Lato Filmów - co nas czeka IV

Skomentuj (11)

zobacz więcej (6)

Występ zespołu "Trawnik" wpisuje się w klimat tegorocznych koncertów towarzyszących festiwalowi filmowemu. W składzie zespołu gra pochodzący z Kazimierz Serge Odorowski, który zawsze marzył o występie przed rodzimą publicznością. "Trawnik" wystąpi 3 sierpnia w Klubie Festiwalowym.
Zespół gra muzykę, którą można określić jako mix ska w stylu 2 Tone (zespoły taki jak The Beat czy The Specials) z reggae, swingiem, czy nawet acid jazzem.

Powstał w 1979 roku, na warszawskim Żoliborzu. Bazą była piwnica w willi rodziców wokalisty Krzysztofa Bienia. Pierwsza nazwa zespołu to Differ.

W 1981 roku zespól, już pod nazwą „Sukces”, wszedł do "Riviery Remont" – klubu studenckiego Politechniki Warszawskiej. Znowu nastąpiły zmiany w składzie i stylu, który coraz bardziej oscylował w kierunku ska i reggae zmieszanego z rockandrollem lat sześćdziesiątych. Od Pól Mokotowskich, na których się spotykali, zyskali nazwę "Trawnik". Niestety, obowiązek służenia Ojczyźnie zdekompletował zespół co spowodowało, że w roku 1984 zawiesili działalność. Nadal jednak w piwnicy Bieniów spotykali się muzycy - miedzy innymi Muniek Staszczyk, Jacek Kleyff, Kuba Sienkiewicz, Krzysztof "Banan" Banasik, Wojtek Szewko, Marek Kanclerz, Rafał Kwaśniewski i wielu innych muzyków tworzących warszawską, niezależną scenę.

W roku 1994 Kuba Sienkiewicz – lider Elektrycznych Gitar – zaczął namawiać Krzysztofa Bienia do odkurzenia nut. Namowy zwieńczyła w 1995 roku płyta o charakterze retrospektywnym - "Trawnik" - "Czarodzieje", wydana przez firmę "SP Records". Gościnnie wystąpił na niej Kuba Sienkiewicz.

"Trawnik" wrócił na scenę i koncertował praktycznie po całej Polsce. Po śmierci jednego z członków zespołu - Henryka Wasążnika, nastąpiła krótka przerwa w działalności zespołu, który wrócił na scenę w całkowicie zmienionym składzie. Do Krzysztofa Bienia dołączyli Wojciech Szewko ("Krew", "Toxix", "Varsowin"), Sylwester Kozera (bandżolista i lider Kapeli Czerniakowskiej), gitarzysta Robert Berger i perkusista Tomasz "Memel" Tarczyński. Na przełomie 1999/2000 roku Trawnik nagrywał drugą płytę - "Sztajerska". Ta płyta przedstawia korzenie zespołu, nawiązuje do zapomnianego już dawno warszawskiego folkloru, dobarwionego ska, reggae i punkiem.

W czerwcu 2002 roku zespół skończył nagrywanie nowego materiału. Repertuar zgromadzony podczas sesji nagraniowej określa aktualny kierunek rozwoju muzycznego zespołu. Płyta ukazała się nakładem własnym zespołu w lipcu 2003 roku pod tytułem "FAFARAFA".

Po raz kolejny zmienił się skład zespołu, w którym występują oprócz dawnych członków, czyli Krzysztofa Bienia (śpiew), Wojciecha Szewko (bas, śpiew) i Roberta Bergera (gitara) również Serge Odorowski (gitara, śpiew), Ramon Ślefarski (perkusja) oraz Tomasz Hołówka (sax).

Oficjalna strona zespołu www.trawnik.waw.pl

Skomentuj


Dodane komentarze (11)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę