Literacki nurt między Dwoma Brzegami

Skomentuj (1)

Renomowani polscy autorzy, wielokrotnie nominowani i nagradzani, będą gośćmi spotkań w Domu Kuncewiczów, które odbędą się w ramach Literackich Dwóch Brzegów. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu jest praca pamięci oraz sposoby jej odzwierciedlania w literaturze.

Pamięć osobista oraz zapis wspomnień wyjątkowych postaci – te dwa tematy łączą twórczość pisarzy oraz poetów zaproszonych w tym roku do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą.

Na czele tej pierwszej grupy można z pewnością postawić Wiesława Myśliwskiego, jedynego polskiego pisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Nike – za powieści „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”.  W opublikowanej niedawno powieści „Ostatnie rozdanie” po raz kolejny porusza złożone problemy jednostki rozpostarte w pejzażu uniwersalnym. Historie, które są udziałem bohaterów Myśliwskiego stają się  pretekstem do  tego, by zmierzyć się z pozornie prostymi pytaniami o wartość każdej codziennej chwili. Również zakorzeniona w codzienności, ale wchodząca w inny wymiar niż u Myśliwskiego, jest twórczość Janusza Rudnickiego. Jego prowokacyjne i groteskowe  opowiadania udowadniają , że nawet najdrobniejsze zdarzenie może być zarzewiem rwącej narracji.

Wyczulenie na detal determinuje twórczość Bohdana Zadury. Wyspecjalizowany w codziennej poetyckiej rejestracji, buszujący w szczegółach, w których jak wiadomo tkwi diabeł, Zadura tworzy nie tylko poezję, ale też swoisty dokument historyczny, zamykający aurę ostatnich dekad.

Bliscy, a jednak obcy – tak  można opisać z kolei tematykę esejów Krzysztofa Vargi, składających się na tegoroczny zbiór „Czardasz z mangalicą”. Półwęgierska, półpolska krew w żyłach pisarza uczyniła go doskonałym kandydatem do zgłębiania zawiłych relacji między dwoma narodami. To antropologiczna podróż sentymentalna i ballada w jednym, zapis klęsk, z którymi może rywalizować tylko polska megalomania.
 
Na drugim biegunie zawodowym, ale pozostając w tematyce zgłębiania przeszłości, plasuje się twórczość Małgorzaty Szejnert i Angeliki Kuźniak. Pierwsza z nich to twórczyni nowoczesnej szkoły polskiego reportażu i jednocześnie matka chrzestna talentu Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana oraz Jacka Hugo-Badera. Specjalizuje się w historiach w skali mikro, dotykających tematów pozornie zwyczajnych, ale porażających swoją uniwersalnością. Przedstawicielka młodszego pokolenia reportażystów, trzykrotnie uhonorowana Grand Pressem, Angelika Kuźniak to z kolei twórczyni wstrząsającego wywiadu z Hertą Müller, za który otrzymała Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. W swojej ostatniej opowieści reporterskiej zatytułowanej „Papusza” nie tylko wskrzesza zapomnianą historię cygańskiej poetki, ale też przypomina codzienność mniejszości narodowej – całego świata, który został wymazany i skazany na niepamięć z powodu inności.

Moderatorem wszystkich spotkań, które odbędą się oddziale Muzeum Nadwiślańskiego Dom Kuncewiczów będzie Darek Foks, tegoroczny laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

 

Mały-wielki festiwal Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 2-10 sierpnia.

Program spotkań literackich w ramach Dwóch Brzegów

4 sierpnia – Angelika Kuźniak
5 sierpnia – Małgorzata Szejnert
6 sierpnia – Bohdan Zadura
7 sierpnia – Janusz Rudnicki
8 sierpnia – Krzysztof Warga
9 sierpnia - Wiesław Myśliwski


Wszystkie spotkania z wyjątkiem ostatniego odbywać się będą w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów - oddziale Muzeum Nadwiślańskiego ul. Małachowskiego. Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim odbędzie się na terenie Miasteczka Festiwalowego. Początek wszystkich spotkań godzina 17.00.

 

Tekst: DwaBrzegi.pl

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę