Koncert noworoczny w Farze

Skomentuj (5)

zobacz więcej (16)

Nowy Rok w Kazimierzu Dolnym rozpoczął się muzycznie. W Kościele Farnym na zabytkowych organach zagrał Marek Stefański. Artyście towarzyszył Dumitru Harea, grający na fletni Pana.

W pierwszy dzień Nowego Roku w Kazimierzu Dolnym nie mogło zabraknąć muzyki. W kazimierskiej Farze podczas koncertu noworocznego zabrzmiały zabytkowe organy oraz fletnia Pana. Organizatorami koncertu było Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

- Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara zostało powołane w 2000 roku w celu ochrony i odnowy zespołu zabytkowego kościoła parafialnego stanowiącego istotne elementy dziedzictwa kulturowego naszego Miasteczka oraz wspierania podobnych inicjatyw dotyczących obiektów o znaczeniu kulturowo – historycznym na terenie Kazimierza Dolnego – mówiła Monika Dudzińska. – W tym czasie stowarzyszenie zorganizowało wiele aukcji obrazów na rzecz Fary, wydanych zostało również kilka albumów. Towarzystwo jest także współorganizatorem corocznych Letnich Koncertów Organowych, które w tym oto kościele się odbywają.

Przy organach zasiadł Marek Stefański. Muzyk pochodzi z Rzeszowa. W latach 1996-2007 był organistą Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Obecnie pracuje jako doktor habilitowany na stanowisku adiunkta w krakowskiej Katedrze Organów Akademii Muzycznej. Udział w noworocznym koncercie nie był pierwszym spotkaniem z zabytkowymi organami i Kazimierzem Dolnym.

- To niesamowite, że przyszło tyle osób – mówi Marek Stefański. – Przecież wczoraj był Sylwester, a kościół jest wypełniony ludźmi jak podczas Pasterki.

Drugim artystą goszczącym w nadwiślańskim Miasteczku w Nowy Rok był Dumitru Harea.  Muzyk pochodzi z Mołdawii. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Kiszyniowie. Koncertuje w Polsce i za granicą.

Ten duet to wspaniała mieszanka uzupełniających się brzmień, które wzruszają, relaksują i pozwalają oderwać się od codzienności. Czego więcej można chcieć pierwszego dnia Nowego Roku?..

Podczas noworocznego koncertu w Kościele Farnym mieliśmy okazję usłyszeć takie utwory, jak m.in.: „Romeo i Julia” N. Roty, „Melodia neapolitańska” P. Czajkowskiego, „Rondo G-dur” (Stuecke fuer Floetenuhr); J. Haydna, „Obój Gabriela” E. Morricone’a czy „Skowronka” G. Dinicu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Maria
  I wyobrazić sobie ze ta pani kierowała Kazimierską Kultura przez tyle lat. Taki to był poziom całego domu kultury. Teraz pozostały tam równie obyte. Przykre. Co do koncertu to bardzo miły.
 • słuchacz
  Prowadzącej Pani należy się Nobel za umiejętność przyswajania również i nazwisk. Można pomylić nazwisko kompozytora, które słyszy się po raz pierwszy lub ma inną pisownię niż wymowę, ale skandalem jest mylić co chwila nazwisko wykonawcy. Z profesjonalizmem mało co ma to wspólnego i niestety świadczy o organizatorze.
  Swoją drogą Wykonawcą serdecznie gratuluję pięknego koncertu.
  • Władysław
   Przyganiał kocioł garnkowi. Kim,czym: wykonawcą. Gratuluję komu? - wykonawcom! Ludzie, jak już musicie mówić z błędami, to przynajmniej piszcie poprawnie!
 • Redakcja
  Dziękujemy za uwagi. Jest już Kiszyniów :-)
 • ...
  Nazwa stolicy Mołdawii Kriszyniów dziwiła mnie jeszcze na koncercie.W końcu tyle było pomyłek :-) ...
  Ale w tym tekście to już powinno być poprawnie czyli Kiszyniów.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę