Ludzieńkowie żegnają rok w Galerii Grabskich

Rok nieuchronnie dobiega końca. Świadczy o tym nie tylko kalendarz, ale także zbliżająca się wystawa malarstwa Dariusza Twardocha w Galerii Grabskich. Jego Ludzieńkowie pojawiają się tu cyklicznie właśnie o tej porze.
Rok wystawowy w Galerii Grabskich zamyka tradycyjnie wystawa prac Dariusza Twardocha inspirowanych poezją Bolesława Leśmiana 
- Malarskim tworzywem jest poezja Leśmiana, a przede wszystkim wiersz ’'Dwoje Ludzieńków’’, dla którego znajdziemy tyle zakończeń, ile obrazów na ścianach naszej galerii - zakończeń nieco odbiegających jednak od oryginalnego, które dają nadzieję, ciepło i miłość spełnioną – czytamy w zapowiedzi wystawy.
Artysta posługujący się techniką suchego pastelu tworzy cykl obrazów przedstawiających baśniowy świat dwojga Ludzieńków. U Twardocha jest to jednak para zakochanych… marionetek, które w momencie opuszczenia ich przez dyrektora Teatru Lalek zaczynają żyć własnym życiem.
- Postaci kukiełek, nawiązując do beztroskich lat dzieciństwa, stanowią pretekst do opowieści o dorosłym człowieku, o jego marzeniach i uczuciach: miłości, tęsknocie, samotności. Niektóre obrazy, są zainspirowane twórczością m.in. Bolesława Leśmiana i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, inne powstałe pod wpływem obserwacji codziennej rzeczywistości, ale nieustannie zdumiewającej, zabierają widza w świat, w którym wszystko jest możliwe. Ludzieńkowie potrafią wznieść się ponad miasto i kreować gwiazdy. Spotykają na swojej drodze Handlarzy Czasu i Kataryniarzy grających dla tych, którzy nie mogą zasnąć. Przypominają o tym, że nawet w dorosłym życiu warto mieć dziecięce marzenia – czytamy na stronie Galerii Grabskich.
Wernisaż wystawy w Galerii Grabskich przy ul. Lubelskiej w sobotę 28 grudnia o godzinie 13:00. W galerii będą do nabycia także kartki pocztowe i kalendarz z Ludzieńkami opatrzone autografem autora, który w Kazimierzu będzie obecny do 1 stycznia.

Skomentuj


Mapa

Galerie

Galeria Grabskich


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę