Ku czci księdza Popiełuszki

Skomentuj (2)

zobacz więcej (21)


W 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana i patrona NSZZ „Solidarność” w kazimierskiej Farze odbyła się uroczysta msza święta. Odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą męczeństwo księdza Jerzego.

Od tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki minęło już trzydzieści lat. Jednak Polacy o tym wyjątkowym człowieku nie zapomnieli. W ostatnią niedzielę w kazimierskiej Farze odbyła się uroczysta msza święta odprawiona w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Kapelana i Patrona NSZZ „Solidarność”.

Mszy świętej, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, szkół i instytucji, a także poseł na Sejm RP Małgorzata Sadurska, przewodniczył ks. dziekan Ryszard Gołda, zaś patriotyczne i podniosłe kazanie wygłosił ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz tutejszej parafii.

- Naród ginie, gdy brak mu męstwa, gdy oszukuje się, mówiąc, że jest dobrze, a jest źle, gdy zadowala się tylko półprawdami – mówił ksiądz Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej parafii. – Niech na co dzień towarzyszy nam świadomość, że żądając prawdy od innych, sami musimy żyć prawdą, żądając sprawiedliwości, sami musimy być sprawiedliwi w stosunku do najbliższych. Żądając odwagi i męstwa, musimy być na co dzień mężni i odważni.

Po mszy nastąpiło poświęcenie tablicy upamiętniającej męczeństwo błogosławionego księdza Jerzego, ufundowanej przez Puławskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Tablica umiejscowiona została na murze, na tyłach kościoła. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy przybyli goście złożyli przy niej kwiaty, tym samym oddając cześć ks. Jerzemu Popiełuszce.

Na zakończenie uroczystości odbył się także finisaż poświęconej księdzu Popiełuszce wystawy „Nasz duszpasterz i my”. Chwilę później – wykład Pawła Kalisza z IPN w Białystoku na temat świadectwa życia bł. ks. Jerzego.

 

Tablica ku czi ks. Popiełuszki jest trzecią z kolei w kazimierskim lapidarium przy Farze. Pierwsza z tablic przypomina rzeź na Wołyniu w 1943 r. , druga - tragiczną śmierć Pary Prezydenckiej i innych ofiar delegacji lecącej do Smoleńska na uroczystości katyńskie w 2010 r.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • pijany znad Grodarza
    Śmierć i miejsce upamiętnienia. Sadzę,że winno to być immanentnie z sobą związane,bo w innych sytuacjach nawet męczeństwo staje się błahe, a w żadnym wypadku nie powinno nim być.
  • Ulka
    Piękne zdjęcia z uroczystości poświęcenia tablicy można znaleźć także tutaj: https://plus.google.com/photos/102079508944436018991/albums/6069445543767132737?authkey=CJbJoq3ntqfKuAE

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę