Kosmowska w kazimierskiej bibliotece

zobacz więcej (8)

W ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, w kazimierskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską. Autorką "Niechcianej", "Terenu prywatnego" czy "Głodnej kotki".

Barbara Kosmowska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Przez wiele lat pracowała na stanowisku adiunkta Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autorka wielu książek, zdobywczyni kilku ważnych nagród. Pisarka.


W Bibliotece Publicznej, oddziale Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki odbyło się spotkanie organizowane we współpracy z Instytutem Książki w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, którego gościem specjalnym była sama Barbara Kosmowska.


- Pani Barbara jest kulturoznawcą i pisarką – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. - Pisze książki na różne tematy i dla różnych czytelników: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Książki te podobają się zarówno czytelnikom, jak i krytykom literackim. Stąd też liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich.


Barbara Kosmowska w kazimierskiej bibliotece gościła już po raz drugi. Pierwszy raz na spotkanie autorskie do Kazimierza Dolnego przyjechała w 2008 roku. Od tamtej pory w życiu pisarki sporo się zmieniło.


- Czasami przeżywamy takie przygody, których nie planujemy – mówi Barbara Kosmowska. - Myślę, że z moim pisarstwem właśnie tak było. Ja od zawsze marzyłam o tym, by uczyć w szkole. Może dlatego, że lubiłam młodzież…? Chciałam pracować szkole średniej, w liceum. I pracowałam przez dziewięć lat. Ze szkoły szybko odeszłam, bo czekała mnie jeszcze przygoda naukowa, którą planowałam od dawna, ale z powodów rodzinnych nie mogłam jej wcześniej zrealizować. Po napisaniu pracy doktorskiej przez kilkanaście lat byłam adiunktem na kierunku filologicznym literatury romantyzmu i pozytywizmu. Myślałam wtedy, że chce być naukowcem. Ale przeszkodził mi debiut literacki, który nastąpił, gdy miałam już 40 lat i ułożone życie. I ta przygoda literacka przewróciła mój świat do góry nogami.


Z czasem nadszedł moment, kiedy trzeba było wybrać pomiędzy pracą na uczelni, a pisaniem książek. Barbara Kosmowska wybrała. Dziś jest pisarką i nie żałuje.


Na spotkanie do kazimierskiej biblioteki przyszły zarówno członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, jak i uczniowie z Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Powrót z U”. Nie dziwi wiec fakt, że jednym z tematów poruszanych podczas rozmowy była książka „Niechciana”.


- Jest to książka dedykowana gimnazjalistom, ewentualnie licealistom – mówi Barbara Kosmowska. - Ja zawsze szukam takiego tematu, który mnie osobiście bulwersuje, albo mam z nim problem. Nie lubię być hipokrytką. Lubię stawiać sprawy jasno. Są jednak takie tematy, gdzie nikt z nas nie potrafi sobie jednoznacznie odpowiedzieć, co jest lepsze a co gorsze. Takim tematem jest macierzyństwo wśród młodych ludzi. Tzn. macierzyństwo dziewcząt, dzieci. Dlaczego mnie zainteresowało przedwczesne macierzyństwo? Byłam tyle lat mamą dorastających dziewcząt. Przez te wszystkie lata, jak każda mama marzyłam o jednym: żeby ich młodości nie przerwała niechciana ciąża, coś bardzo dorosłego, coś co wykracza poza nasze możliwości, bo w takiej sytuacji nie ma żadnego dobrego rozwiązania. Kiedy młody człowiek zamiast móc cieszyć się życiem, młodością, rozwijać i sprawdzać, nagle musi poświęcić się dla innego człowieka.


Jak przyznaje pisarka, książka ta była dla niej wielkim kłopotem, bo chciała napisać ją dla młodego czytelnika. W taki sposób, by ją zrozumiał. A to nie jest proste. Jednak udało się – przyznają czytelnicy i chętnie wdają się z dyskusję z autorką. Tymczasem ona zachęca wszystkich do czytania, bo cóż może być przyjemniejszego…?


- Dobra książka to taki nasz dobry przyjaciel, teraz trochę odsunięty tymczasowo za medialną firankę, bo przecież na biurku rozpierają się dorodne komputery i laptopy, w naszych uszach dźwięczą wiecznie telefony komórkowe i książka z pewnych powodów, jakby braku mody i bycia na topie musiała ustąpić miejsca tej okrutnej elektronice – mówi Barbara Kosmowska. - Ale nadal to książka jest najważniejszym zapisem rozmowy, jaką chcemy ze sobą prowadzić: autor i czytelnik. I stąd moja wielka nadzieja, że u nas podobnie, jak obecnie w Stanach Zjednoczonych książka powróci do łask i czytanie znów stanie się modne.

 

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę