Letnie Wieczory Muzyczne 2012

Skomentuj (4)

To już kolejna – dwudziesta ósma – edycja Letnich Wieczorów Muzycznych. W każdą sobotę lipca i sierpnia możemy przyjść do kazimierskiej fary i posłuchać przepięknej muzyki. Pierwszy koncert już w tę sobotę, 7 lipca. Zmiany w programie.

Kazimierskie organy Szymona Liliusza z 1620 r. zagrały niejedną melodię. To najstarszy czynny instrument tego typu w Polsce. Warto również dodać, że jest także jednym z nielicznych dobrze zachowanych instrumentów późnego renesansu w Europie. Nic więc dziwnego, że powstał pomysł wykorzystania ich także w celach koncertowych.

W tym roku mija 40 lat od inauguracji koncertów organowych w kazimierskiej farze. Pierwszy z nich odbył się w 1972 r. z inicjatywy Krystyny Pielak – ówczesnej dyrektor Domu Kultury w Kazimierzu i wybitnego organisty profesora Feliksa Rączkowskiego. Dużym wsparciem w organizacji był śp. ks. proboszcz Zdzisław Maćkowiak.

Koncerty z początku odbywały się nieregularnie. Z czasem ich popularność wzrosła, dzięki czemu na stałe zagościły w kalendarium imprez kazimierskiego Domu Kultury. Z upływem czasu nawiązano także współpracę z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, które zajęło się stroną programową koncertów.

- Przy takiej okrągłej rocznicy należy wspomnieć o wielkim zaangażowaniu ówczesnych pracowników domu kultury – mówi Krystyna Pielak – m.in. Urszuli Stelmach, Marioli Nicpoń, Marii Rutkowskiej, Elżbiety Mazur. Dzięki ich wysiłkowi, sercu i dużemu zaangażowaniu koncerty cieszą melomanów do dzisiaj. W tamtych latach koncerty były biletowane, jednak dla mieszkańców wstęp na koncert był bezpłatny – wspomina była dyrektor.

Obecnie organizatorami koncertów organowych, znanych pod nazwą ”Letnie Wieczory Muzyczne”,  są Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara” oraz Kazimierski Ośrodek Kultury.

Oto, co czeka nas w tym roku. Na razie – niestety - zmiany w programie. Z powodu opóźniającego się remontu organów w lipcu odbędą się tylko koncerty kameralne – bez użycia cennego instrumentu organowego. Organizatorzy zapraszają na koncert kwartetu smyczkowego Prima Vista 7 lipca. Jak będzie wyglądał dalej program po zmianach – będziemy informować na bieżąco.

Program tegorocznych Letnich Wieczorów Muzycznych

Sobota 7 lipca godz. 19.30


Prima Vista- kwartet smyczkowy:
Krzysztof Bzówka - I skrzypce
Józef Kolinek - II skrzypce
Piotr Nowicki - altówka
Zbigniew Krzymiński - wiolonczela

W programie:
Pięć Tańców z Tabulatury Jana z Lublina (1540) - Corea
                                                                  - Italica
                                                                  - Alia poznanie
                                                                  - Ad novem saltus
                                                                  - Hayducky
Utwory anonimowe z Warszawskiej Tabulatury Organowej (XVIIw.) - Canzona primi toni
Preludium primi toni
Tadeusz Kościuszko - Polonez D-dur
Michał Kleofas Ogiński - Polonez "Pożegnanie ojczyzny"
Maciej Radziwił - Divertimento
Jan Pieterszoon Sweelinck - Echo Fantazja in d
Girolamo Frescobaldi - Toccata V
Karol Lipiński - Polonez D-dur
Leopold Lewandowski - Mazur "Wspomnienie z Radziejowic"
Witold Lutosławski - Pięć melodii ludowych
Georg Muffa - Passacaglia

 

14 lipca godz. 19.30
Zespół Muzyki Dawnej Le Passiioni dell'Anima

Zespół założony z inicjatywy Jakuba Dmeńskeigo, Macieja Łukaszczuka i Marcina Sochana specjalizuje się w stylowym wykonawstwie europejskiej muzyki XVII i XVIII. Jego nazwa nawiązuje do słów Kartezjusza który twierdził, że "ludzie, których uczucia najbardziej mogą wzruszyć, sa zdolni do największego zakosztowania słodyczy w tym życiu". Ta maksyma z jednej strony określająca ducha epoki baroku, z drugiej wyznacza kierunek muzycznych poszukiwań zespołu.


W programie: G. Ph. Telemann, - Sonata IV, TWV 42; A. Corelli -  Sonata op. 5 nr 7 (skrzypce i basso        continuo); J. B. de Boismortier -  Sonata op. 50 nr. 1 (wiolonczela i basso continuo); A. Vivaldi -  Sonata op. 1 no. 12  “Folia”.

21 lipca
godz. 19.30
Camerata Lubelska
Jerzy Zelnik

 

28 lipca godz. 19.30
Four Strings


W programie:
 Johann Sebastian Bach - Koncert Brandenburski nr.3 BWV 1048 oprac. na kwartet smyczkowy
Wolfgang Amadeus Mozart - Adagio i Fuga c-moll KV 546 na Kwartet smyczkowy
Aleksandr Borodin - Kwartet smyczkowy D- dur


Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Kazimierskim Ośrodku Kultury oraz na pół godziny przed koncertem przy wejściu.

 

Zaplanowane na sierpień koncerty zostają odwołane.

 

Tekst: Patrycja Filiks

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę