Kazimierski Park Rozrywki otwarty!

Skomentuj (5)

zobacz więcej (15)

Park Rozrywki „Z fizyką za pan brat” już otwarty! Jest to nowa i ciekawa atrakcja turystyczna, ale także nieoceniona pomoc dydaktyczna dla dzieci i młodzieży. Możemy tu sprawdzić, jak działa na człowieka prąd elektryczny czy też wywołać samemu wir wodny.

W budynku Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza przy ulicy Nadwiślańskiej w Kazimierzu Dolnym otwarty został Park Rozrywki „Z fizyką za pan brat”.  Jest to interaktywna ekspozycja przybliżająca prawa fizyki, miejsce, w którym bez względu na wiek każdy może stać się odkrywcą. Do kogo jest adresowana ta inwestycja?

- W zasadzie do wszystkich – mówi Michał Godliński, wicestarosta puławski. – Park, bez wątpienia będzie pełnił funkcję dydaktyczną i poznawczą. Ale jest to także atrakcja turystyczna i trzeba tu uwidocznić też efekt ekonomiczny, który nie będzie bez znaczenia dla szkoły. Kazimierz ma w swojej ofercie różne atrakcje, ale tego rodzaju atrakcji do tej pory nie miał.  Będzie to coś zupełnie nowego i ciekawego. Myślę, że przede wszystkim zainteresuje dzieci i młodzież.

Kazimierski Park Rozrywki to nowoczesna oferta edukacyjna i rekreacyjna, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Jak piszą twórcy, „jest to miejsce, gdzie zabawa splata się z nauką, a fizyka przestaje być trudnym przedmiotem ze szkolnych podręczników”.

- W dobie multimediów i dostępu wirtualnego do różnych rzeczy, stworzenie takiego parku, gdzie można dotknąć, zobaczyć, samemu wprawić w ruch i wykonać doświadczenie, jest nieocenioną wręcz pomocą dydaktyczną w nauczaniu głównie zjawisk fizycznych i tego, co występuje w przyrodzie – mówi Jerzy Arbuz, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. – Tak więc wydaje mi się, że jest to coś naprawdę fantastycznego w sensie dydaktycznym.

Eksponaty znajdujące się w kazimierskim parku pozwalają poprzez bezpośrednie doświadczenie poznać prawa przyrody odczuwając je własnymi zmysłami. Tu można wywoływać wir wodny, przekonać się, jak działa na człowieka prąd elektryczny, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu. Choć powierzchnia Parku Rozrywki nie jest zbyt duża, umieszczono na niej naprawdę dużo ciekawych urządzeń.

Czym kierowano się przy wyborze poszczególnych eksponatów?

- Po pierwsze była to powierzchnia, którą mamy do dyspozycji – mówi jeden z autorów koncepcji. – Generalnie jest to dość mała powierzchnia. Na 150 m kwadratowych, jakie mogliśmy wykorzystać, trzeba było dość mocno wybierać, żeby zadowolić przyszłych zwiedzających. Staraliśmy się wybierać takie urządzenia, które byłyby najatrakcyjniejsze a mogłyby być samodzielnie obsługiwane przez zwiedzających. I choć według mnie wszystkie urządzenia są bardzo interesujące, wydaje mi się, że dość ciekawym i efektownym doświadczeniem jest demonstracja wiru wodnego, chociażby ze względu na gabaryty. Jak się widzi to po raz pierwszy, robi wrażenie. Lewitujące piłki są też ciekawe oraz wielki kalejdoskop…

Wszystkie urządzenia są tak skonstruowane, że zwiedzający bez względu na wiek mogę sami je obsługiwać i tym samym wykonywać dane doświadczenia. Eksponaty mechaniczne, takie jak fala stojąca mogą być niebezpieczne np. dla małego dziecka, ale zabezpieczono je specjalną barierką.

Zdaniem twórców Parku Rozrywki najbardziej zainteresowaną grupą wiekową pośród zwiedzających będą gimnazjaliści i licealiści. Z opinią tą zgadzają się także pedagodzy.

- Po pierwsze gimnazjaliści – mówi Beata Trzcińska – Staszczyk, dyrektor I LO im. A.J. ks. Czartoryskiego. – To jest ten poziom, gdzie większość urządzeń można wykorzystać. Ale myślę, że licealiści spokojnie też mogą przyjeżdżać tutaj na konkretne lekcje fizyki. Bo tak to już jest, że jak się coś widzi, to się to wie, a jak się o tym jedynie czyta, to już niekoniecznie się wszystko rozumie. Jest to supersprawa, ja jestem pod wielkim wrażeniem.

Park Rozrywki „Z fizyką za pan brat” w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza przy ul. Nadwiślańskiej 9 w Kazimierzu Dolnym będzie czynny przez cały tydzień, z wyjątkiem poniedziałków. Planowane godziny otwarcia w pozostałe dni tygodnia, czyli od wtorku do niedzieli to 10.00 – 18.00.

Ceny biletów:
•    ulgowy:  6 zł (po okazaniu legitymacji szkolnej, studenckiej lub emeryckiej)
•    normalny: 10 zł
•    rodzinny: 20 zł

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu:  510 765 066

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • @#$%^&
  Jak inni źle robią to wszystko dobrze, a jak ktoś chce coś zrobić to już narzekanie ma PiS. że zablokuje, że ......
  poczytajcie co zrobiło PO i PSL przez te 8 lat......
 • yyyyyy
  Ancia każdy powód żeby ponarzekać na PIS jest dobry....,:(
  analiz to sposób Wam utrudniał?
 • pijany znad Grodarza
  Ceny biletow : "....... .... rodzinny - 20 zł " !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  To nie pomyłka?>
  Własnie bilety rodzinne / mama z dzieckiem, tata z dzieckiem, mama tata z dzieckiem/ powinny być maksymalnie tanie, bo takie wspolne wyjście, na tego rodzajy wystawę jest BARDZO WYCHOWAWCZE.
  Pani przewodniczaca Wolna. Czas na dzialanie.
 • Ancia
  Dzięki za odwagę w promocji początku tego projektu, bo cieżko było. Dobrze, że PISiory nie wygasiły jak dorwały się do powiatu. Na razie niszczą nam tylko szpital i Azoty.
  • stanislawus
   @Ancia -już więcej krzywdy niż Karpiński to nikt Lubelszczyżnie nie wyrządził ,a on chyba nie z Pis-u

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę