Ludzieńkowie żegnają rok w Galerii Grabskich

Rok nieuchronnie dobiega końca. Świadczy o tym nie tylko kalendarz, ale także zbliżająca się wystawa malarstwa Dariusza Twardocha w Galerii Grabskich. Jego Ludzieńkowie pojawiają się tu cyklicznie właśnie o tej porze.
Rok wystawowy w Galerii Grabskich zamyka tradycyjnie wystawa prac Dariusza Twardocha inspirowanych poezją Bolesława Leśmiana 
- Malarskim tworzywem jest poezja Leśmiana, a przede wszystkim wiersz ’'Dwoje Ludzieńków’’, dla którego znajdziemy tyle zakończeń, ile obrazów na ścianach naszej galerii - zakończeń nieco odbiegających jednak od oryginalnego, które dają nadzieję, ciepło i miłość spełnioną – czytamy w zapowiedzi wystawy.
Artysta posługujący się techniką suchego pastelu tworzy cykl obrazów przedstawiających baśniowy świat dwojga Ludzieńków. U Twardocha jest to jednak para zakochanych… marionetek, które w momencie opuszczenia ich przez dyrektora Teatru Lalek zaczynają żyć własnym życiem.
- Postaci kukiełek, nawiązując do beztroskich lat dzieciństwa, stanowią pretekst do opowieści o dorosłym człowieku, o jego marzeniach i uczuciach: miłości, tęsknocie, samotności. Niektóre obrazy, są zainspirowane twórczością m.in. Bolesława Leśmiana i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, inne powstałe pod wpływem obserwacji codziennej rzeczywistości, ale nieustannie zdumiewającej, zabierają widza w świat, w którym wszystko jest możliwe. Ludzieńkowie potrafią wznieść się ponad miasto i kreować gwiazdy. Spotykają na swojej drodze Handlarzy Czasu i Kataryniarzy grających dla tych, którzy nie mogą zasnąć. Przypominają o tym, że nawet w dorosłym życiu warto mieć dziecięce marzenia – czytamy na stronie Galerii Grabskich.
Wernisaż wystawy w Galerii Grabskich przy ul. Lubelskiej w sobotę 28 grudnia o godzinie 13:00. W galerii będą do nabycia także kartki pocztowe i kalendarz z Ludzieńkami opatrzone autografem autora, który w Kazimierzu będzie obecny do 1 stycznia.

Skomentuj


Mapa

Galerie

Galeria Grabskich


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę