Koncert noworoczny w Farze

Skomentuj (5)

zobacz więcej (16)

Nowy Rok w Kazimierzu Dolnym rozpoczął się muzycznie. W Kościele Farnym na zabytkowych organach zagrał Marek Stefański. Artyście towarzyszył Dumitru Harea, grający na fletni Pana.

W pierwszy dzień Nowego Roku w Kazimierzu Dolnym nie mogło zabraknąć muzyki. W kazimierskiej Farze podczas koncertu noworocznego zabrzmiały zabytkowe organy oraz fletnia Pana. Organizatorami koncertu było Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

- Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara zostało powołane w 2000 roku w celu ochrony i odnowy zespołu zabytkowego kościoła parafialnego stanowiącego istotne elementy dziedzictwa kulturowego naszego Miasteczka oraz wspierania podobnych inicjatyw dotyczących obiektów o znaczeniu kulturowo – historycznym na terenie Kazimierza Dolnego – mówiła Monika Dudzińska. – W tym czasie stowarzyszenie zorganizowało wiele aukcji obrazów na rzecz Fary, wydanych zostało również kilka albumów. Towarzystwo jest także współorganizatorem corocznych Letnich Koncertów Organowych, które w tym oto kościele się odbywają.

Przy organach zasiadł Marek Stefański. Muzyk pochodzi z Rzeszowa. W latach 1996-2007 był organistą Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Obecnie pracuje jako doktor habilitowany na stanowisku adiunkta w krakowskiej Katedrze Organów Akademii Muzycznej. Udział w noworocznym koncercie nie był pierwszym spotkaniem z zabytkowymi organami i Kazimierzem Dolnym.

- To niesamowite, że przyszło tyle osób – mówi Marek Stefański. – Przecież wczoraj był Sylwester, a kościół jest wypełniony ludźmi jak podczas Pasterki.

Drugim artystą goszczącym w nadwiślańskim Miasteczku w Nowy Rok był Dumitru Harea.  Muzyk pochodzi z Mołdawii. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Kiszyniowie. Koncertuje w Polsce i za granicą.

Ten duet to wspaniała mieszanka uzupełniających się brzmień, które wzruszają, relaksują i pozwalają oderwać się od codzienności. Czego więcej można chcieć pierwszego dnia Nowego Roku?..

Podczas noworocznego koncertu w Kościele Farnym mieliśmy okazję usłyszeć takie utwory, jak m.in.: „Romeo i Julia” N. Roty, „Melodia neapolitańska” P. Czajkowskiego, „Rondo G-dur” (Stuecke fuer Floetenuhr); J. Haydna, „Obój Gabriela” E. Morricone’a czy „Skowronka” G. Dinicu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Maria
  I wyobrazić sobie ze ta pani kierowała Kazimierską Kultura przez tyle lat. Taki to był poziom całego domu kultury. Teraz pozostały tam równie obyte. Przykre. Co do koncertu to bardzo miły.
 • słuchacz
  Prowadzącej Pani należy się Nobel za umiejętność przyswajania również i nazwisk. Można pomylić nazwisko kompozytora, które słyszy się po raz pierwszy lub ma inną pisownię niż wymowę, ale skandalem jest mylić co chwila nazwisko wykonawcy. Z profesjonalizmem mało co ma to wspólnego i niestety świadczy o organizatorze.
  Swoją drogą Wykonawcą serdecznie gratuluję pięknego koncertu.
  • Władysław
   Przyganiał kocioł garnkowi. Kim,czym: wykonawcą. Gratuluję komu? - wykonawcom! Ludzie, jak już musicie mówić z błędami, to przynajmniej piszcie poprawnie!
 • Redakcja
  Dziękujemy za uwagi. Jest już Kiszyniów :-)
 • ...
  Nazwa stolicy Mołdawii Kriszyniów dziwiła mnie jeszcze na koncercie.W końcu tyle było pomyłek :-) ...
  Ale w tym tekście to już powinno być poprawnie czyli Kiszyniów.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę