Nie tylko pisanki i palmy

zobacz więcej (25)

Oklejane i malowane, pisane i drapane – jajka wielkanocne w różnych odsłonach, a także inne elementy wyposażenia świątecznego koszyczka przygotowane przez członków i sympatyków Kazimierskiego Klubu Twórców Ludowych nabyć można w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Kiermasz wielkanocny potrwa do świąt.

Święta tuż tuż. Przypomina o tym chociażby Kiermasz Wielkanocny w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Już po raz ósmy twórcy ludowi skupieni w Kazimierskim Klubie Twórców Ludowych przygotowali bardziej lub mniej tradycyjne ludowe cudeńka, które wykorzystać można do dekoracji koszyczka ze święconką lub świątecznego stołu. Palmy, kartki świąteczne, wykonane różnymi technikami pisanki, koronkowe i haftowane serwety, woskowe kogutki, kurki, baranki i zajączki oraz oczywiście koszyczki i inne wyroby z wikliny, a także biżuteria, rzeźby w drewnie, wyroby kowalskie i wiele innych ręcznie wykonanych przedmiotów zobaczymy na tej wystawie, o ile nie ubiegną nas inni – to przecież kiermasz.

Najwcześniej – już w najbliższy weekend – zgodnie z tradycją wykorzystamy palmy wielkanocne. W Kazimierskim Ośrodku Kultury również można je nabyć. Znamy już piękne, wykonane z traw i ziół, palmy twórczyni ludowej z Cholewianki – Małgorzaty Urban. Nie mniej ciekawe są palmy zdobione bukszpanem i papierowymi różyczkami wykonane przez członkinie Lubelskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych z okolic Garbowa.

- Moja babcia opowiadała, że w naszym regionie kiedyś zdobili palmy papierowymi kwiatami i tasiemkami – mówi twórczyni ludowa Elżbieta Stachyra. – Papierowe kwiaty to element tradycji ludowej Lubelszczyzny. W naszych palmach jest to bibułkowa róża.

Wykonanie wielkanocnej palmy zajmuje pani Elżbiecie od pół do godziny, pod warunkiem, że ma przygotowane wcześniej wszystkie składniki. W jednych pudłach na palmowy sezon czekają przygotowane w miarę wolnego czasu nawet cztery miesiące wcześniej tysiące papierowych róż – na jedną palmę potrzeba ich przecież blisko setki. W innych – pióropusze do palem, ale tych nie można przygotować za wcześnie, bo mogą się skruszyć.

- W palmie obowiązkowo muszą być bazie – bez bazi ani rusz – śmieje się pani Elżbieta – a poza tym różne trawy i trzcina. – Ich zbieranie po miedzach i łąkach to okazja do spaceru w ciszy i spokoju. W zupełnie innych warunkach poszukuje się bibułki na róże. Mimo tego, ze w sklepach dziś jest właściwie wszystko, nie zawsze można dostać przecież potrzebny ciekawy kolor.

A jakie palmy zobaczymy podczas Palmowej Niedzieli w Kazimierzu? Przekonamy się o tym już za tydzień.

Autorzy prac:

Wiśniewska Teresa - wiklina
Małecki Zygmunt - kowalstwo
Filipek Anna - pisanki
Kowalska Mirosława - haft, pisanki
Budzisz Dorota – palmy, stroiki
Bartoś Wanda - koronki, pisanki
Doraczyński Paweł - wiklina
Kluziak Aneta - decoupage
Bednarek Piotr - ręcznie malowana porcelana
Kluziak Mirosława - patchwork
Urban Małgorzata - palmy
Cielińska Małgorzata - haft, krawiectwo
Wawrzycka Agnieszka - palmy, stroiki
Wieczorek Marta - haft, stroiki
Wojtalik Sarnecka Urszula- decoupage
Rodzik Danuta, Piłat Katarzyna - pisanki, baranki ze sznurka, ozdoby wielkanocne
Wrótniak Michał - rzeźba
Panie z Garbowa - palmy, stroiki
Wolny Roman - miody, wyroby z wosku

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę