Rośnie nam w Kazimierzu nowa gwiazda

Skomentuj (8)
Kazimierzanka studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Jaśmina Wójcik zwyciężyła w IV edycji konkursu Samsung Art Master. Jej praca – tryptyk filmowy „Improwizacja” – został jednogłośnie zakwalifikowany do pierwszej nagrody.
Samsung Art Master to ogólnopolski prestiżowy konkurs dla młodych artystów – zarówno absolwentów jak i studentów dwóch ostatnich lat uczelni artystycznych, organizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i firmę Samsung Electronics Polska. Jego ideą jest promowanie ciekawych indywidualności twórczych wśród młodych artystów.

Pierwszą nagrodę IV edycji tego konkursu 18 czerwca br. odebrała w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie wywodząca się z Kazimierza Jaśmina Wójcik.

Film Jaśminy Wójcik – „Improwizacja” to portret dwóch starych kobiet, sióstr bliźniaczek z prowincjonalnego miasteczka. To opowieść o starości, pamięci i zapomnieniu, samotności, gniewie i pogodzeniu z życiem.

- Artystka wchodząc z kamerą w świat uczuć, zachowań i intymnych przeżyć bohaterek nie ogranicza się do obserwacji. Jej obecność staje się katalizatorem emocji, a nakręcony materiał lustrem, w którym przeglądają się bohaterki. Doskonale zmontowana, przemyślana, dojrzała praca – mroczna, chwilami wstrząsająca, bezkompromisowa, a jednocześnie zrealizowana z godną podkreślenia odpowiedzialnością i humanistyczną wrażliwością – napisano w uzasadnieniu decyzji jury.

Jednocześnie podkreślano wysoki poziom wszystkich prac konkursowych z dziedziny nowych mediów i wideo. Prace wyróżnionych młodych artystów, wśród których znalazła się Jaśmina Wójcik, uderzają umiejętnością budowania intrygujących, niebanalnych dyskursów artystycznych i biegłością w operowaniu formą.

Wystawę pokonkursową prezentującą najlepsze prace konkursu Samsung Art Master będzie można obejrzeć w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w dniach 18 czerwca – 8 lipca 2007 r.

Jaśmina Wójcik

ur. 22. 01. 1983 w Warszawie. Wychowała się w Kazimierzu, gdzie zamieszkali jej rodzice. Tu też chodziła do Szkoły Podstawowej. Edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w pobliskim Nałęczowie (dyplom z mebla artystycznego), kontynuowała ją w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki. Obecnie jest studentką piątego roku warszawskiej ASP w pracowni dyplomowej prof. Stanisława Wieczorka – Multimedialnej Kreacji Artystycznej.

Jaśmina Wójcik zajmuje się kreacją i szeroko pojętą sztuką całościową życiową.

- W bardzo wielu dziedzinach się spełniam – w malarstwie, w instalacjach i w performance. – powiedziała Jaśmina Wójcik o swojej pasji. – To jest sztuka, która wypełnia mi całe moje życie, życie, które jest też sztuką. Nie mam dziedziny sztuki, którą lubię najbardziej,. To są wszystko narzędzia i w zależności od tego, które narzędzie jest mi potrzebne – tego używam.

Dotychczasowe osiągnięcia zawodowe, wystawy:

1996 - Kraczewice, wystawa poplenerowa(pastele)
1997 - Gardzienice, wystawa poplenerowa (tempery, rysunki)
1998 - Drohiczyn, wystawa poplenerowa (oleje, fotografie)
1998 - Sandomierz, wystawa poplenerowa (oleje, tusze, rysunki)
2000 - Owińska, pod Poznaniem, wystawa poplenerowa (rysunki studyjne, malarstwo)
2003 - Wigry, wystawa poplenerowa (rysunki)
2005 - Galeria „Aspekt” – „Ciąg dalszy” (colagges)
2005 - Mostki, ceramiczna wystawa poplenerowa
2005 - Warszawa, Ericsson, wystawa fotograficzna „Komunikacja – Ericsson – Warszawa”
2005 - Sztuki Piękne w Le Madame (colagges+filmy)
2005 - II Sztuki Piękne w Le Madame (filmy)
2006 - III Sztuki Piękne w Le Madame (filmy)
2006 - V Sztuki Piękne w Mono (filmy)
2006 - wygrana I Edycji Konkursu „Film w minutę” organizowanego przez Onet.pl i Kinopolska
2007 - Grand Prix w konkursie „Film w minutę”
2004, 2005, 2006 – wystawy końcoworoczne na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (rysunki, malarstwo, rzeźba, fotografia, projektowanie, design)
Fot. Z archiwum Jaśminy Wójcik

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Czesława Długoszek (gość)
  Pani Jaśmino- Gratuluję. Ja wiedziałam...nie będę cytowała dalej kabaretowej kwestii- do której dodania zacheciła mnie Pani fotografia. A kościół w Objezdzie czeka na Pani piórko. Niestety- został dotknięty ręką konserwatora- chyba niezbyt pieczołowicie. Pani dawne rysunki mogą okazać się tym bardziej cenne.Pozdrawiam. Ukłony dla...
 • gość somość (gość)
  również gratuluję
 • widz (gość)
  Zdjęcie mało czytelne nie widać twarzy, tylko skrzywienie , to chyba ziewanie albo bekanie .
  Proponuję wykonać porządne zdjęcie, najlepiej w zakładzie fotograficznym pod Farą w Kazimierzu i troszeczkę wyretuszować.
 • Zosia R. (gość)
  Gratuluję Pani Jaśminie i Jej Rodzicom. Życzę dalszych sukcesów:)
  To miło słyszec że nasza młodzież odnosi takie zwycięztwa.
 • Anonim (gość)
  Gratulacje dla sąsiadki!!!
 • Aneri (gość)
  Moje gratlacje.Podziwiam TAKICH ludzi jak TY.Powodzenia.Niewyczerpujacych sie inspiracji twórczych i ciagle nowych odkryc.Pozdrawiam.(Majac TAKIE imie,trzeba być tworczym)
 • miesz(k)aniec (gość)
  a co to za mina ?
 • Serge (gość)
  super
  gratulacje!!!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę