Kazimierska młodzież boi się Unii

Skomentuj (6)
56% kazimierskich licealistów jest przeciwko przystąpieniu do Unii Europejskiej. Takie wyniki podczas kwietniowego prareferendum otrzymali Rafał Suszek i Piotr Pałka z Gminnego Ośrodka Informacji Europejskiej, którzy w Liceum Ogólnokształcącym zorganizowali spotkanie dotyczące miejsca Polski w jednoczącej się Europie.
Do udziału w imprezie zaproszono Lidię Nogowską – opiekunkę Szkolnego Klubu Europejskiego „Krok ku Unii”, działającego przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Puławach i Mariusza Łodziaka – prezesa oddziału regionalnego Towarzystwa „Pro Europa”. Goście mówili o korzyściach, jakie wiążą się z akcesją Polski do Wspólnoty Europejskiej i odpowiadali na pytania uczniów.

Interesujące było wystąpienia pani Lidii Nogowskiej, która zachęcała do tworzenia w szkołach młodzieżowych klubów europejskich i poszerzania wiedzy o Europie. Taki klub, założony jeszcze w latach dziewięćdziesiątych i uznany za wzorcowy w regionie, działa przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Puławach.

Analizując zadawane pytania, można zauważyć, że młodzież bardzo nieufnie podchodzi do kwestii akcesji. Boi się wyprzedaży majątku narodowego, utraty tożsamości narodowej. Ten strach wynika w dużej mierze z braku rzetelnej informacji – „Dlaczego mówi się tylko o zaletach przystąpienia Polski do Unii, a pomija milczeniem minusy tego faktu? – pytano. Ale uczniowie dostrzegają też i zalety planowanego zjednoczenia Europy – padały pytania o możliwości kształcenia za granicą oraz międzynarodowej współpracy młodzieżowej.

Spotkanie zakończyło głosowanie, w którym wzięło udział 237 uczniów. Większość, niestety, głosowała przeciw akcesji – 128 osób, co stanowi 56% ważnych głosów.

Czy wejdziemy do Unii? – wyniki tego parareferendum nie napawają optymizmem…

Skomentuj


Dodane komentarze (6)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę