Lato Filmów - co nas czeka I

Skomentuj (5)
W ostatnią noc lipca w ruinach kazimierskiego zamku wystąpi jeden z najwybitniejszych jazzmanów europejskich Tomasz Stańko prezentując repertuar ze swojej nowej płyty "Suspended Night".


Z radością informuję – pisał na www.gazeta.pl Piotr Iwicki - że najnowszy album Tomasza Stańki "Suspended Night" nie tylko zachwyca, ale jest jedną z najlepszych płyt artysty takich jak "Balladyna" czy "Litania".

Tomasz Stańko miał 20 lat i właśnie ukończył studia na Krakowskiej Akademii Muzycznej, kiedy w 1962 roku założył z pianistą Adamem Makowiczem swój pierwszy zespół - "Jazz Darings". Grupę zainspirowaną wczesną twórczością Ornette'a Colemana oraz innowacjami Johna Coltraine'a, Milesa Davisa i George'a Russella historycy muzyczni często określają jako pierwszy europejski zespół grający "wolny" jazz. Na wiele z późniejszych muzycznych dróg, a także na własny styl kompozycji Stańki duży wpływ miał Krzysztof Komeda, który koncertował z nim przez 5 lat. Ich nazwiska pojawiły się wspólnie się na jedenastu albumach. Ponadto Stańko miał swój wkład we wszystkie kompozycje filmowe, zrealizowane przez Komedę w Polsce.

Najważniejszą pracą Stańki lat 70-tych, była najprawdopodobniej współpraca z fińskim perkusistą Edwardem Vesalą. Cykl albumów kwartetu, z których pierwszy to "Balladyna", ustanowił kilka nowych kierunków "wolnej" ballady, uświetnionej pełnym uczucia brzmieniem trąbki.

W latach 80-tych Tomasz Stańko odkrył wiele nowych dróg improwizacji. Podróżował z Vesalą do Indii, nagrał solówki na trąbce w Taj Mahal, nagrywał także z Chico Freemanem i Howardem Johnsonem w Nowym Jorku.

W XXI wieku Tomasz Stańko ponownie stoi na czele kwartetu polskich muzyków, z Marcinem Wasilewskim (pianino), Sławomirem Kurkiewiczem (bas) i Michałem Miśkiewiczem (perkusja). Ich debiutancka płyta z wytwórni ECM ("Soul of Things") jest delikatnie zwrócona do korzeni muzycznych Stańki (Miles Davis oraz Chet Baker). Następne dzieło ("Suspended Night") to album całkowicie różny od poprzedniego. Tchnie niezwykłą magią, którą można poczuć, słuchając płyt największych twórców jazzowych ("Kind of Blue" Milesa Davisa czy "Blue Train" Johna Coltraine'a). Po raz kolejny Stańko pokazuje, że jest nie tylko doskonałym kompozytorem, ale również wielkim liderem. Jego muzyka stanowi wyjątkowe połączenie prądów płynących z wcześniejszych doświadczeń oraz całkiem nowych pomysłów, co daje niezwykły efekt w postaci albumu "Suspended Night". Gorąco zapraszamy wszystkich na koncert wirtuoza trąbki, na którym zaprezentuje on materiał ze swej najnowszej płyty.

MP3:
Stone Ridge
Blue Velvet
Gama
The Ambusher


Bilety w cenie 40 PLN do nabycia w kasach kin od 29. lipca

więcej o artyście: www.stanko.polishjazz.com

Skomentuj


Dodane komentarze (5)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę