Karnawał kazimierskich maturzystów

Skomentuj (18)

zobacz więcej (12)

Trwa karnawał – czas tanecznych zabaw, wśród których nie może zabraknąć tradycyjnej studniówki. Kazimierscy maturzyści bawili się w tym roku w Miasteczku – uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego – w Domu Prasy, a uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza – we własnej szkole.

Tradycja organizowania balów na sto dni przed maturą sięga połowy lat sześćdziesiątych minionego stulecia. Studniówki wyparły więc dotychczasowe bale maturalne organizowane już po maturze. Na pierwszych zabawach tego typu obowiązywał tradycyjny szkolny strój galowy – biała bluzka – czarna spódnica dla dziewcząt i w takich kolorach dla chłopców koszule i spodnie. Początkowo tego typu imprezy kończyły się wcześnie – maturzyści najczęściej bawili się do północy.

Dziś tradycja uległa modyfikacji. Stroje maturzystów przypominają karnawałowe kreacje prosto z żurnala, a i studniówka dawno już opuściła szkolne mury. Kazimierscy licealiści w tym roku po raz pierwszy bawili się poza szkołą – w Domu Prasy. Na balu jak zwykle nie zabrakło oprócz nauczycieli przedstawicieli miejskich władz samorządowych z nowym burmistrzem Grzegorzem Dunią na czele. Maturzyści z dwu ostatnich klas Zespołu Szkół po sześciu latach organizowania studniówkowych balów w kazimierskich i puławskich restauracjach przygotowali Studniówkę 2007 na szkolnej sali gimnastycznej. Na ścianach pojawiły się własnoręcznie malowane dekoracje, a sufit wprost uginał się pod kaskadą balonów.

- Umówiliśmy się na 17.00, aby zrobić generalną próbę poloneza – relacjonuje Aleksandra Rzeźnik z klasy 3 ap Liceum Profilowanego Zespołu Szkół. – Gdy orkiestra zaczęła grać, okazało się, że to całkiem inny polonez niż ten, który dotąd ćwiczyliśmy podczas lekcji WF-u! Byliśmy przerażeni – polonez w naszym wykonaniu przypominał totalny chaos!
Niestety, nie było już czasu na kolejne próby, była już za pięć szósta. Jeszcze tylko drobne poprawki, wzięcie róż, ustawienie się na sali w pary i oczekiwanie z niecierpliwością, czy wszystko będzie, jak trzeba. Na szczęście polonez wyszedł prawie idealnie, wbrew temu, co wydawało nam się na próbie. Ja przez cały taniec skoncentrowana byłam nie tylko na krokach i figurach, ale i na mojej róży, która tuż przed polonezem straciła herbacianą koronę kwiatu. Musiałam do łodygi przymocować ją na szpilkę i taśmę bezbarwną! Po polonezie – chwila oddechu i kolejny ważny taniec: walc. Na początku nie było chętnych, jednak po chwili – gdy na parkiet wkroczył pan dyrektor wraz z panią wicedyrektor – inne pary poszły w ich ślady. Na szczęście moja róża wytrzymała te dwa najważniejsze tańce...

Studniówka – najważniejszy bal w karierze szkolnej, przełomowy. Po nim następuje już tylko czas gorączkowych przygotowań do matury i odliczanie dni do tego egzaminu, który po reformie oświaty – nie wiadomo, dlaczego stracił przymiotnik: dojrzałości…

Kazimierskim maturzystkom i maturzystom teraz wypada życzyć już nie połamania obcasów, jak przed studniówką, ale połamania piór podczas tej lekcji bądź co bądź dojrzałości.

Skomentuj


Dodane komentarze (18)

 • Fanclub:) (gość)
  A i tak najfajniejsze są siostry P. (Na fotkach nie w komplecie) :* Buziaki dziewczyny
 • Anonim (gość)
  pani monika, pani monika, to jest taka muzyka...?
 • lolcik (gość)
  szkoda tylko ze pani Monika z takim wdziekiem nie uczy dzieci
 • my... :) (gość)
  studniówka w zs była najlepsza oby inni mieli tak udana!!!
 • Inna (gość)
  Muszę się zgodzić z niektórymi że dzisiejsza młodzież nie wie do końca co dobre a co złe, ale w tym wieku nie myśli się o elegancji tylko o dobrej zabawie i po to właśnie są takie imprezy, a tak na marginesie dziewczyny powinnyście brać przykład z Pani Moniki ta kobieta jest wiecznie młoda, elegancka i pełna klasy jak wiadomo nie od dziś. Ps. powodzenia na maturze.
 • karol (gość)
  " Mała mi" zazdrość i zawiść przez Ciebie przemawia. Wstydź się, "mała".
 • Gomel (gość)
  Dziekuje Panie Krzysztofie :)
 • krzysztof (gość)
  a Irmina i Mateusz są naturalni i też piękni...:)
 • Mała mi (gość)
  ,,Śliczna,, ta Kasia:):P
  Dobrze, że nie pokazali jej ,,slicznej,, siostry, która mogłaby być murzynką:)
  Zgadzam sie z pewnym anonimem ,który stwierdził:zero klasy, elegancji i dobrego smaku:)
  Dziewczyny, dlaczego pojmujecie piękno jako brokat, fluid, blyszczyk, który wygląda jak smalec i blyszczące sukienki:p feeeeeeeee
  Skromnosć i prostota sa najpiękniejsze:)
 • fan (gość)
  Ale mnie nie chodzi o Kasię P. (nie znam jej) . Ja mowię o Kasi Ż. w czarnej sukni z czerwoną różą.
 • po prostu JA (gość)
  Jaka ona piękna?! Kaśka?! Klasy właśnie jej brak- widziales jak sie zachowuje itd... Bardzo odpychająco i uwierz ze to nie tylko moje zdanie na temat sławnej Kasi P...
 • JA (gość)
  Ktoś żle coś odczytał chyba . . .

 • karol (gość)
  "Zero klasy, elegancji i dobrego smaku..." - czytając ten komentarz pomyślałem tak o Tobie Obiektywny!!!
  A dziewczyny są piękne i pełne młodzieńczego wdzięku:)
  Pozdrawiam życzę Wam Maturzyści powodzenia:)
 • łiliłonka (gość)
  Kobitki fajne są zwłaszcza te "puszyste".
  Czy w zielonej połyskującej kreaacji to Pani Zofia?
  Jesli tak to gorąco i sentymentalnie pozdrawiają absolwenci z 1992 r.
 • obiektywana inaczej (gość)
  A co Ci do Panien? Zero dobrego wychowania... Pała z angielskiego: No Comments... Z logiki też pała: jest komentarz, czy go nie ma?
 • Obiektywny (gość)
  Tragiczne Panny:)

  Zero klasy, elegancji i dobrego smaku...
  A ta w czarnej sukience z przepalonymi włosami....no coment
 • fan (gość)
  Kasiu jesateś piękna!!! Może trochę smutna albo zamyślona!!! Ale jesteś z klasą , jesteś urocza!!!
  Kaśka trymaj się - polski zdasz!!!
 • Gomel (gość)
  :D

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę