Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę

Skomentuj (13)

1050 lat temu nasi przodkowie podjęli decyzję, która zaważyła na historii naszego kraju – książę Mieszko I przyjął chrzest. Dla uczczenia tej właśnie rocznicy powstało Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!" Roberta Grudnia, które w Kazimierzu zostanie wykonane już w niedzielę w Farze.

Łacińskie „oro” znaczy „modlę się” – oratorium jako gatunek wyrasta z takiej właśnie muzycznej modlitwy. Tym razem będzie to modlitwa dziękczynna – z okazji szczególnej – 1050 – lecia chrztu Polski.

- Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. Tytuł oratorium ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków – wyjaśnia Robert Grudzień, artysta muzyk, kompozytor, twórca ogólnopolskich projektów artystyczno – historycznych.

Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!" Roberta Grudnia, które usłyszymy w niedzielę 13 listopada o godzinie 16.00 w Farze, jest właśnie taką słowno – muzyczną opowieścią o tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce.

Warstwę słowną oratorium według scenariusza Anny Dreli, która jest także reżyserem tego przedsięwzięcia, stanowią teksty obrazujące historię polskiej religijności. Są to fragmenty dawnych kronik, wiersze największych polskich poetów jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, którzy swoją twórczość budowali na duchowości chrześcijańskiej, a także słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II, wyjaśniające sens i przesłanie chrztu. W roli narratorów w Kazimierzu wystąpią ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski oraz Albert i Daniel Pacochowie.

Warstwa muzyczna autorstwa Roberta Grudnia łączy różne style różne style muzyczne – od współczesnych brzmień saksofonu czy akordeonu po muzykę dawną – także w uwspółcześnionej aranżacji.

W Oratorium występują: Kinga Nadłonek – Moczydłowska – wokal, Marcin Obuchowski – tenor, Tomasz Mazur – bas. Solistom towarzyszyć będą połączone chóry kazimierskie: chór „Betanki”, chór parafialny pod dyrekcją Adama Głosa oraz chóry Canto Cantare z Gminnego Zespołu Szkół pod batutą Moniki Kubiś – Arbuz.

Wystąpią oni z towarzyszeniem instrumentów: na akordeonie grać będzie Piotr Wrona, na klarnecie i saksofonie Krzysztof Pachla, na kontrabasie Michał Kowalczyk oraz na organach i fortepianie – kompozytor Robert Grudzień.

Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!" jest częścią autorskiego projektu Roberta Grudnia „Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć". Wykonywane jest w wielu miejscach Polski – wykonanie finałowe odbędzie się w grudniu w warszawskim kościele kościół Matki Bożej Królowej Polski.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • pijany znadGrodarza
  @ niestety.
  Jak widzisz nie tylko mnie sie podobało
  "Ogólnopolska premiera Oratorium miała miejsce 17 kwietnia w Lublinie, drugie wykonanie nastąpiło właśnie w Łochowie, kolejne zaplanowane są m.in. w Częstochowie, Chełmie, Radomiu, Rzeszowie, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Łodzi i in. Na koncert w Łochowie licznie przybyli mieszkańcy miasta i okolic. Na uroczystości byli obecni m.in. wicemarszałek Senatu RP Maria Koc oraz burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski. Spotkanie to wywarło ogromne wrażenie na odbiorcach. Współorganizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski w Łochowie, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Serca NMP w Łochowie."
  ps. tylko nie napisz, że mieszkańcom Lochowa " słoń nadepnal na ucho"
  • melomanka-lublinianka
   Melomanie, a ile razy byłeś w filharmonii na koncercie albo w teatrze na operze? A może byłeś widzem któregoś z festiwali Mocartowskich w Wawie? Który Konkurs Chopinowski śledziłeś z widowni? Raczej wydaje sie, iż bliżej ci do megalomana, który wygłasza sądy w sprawach, o których pojecia mu brak. Oratorium słabiuteńkie, nie dało sie w Lublinie wytrzymać do końca.
  • pijany znad Grodarza
   haha. Melomanka z Lublina ?. Jaja se robisz?. Melomani to w Warszawie, Gdańsku, Krakowie. ?Tyś PROWINCJUSZKA, jak to raczy mowić @ niestety.
  • pijany znad Grodarza
   " Melomani to w Warszawie, Gdańsku, Krakowie. ?"
   Oczywiscie pytajnik niefortunny . Tam sa rzeczywiście melomani.
   Czy bylem na koncercie Chopinowskim.?. Nie widziałaś mnie, bo TEŻ nie byłas.
 • pijany znad Grodarza
  Świetna lekcja historii okraszona świetną muzyką i wykonaniem. Brawo.
  ps.szkoda, że tak mało nas było, a szczególnie brak młodzieży i gimnazjalistów. No i też NAUCZYCIELI.
  • niestety
   Recenzja mało wykształconego prowincjusza (rozrożnia kiedy grajo, kiedy nie) w dodatku nietrzezwego. Muzyka fatalna, a zamiast historii mitologia, jak przewidywał tu kto. Dobrze, że nauczyciele nie skazali gimnazjalistów na obecność, gusta trzeba szkolić, a na knotach i chalturach sie nie da.
  • pijany znad Grodarza
   haha. To byla " Bogurodzica" czy też nie ?. Fakt czy mit.? Czy był rok 966 ?. Fakt czy też nie.
   Był św, Wojciech ? Czy też nie", Był św. Staniasław:? Czy też nie?. itd itp
   ps. nie byłem wtedy pijany, a muzyka to moja miłośc. Niestety,. To fakt.
  • K.G
   Podpisuję się pod opinią @pijany znad Grodarza. Oratorium było świetne.
 • apropos
  apropos apriori, ... im gdzie więcej patosu, tym bardziej podejrzewaj szwindel... - tak mawiał pewien mądry człowiek
 • pijany znad Grodarza
  "..... dla zdrowia omine lukiem ow koncert. Dobrej muzyki jest tyle, iz zycia nie starcza na wysluchanie."
  Uważaj na strzałę. Żyj jeden dzień dłużej cobyś wszystkiej wysłuchał. Znasz " Alleluja" ?
  • reapriori
   ktore alleluja bo jest ich setki? sa utwory ktore sluchac warto wiele razy, np. Koncert e-mol czy II Symfonie, co nie znaczy, ze nie warto bylo sluchac kamandy Pinka Floyda czy Franka Z. czy tysiecy innych...
 • recenzjaapriori
  Czy autor oratorium zdaje sobie sprawe, iz chrzescijanstwo na ziemiach polskich bylo wczesniej? Kosciol ormianski na lubelszczyznie conajmniej od 886 roku, a kosciol obrzadku wschodniego w malopolsce od ca 778. W 966 Mieszko przyjmujac chrzest zostal poddanym Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego, co raczej za zdrade porownac mozna, niz osiagniecie. Nie bylo zadnego chrztu Polski, jeno likwidacja wszelkich sladow poprzednich kosciolow (sprawnie) i slowianskich religii (co zajelo ca 3 stuleci i kosztowalo wiele ofiar). Takie oratoria tworza koniukturalisci, ktorzy chca zaistniec w przestrzeni publicznej i zarobic jakies pieniadze z panstwowych dotacji, podtrzymujac falszywe mity i podlizujc sie wladzy i hierarchi dominujcej religi. Najczesciej owi tworcy sa slabo utalentowni i slabo kreacyjni, dla zdrowia omine lukiem ow koncert. Dobrej muzyki jest tyle, iz zycia nie starcza na wysluchanie.
  • ten
   Bardzo zasadna uwaga. My jedynie wiemy ze bochotnica to bogukatnica. I kosciol nas wyzwolil.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę