Koncert z minutą ciszy (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Koncert skrzypcowy Marcina Króla w Synagodze zgromadził pełną salę melomanów. Majówka w Kazimierzu – mimo że nie ma w tym roku Majowego Festiwalu Muzycznego – daje także okazję obcowania z muzyką klasyczną.

Koncert „Marcin Król – skrzypce” rozpoczął się od uczczenia minutą ciszy pamięci powstańców warszawskiego getta, które wybuchło 70 lat temu w obronie nie tyle życia, ile prawa do godnej śmierci.

- Kiedy zaczynało się powstanie w Warszawie od roku społeczność kazimierskich Żydów już nie istniała – zostali oni wszyscy zamordowani w 1942 r. – przypomniał Marcin Król.

Koncert w Synagodze wpisał się więc w ciąg wydarzeń upamiętniających tamte wypadki, o których nie wolno zapominać. Ku przestrodze.

Marcin Król – absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej i Akademii Muzycznej w Kolonii, członek Radomskiej Orkiestry Kameralnej, ale i solista koncertujący na całym świecie – zaprezentował kazimierskiej publiczności utwory autorstwa kompozytorów z różnych epok począwszy od Bacha, przez Paganiniego, Wieniawskiego, Ysaye’a aż po genialnego, choć zapomnianego dziś Ernsta.

Licznie zebrana w Synagodze publiczność nagrodziła muzyka gromkimi oklaskami.

 

Fot. Matuesz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • szok
    - Kiedy zaczynało się powstanie w Warszawie od roku społeczność kazimierskich Żydów już nie istniała – zostali oni wszyscy zamordowani w 1942 r. – przypomniał Marcin Król.

    Wszyscy? Tego właśnie nie lubię .To nie antysemityzm , tylko oczekiwanie prawdomówności .Wielu wyjechało do Rosji , wielu ukrywano tu na miejscu (nie żądając za to zaszczytów i medali) potem wyjechali do Izraela ,Szwecji lub USA.Pan Król taki światowy człowiek to powinien znać choćby Chaima Goldberga ?

Mapa

Zabytki

Synagoga w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę