Kazimierz, którego już nie ma

Skomentuj (44)

Senatorską, Witkiewicza, Nadwiślańską, Browarną, Krzywym Kołem - uliczkami wokół Rynku poprowadzi nas w sobotę 9 lipca autorka projektu "Akustyczny spacer po Miasteczku, którego już nie ma pt. „To mogło się wydarzyć także i teraz” – Jaśmina Wójcik.

Już wkrótce na fasadach wybranych kazimierskich kamienic zawisną ogromne rysunki Jaśminy Wójcik przedstawiające Kazimierz, którego już nie ma, nawiązujące do czasów, gdy miasto zamieszkiwali wspólnie i chrześcijanie i żydzi. Po drugiej wojnie światowej Kazimierz wielokulturowy przestał istnieć. Projekt Jaśminy Wójcik, kazimierzanki, to forma wspomnienia nieobecności Żydów, oddania im czci, próba zachowania ich obecności,  ich metafizycznego powrotu...

- Mieszkałam w Kazimierzu przez 13 lat mojego życia (przeprowadzili się tam z Warszawy moi Rodzice) – mówi Jaśmina Wójcik. – Nasiąkłam tym miasteczkiem w sposób nieodwracalny i kocham je jak swoje własne. Jednak zawsze było dla mnie naznaczone rodzajem pustki, jakby coś mu amputowano. Przed wojną żyły tu obok siebie dwie społeczności - polska i żydowska. Po wojnie pozostała tylko jedna z nich, druga zniknęła bezpowrotnie. Czytając książki Hanny Krall, podświadomie umiejscawiałam ich scenerię w tle kazimierskich kamieniczek. Reportaże te podziałały na mnie wstrząsająco - tak, że musiałam wyrzucić kłębiące się w głowie obrazy na papier. Powstało kilkadziesiąt rysunków. Potem usłyszałam archiwalne wypowiedzi mieszkańców Kazimierza (ich wspomnienia sprzed wojny, w jej trakcie, a także po niej) i zrozumiałam, że historie te są uniwersalne. U Hanny Krall jest to Żydówka z Kocka, tutaj Żydówka z Kazimierza. Dlatego bardzo chciałabym przywrócić pamięć tamtych wydarzeń.

Te archiwalne wypowiedzi kazimierzaków towarzyszyć nam będą podczas akustycznego spaceru po Miasteczku. Pomogą nam sprawdzić, ile jeszcze zachowało się z tamtego Kazimierza, którego już nie ma, a ile zniknęło bezpowrotnie….  Gdzie są cheder, mykwa, dom cadyka, synagoga czy jatki koszerne? Czy znajdziemy je w przestrzeni obecnego Kazimierza? Warto to sprawdzić. Pod wskazane adresy poprowadzą nas autorka projektu Jaśmina Wójcik oraz głosy kazimierzaków wspominających swoich przedwojennych sąsiadów. (Każdy uczestnik spaceru dysponować będzie jako personalnym przewodnikiem – zestawem mp3 mapką i instrukcją.) Zapraszamy na rynek 9 lipca o godzinie 19.00.

Jaśmina Wójcik – artystka zajmująca się video, rysunkiem, akcjami społecznymi, instalacjami interaktywnymi. Asystentka w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Wiktora Jędrzejca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki, w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka i w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. Laureatka I miejsca w Konkursie Samsung Art Master. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doktorantka na macierzystej uczelni. Studentka Interdyscyplinarnych Studiów Podyplomowych: Sztuka/Przestrzeń Publiczna/ Demokracje na SWPS w Warszawie.

Skomentuj


Dodane komentarze (44)

 • pijany znad Grodarza
  Kilka dni temu w Przychodni Zdrowia na stoliczku leżała / i leży, ,sprawdzałem dzisiaj/ ulotka agitujaca do wstapienia do partii PPP /Polska Prawdziwych Polakow/ Styl i treść to wypisz wymaluj p.Kononowicz, ale chyba to nie On a NASZ RODZIMY polak. Treść tej ulotki wpisałem, jako komentarz, ale moderator NIE POZWOLIŁ.Szkoda.
 • polactwo w katolandzie
  @luccy
  masz racje, bezsensu ta dyskusja bo nie na temat.
  co do cenzury to ciesze sie ze ktos tu czuwa i nie pozwala na bezkarne obrazanie i ublizanie INNYM.
  problemow nie mam zadnych mierzi mnie tylko ludzka glupota i radykalizm.WSZELAKI.
  @wiktyk
  dlaczego tyle halasu? hmmm dlaczego tyle halasu? hmm dlaczego?
  gineli. nie tylko.
  mieszkali i odeszli.
  muzyka z polski jest kiepska.
  wlasciwie to nie wiem o co chodzi.
  tematy wcale nie gorsze, chcesz sie nad nimi pochylic? smialo! moze jakas lokalna komorka ruchu narodowego? do dziela!
  @abc
  chodzi ci zapewne o protokoly medrcow syjonu, ktorych istnienia nikt nie zaprzecza, poczytaj troszke o tym a wowczas wszystko bedzie bardziej jasne i zrozumiale...
  @cezariusz
  mysle ze polska ma rowniez calkiem dobra kampanie reklamowa: smolensk,katyn, wolyn, kilkadziesiat lat komunizmu, chrystus narodow
 • kazimierzanka1
  Jeżeli odezwały się nożyce a ty uderzyłeś w stół,to nie wykręcaj teraz kota ogonem.Trudno ci uwierzyć że ktoś zrozumiał o czym piszesz?
 • prawdziwy wolak
  Uderz w stół, nozyce sie odezwą :)) Czy ja pisałem o konkretnej nacji? Może myślałem o Szwedach, Szwajcarach czy Francuzach lub Węgrach? Przecież o Polakach nawet bym nie śmiał pomyśleć!
 • kazimierzanka1
  prawdziwy wolaku,użyłeś właściwego słowa ! Nieco.Jesteś jak widzę nieco wykształcony.Ale do wiedzy to jeszcze daleka droga.Oj daleka.
 • Rex
  "prawdziwy" powiedz to rodzinie Ulmów.
 • prawdziwy wolak
  Jest też pewna nacja, która przez 50 lat opowiadała o niezwykłej pomocy Żydom w czasie wojny, a prawda była nieco inna. Umysły słabe i podatne na reklame, w to uwierzyły.
 • Cezariusz
  Wiktyku,
  chodzi o to że pewna nacja bardzo rozreklamowała swoje cierpienie.Narzucili opinii światowej obraz poszkodowanego Żyda.
  Inni ludzie też cierpieli ale nie potrafią lub nie chcą się tak reklamować.Umysły słabe są podatne na reklamę,stąd takie zainteresowanie biednymi Żydami.
 • abc
  Proszę przeczytać Księgę Mędrców Syjonu, której istnieniu zaprzeczają sami Żydzi, a wówczas wszystko będzię bardziej jasne i zrozumiałe...
 • abc
  Proszę przeczytać Księgę Mędrców Syjonu, której istnieniu zaprzeczają sami Żydzi, a wówczas wszystko będzię bardziej jasne i zrozumiałe...
 • prawdziwy wolak
  Do arona i miejscowego głupka: zmiencie nicki, bo wylatujecie bez wzgledu na komentarz :) A może wstąpcie do jakiegoś Ruchu Narodowego?
 • pijany znad Grodarza
  Chodzi o to, że wspominamy o narodzie, który ŻYŁ w Kazimierzu. O sobie nie musimy wspominać bo ŻYJEMY a jak ? . Każdy to SŁYSZY I WIDZI/ vide - powyższe wpisy/
 • Wiktyk
  Czytam to wszystko i nurtuje mnie jedno pytanie-dlaczego tyle hałasu o Żydach ?

  Polacy w czasie wojny nie gineli ?
  Nie mieszkali w Kazimierzu Polacy którzy już dawno odeszli ? ? ?
  Muzyka z Polski jest gorsza ?
  O co chodzi ???
  To są gorsze tematy ?
 • Hans Kloss
  Mnie sie udało odtworzyc drzewo genealogiczne od XVI wieku, tak na wszelki wypadek, gdyby jakiś Wybitny Profesor Ruchu Narodowego, z Ojcem Tadeuszem, nie daj Boże, doszli do władzy. Oczywiście,to nic nie pomoże na dziś, bo Wybitni Profesorowie wiedzą swoje, ale przynajmniej rodzina będzie się mogła domagać sprawiedliwości w jakichś miedzynarodowych instytucjach.
 • pijany znad Grodarza
  Ulka. Ja napisalem, :" coś w tym jest".Wynika to między innymi z takich postaw jak: śmieszek, Jurek. Jest to próba przeciwstawienia się tym osobom , ale jednocześnie staje sie to jakby nie było ;""Czuję się przymuszona do lubienia Zydów....... "
  Niestety. ps. uwielbiam kulturę żydowską, a szczegolnie jej muzykę.
 • uLKA
  Pijany znad Grodarza i Lena napisali, że czują się przymuszani do czegoś. Ja, czytając niektóre komentarze pod tym newsem, czuję się OSACZONA. Co będzie, jak wyjdę na rynek i ktoś we mnie rozpozna tę osobę, która chce poznać polsko - żydowską historię?
 • Luccy
  nie ma sensu tu cała ta dyskusja katolandzie i polactwo jak słusznie sie nazwałeś.
  A to dlatego że cenzura na tym portalu wycieła połowę wypowiedzi,między innymi takich które odpowiadały na twoje problemy.
 • katoland i polactwo
  nie moge niestety jak kilku komentujacych odniesc sie do wydarzenia z racji nie uczestniczenia w nim. poza tym to raczej nie moja para kaloszy....
  szkoda tylko ze czlowiek czlowiekowi wilkiem ciagle....
  @jurek
  jestem pewien ze tak "wybitnych" polakow w ruchu narodowym jest na peczki
  @smiiieszek
  dawaj dawaj, tylko jedno nazwisko? dawaj pelna liste niech wszyscy poznaja ciemna strone kazimierza (sam bym sie chetnie dowiedzial moze sasiad ktory zyd?)
  katoland i polactwo do kwadratu...
 • śmiieszek
  wspomnijmy tu żyda z Kazimierza Hilarego Minca ur w Kazimierzu działacz komunistyczny od 1949 r członek Komisji Bezpieczeństwa KC PZPR nadzorującej aparat represji stalinowskich w Polsce.
 • Jurek
  Kazimierzanka co to jest według ciebie najgorsze wykształcenie ?
  Śmiechu warte twoje wynurzenia !
  Może warto zgłębic nieco swoją wiedzę zanim napisze się takie bzdury .
  Może poczytaj ile wybitnych, wykształconych osób działało i działa w Ruchu Narodowym .Na początek polecam prace doktora habilitowanego nauk politycznych Jerzego Roberta Nowaka (nie wiem czy to dla ciebie dostateczne wykształcenie ).

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę