Letnie Wieczory Muzyczne 2012

Skomentuj (4)

To już kolejna – dwudziesta ósma – edycja Letnich Wieczorów Muzycznych. W każdą sobotę lipca i sierpnia możemy przyjść do kazimierskiej fary i posłuchać przepięknej muzyki. Pierwszy koncert już w tę sobotę, 7 lipca. Zmiany w programie.

Kazimierskie organy Szymona Liliusza z 1620 r. zagrały niejedną melodię. To najstarszy czynny instrument tego typu w Polsce. Warto również dodać, że jest także jednym z nielicznych dobrze zachowanych instrumentów późnego renesansu w Europie. Nic więc dziwnego, że powstał pomysł wykorzystania ich także w celach koncertowych.

W tym roku mija 40 lat od inauguracji koncertów organowych w kazimierskiej farze. Pierwszy z nich odbył się w 1972 r. z inicjatywy Krystyny Pielak – ówczesnej dyrektor Domu Kultury w Kazimierzu i wybitnego organisty profesora Feliksa Rączkowskiego. Dużym wsparciem w organizacji był śp. ks. proboszcz Zdzisław Maćkowiak.

Koncerty z początku odbywały się nieregularnie. Z czasem ich popularność wzrosła, dzięki czemu na stałe zagościły w kalendarium imprez kazimierskiego Domu Kultury. Z upływem czasu nawiązano także współpracę z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, które zajęło się stroną programową koncertów.

- Przy takiej okrągłej rocznicy należy wspomnieć o wielkim zaangażowaniu ówczesnych pracowników domu kultury – mówi Krystyna Pielak – m.in. Urszuli Stelmach, Marioli Nicpoń, Marii Rutkowskiej, Elżbiety Mazur. Dzięki ich wysiłkowi, sercu i dużemu zaangażowaniu koncerty cieszą melomanów do dzisiaj. W tamtych latach koncerty były biletowane, jednak dla mieszkańców wstęp na koncert był bezpłatny – wspomina była dyrektor.

Obecnie organizatorami koncertów organowych, znanych pod nazwą ”Letnie Wieczory Muzyczne”,  są Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara” oraz Kazimierski Ośrodek Kultury.

Oto, co czeka nas w tym roku. Na razie – niestety - zmiany w programie. Z powodu opóźniającego się remontu organów w lipcu odbędą się tylko koncerty kameralne – bez użycia cennego instrumentu organowego. Organizatorzy zapraszają na koncert kwartetu smyczkowego Prima Vista 7 lipca. Jak będzie wyglądał dalej program po zmianach – będziemy informować na bieżąco.

Program tegorocznych Letnich Wieczorów Muzycznych

Sobota 7 lipca godz. 19.30


Prima Vista- kwartet smyczkowy:
Krzysztof Bzówka - I skrzypce
Józef Kolinek - II skrzypce
Piotr Nowicki - altówka
Zbigniew Krzymiński - wiolonczela

W programie:
Pięć Tańców z Tabulatury Jana z Lublina (1540) - Corea
                                                                  - Italica
                                                                  - Alia poznanie
                                                                  - Ad novem saltus
                                                                  - Hayducky
Utwory anonimowe z Warszawskiej Tabulatury Organowej (XVIIw.) - Canzona primi toni
Preludium primi toni
Tadeusz Kościuszko - Polonez D-dur
Michał Kleofas Ogiński - Polonez "Pożegnanie ojczyzny"
Maciej Radziwił - Divertimento
Jan Pieterszoon Sweelinck - Echo Fantazja in d
Girolamo Frescobaldi - Toccata V
Karol Lipiński - Polonez D-dur
Leopold Lewandowski - Mazur "Wspomnienie z Radziejowic"
Witold Lutosławski - Pięć melodii ludowych
Georg Muffa - Passacaglia

 

14 lipca godz. 19.30
Zespół Muzyki Dawnej Le Passiioni dell'Anima

Zespół założony z inicjatywy Jakuba Dmeńskeigo, Macieja Łukaszczuka i Marcina Sochana specjalizuje się w stylowym wykonawstwie europejskiej muzyki XVII i XVIII. Jego nazwa nawiązuje do słów Kartezjusza który twierdził, że "ludzie, których uczucia najbardziej mogą wzruszyć, sa zdolni do największego zakosztowania słodyczy w tym życiu". Ta maksyma z jednej strony określająca ducha epoki baroku, z drugiej wyznacza kierunek muzycznych poszukiwań zespołu.


W programie: G. Ph. Telemann, - Sonata IV, TWV 42; A. Corelli -  Sonata op. 5 nr 7 (skrzypce i basso        continuo); J. B. de Boismortier -  Sonata op. 50 nr. 1 (wiolonczela i basso continuo); A. Vivaldi -  Sonata op. 1 no. 12  “Folia”.

21 lipca
godz. 19.30
Camerata Lubelska
Jerzy Zelnik

 

28 lipca godz. 19.30
Four Strings


W programie:
 Johann Sebastian Bach - Koncert Brandenburski nr.3 BWV 1048 oprac. na kwartet smyczkowy
Wolfgang Amadeus Mozart - Adagio i Fuga c-moll KV 546 na Kwartet smyczkowy
Aleksandr Borodin - Kwartet smyczkowy D- dur


Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Kazimierskim Ośrodku Kultury oraz na pół godziny przed koncertem przy wejściu.

 

Zaplanowane na sierpień koncerty zostają odwołane.

 

Tekst: Patrycja Filiks

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę