Kazimierz w euroArt

Skomentuj (22)

zobacz więcej (19)

Wstąpienie Kazimierza do euroArt stało się faktem. W Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbyła się uroczysta ceremonia powitania Miasteczka  w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych.

Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku. Plany i marzenia wielu osób właśnie się ziściły – Kazimierz Dolny wstąpił do  Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych. W czwartkowe popołudnie, w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbyła się  uroczysta ceremonia powitania Kazimierza  w euroArt. Było symboliczne odsłonięcie mapy kolonii artystycznych, przywitanie przybyłych gości oraz dyskusja dotycząca roli kolonii artystycznych jako czynników integrujących i promujących środowiska artystyczne w Europie. Wzięli w niej udział przedstawiciele kolonii artystycznych z Polski, Francji i Niemiec.

- Jest to historyczny dzień, bo nawiązujemy do tradycji kolonii artystycznych, które Kazimierz przed wojną posiadał – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. - I jest to pewnego rodzaju powrót do tego co już w Kazimierzu się działo, ale na nowych, innych i lepszych zasadach, bo jesteśmy kolonią artystyczną stowarzyszenia europejskiego.

Miasteczko jest drugą polską kolonią artystyczną, po Szklarskiej Porębie, która weszła do struktur euroArtu. Członkostwo to pozwala na organizowanie i promowanie wspólnych przedsięwzięć artystycznych. Jest to także szansa na rozwój Kazimierza, przyciągnięcie turystów, którzy są jednocześnie miłośnikami sztuki oraz nawiązywanie ciekawych kontaktów.

 

- Rok 2018 został ogłoszony Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego – mówi Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. - Myślę, że przystąpienie Kazimierza do euroArt przepięknie się wpisuje w te obchody.

 

Oprócz uroczystości w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego, odsłonięta została tablica pamiątkowa na Kamienicy Górskich, czyli w budynku, w którym obecnie mieści się kazimierski Urząd Miasta. Będzie ona informować o tym, że Kazimierz przystąpił do euroArt.

 

Warto wspomnieć, że zaistniały w XIX wieku ruch kolonii artystycznych jest fenomenem historycznym. Wywodzi się z niego ponad sto kolonii artystycznych powstałych na terenie Europy w okresie minionych 150 lat. Obecnie ponad czterdzieści z nich współpracuje z siecią euroArt.

 

- Pomimo znacznych różnic wynikających z położenia geograficznego oraz odmiennych tradycji kulturowych, pomiędzy wszystkimi koloniami istniały i istnieją do dnia dzisiejszego uderzające podobieństwa w twórczości – podsumowują organizatorzy uroczystości.

 

Możemy więc być dumni, że Kazimierz dołączył do tak zacnego grona.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Redakcja
  Szanowni Państwo, ogłoszenie o uroczystości związanej ze wstąpieniem Kazimierza do euroArt było w naszym kalendarzu imprez. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń pod adresem https://www.kazimierzdolny.pl/zaproszenia/
 • muzealnik
  Szkoda, że Waldka Odorowskiego nie zaprosili...
  • kazim
   Pan Waldemara rozpoznaję , jest widoczny na zdjęciu nr 7 .
 • maniek
  Doborowe towarzystwo głównie spotyka się na imprezach piciu i jedzeniu.Cóż pozazdrościć takiego życia.Inni nie mają takiego szczęścia muszą na nich harować.
 • Dla tych, ktorzy umieją czytać
  Ze strony muzealnej; anons znajduje sie tam do tej pory: "Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w dn. 12-14 kwietnia na spotkanie poświęcone dialogowi obywatelskiemu oraz dyskusję panelową pn. "Daleko od stolic - kolonie artystyczne jako pomosty nowej wspólnoty w Europie?". Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego".
  • artysta
   Przepraszam, nie śledzę strony Muzeum. Skoro to impreza "miastowa" oczywiste jest, że informacja powinna być na stronie miasta.
 • kolonista
  To pewnie kolejna "fundacja" żyda Sorosa. Na niebieskiej mapce nie widać takowych w Rosji i Białorusi. Na Googlach cichosza o rzeczonej federacji - jeno o Kazimierzu, że już....
 • pijany znad Grodarza
  19 zdjęć. Uwidoczniono na nich wszystkich uczestników. Nie ma na nich NIKOGO z Samorządu Mieszkańcow, któremu przewodniczy osoba z doktoratem " sztuk nadobnych", a przecież w tym historycznym spotkaniu o " kolonię artystyczną" chodziło.

  Sytuacja ta utwierdza w przekonaniu, że miasteczko Kazimierz Dolny skazane jest na klęskę i to za sprawą urzędu i organizacji, które to, jako NACZELNE zadanie, powinny " ramię w ramię "/ zaczerpnąłem od Marksa/ przeć, coby Kazimierz Dolny rozsławiać i budować z drewna, cegły i kamienia. aha. Jeszcze gont. A oni postępuja NA UDRY. Ku zgubie.
  • bardzo trzeźwy znad Wisły
   Czy samorząd mieszkańców trzeba wnosić w lektyce? Można było przyjść. Z doktoratem lub bez, a także z podniesionym czołem.
  • artysta
   Nie wiem co znaczy twój komentarz. Powinieneś zapytać raczej, czy ktoś poza wtajemniczonymi o tym wydarzeniu wiedział? I idąc dalej kto dostąpił wtajemniczenia? Nie było o nim słowa ani na tym portalu ani na stronie urzędu. Sam bym przyszedł gdybym wiedział.
 • pijany znad Grodarza
  " Jest to historyczny dzień, bo nawiązujemy do tradycji kolonii artystycznych, które Kazimierz przed wojną posiadał - mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. - I jest to pewnego rodzaju powrót do tego co już w Kazimierzu się działo, ale na nowych, innych i lepszych zasadach, bo jesteśmy kolonią artystyczną stowarzyszenia europejskiego."

  Bardzo ładnie i trafnie powiedziane. Teraz czyny.

Mapa

Muzea

Gmach Główny Muzeum


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę