowne podjęcie polemiki z narzucanymi przez kościół i politykę normami, ale już w sposób bardziej uniwersalny, rozpoznawalny nie tylko dla Włochów. To właśnie te filmy zrealizowane w nowym stuleciu pokażemy w tym roku na Dwóch Brzegach.

 

„Czas religii” (2002), którego bohater, malarz i ateista, zostaje postawiony przed koniecznością uczestniczenia w procesie beatyfikacji własnej matki. „Witaj nocy” (2003) to świetny film pokazujący względność najbardziej nawet radykalnych przekonań ideologicznych na przykładzie historii porwania byłego premiera Włoch Aldo Moro i związku jaki zrodził się miedzy nim a jedną z terrorystek. To odwoływanie się do historii, by przestrzec współczesnych,  to jedna z cech charakterystycznych Bellocchia, wyraźnie widoczna w filmach: „Zwycięzca” (2009), opisującym sekretny rozdział z życia Benito Mussoliniego, oraz „Krew z mojej krwi” (2015), gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, czasy inkwizycji z rządami mafii, dogmaty religijne z politycznymi.

 

W „Śpiącej królewnie” (2012) Bellocchio pokazał głośną we włoskich mediach sprawę Eluany Englaro, żyjącej w śpiączce, której ojciec walczy o prawo do eutanazji córki. Film pokazuje manipulację świata mediów cudzymi emocjami i wykorzystywanie każdej sytuacji do walki politycznej. Jak wrażliwym i sensualnym obserwatorem życia jest Bellocchio  pokazuje też film „Słodkich snów” (2016) o sile związku dziecka i matki.

 

Spotkanie z twórczością Marco Bellocchio na Dwóch Brzegach rozpocznie się od jego najnowszego filmu, nominowanego do Złotej Palmy, „Zdrajca”. To epicka opowieść , której bohaterem jest Tomasso Buscetta, przywódca Cosa Nostra, a tematem jego proces sądowy, spotkania z sędziami Falcone i Borsalino. Kto jest w tym wszystkim zdrajcą? To pytanie zostawiamy otwarte.

 

Otwarcie retrospektywy reżyserskiej Marco Bellocchio - wiek XXI w niedzielę 28 lipca (godz. 17:30, Kino Lubelskie, Kazimierz Dolny).

 

Grażyna Torbicka

Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

 

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

 

Źródło: DwaBrzegi.pl

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę