Muzeum Czartoryskich coraz większe!

Skomentuj (1)

zobacz więcej (7)

Muzeum Czartoryskich poszerza swoje lokum w Pałacu Czartoryskich. Zwiedzający będą mogli podziwiać eksponaty z fundacji rodziny Czartoryskich nie tylko w tzw. Sali Tradycji na parterze, ale również w Sali Kamiennej, Gotyckiej i Rycerskiej na piętrze budynku. Uroczyste otwarcie nowej wystawy 8 lipca.

Czartoryscy herbu Pogoń Litewska byli jednym z najbardziej znaczących i wpływowych rodów magnackich Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Odkąd po konflikcie z królem przenieśli się ze stolicy do Puław, ta niewielka miejscowość stała się dominującym ośrodkiem kulturalnym w kraju. To tutaj kwitła literatura, sztuka, muzyka, teatr, dbano o rozwój oświaty także wśród ludu, kultywowano tradycje narodowe. Jedną z form tej dbałości o pamiątki narodowe było stworzenie przez Izabelę księżną Czartoryską pierwszego w Polsce muzeum w specjalnie w tym celu zaprojektowanych przez Jana Chrystiana Aignera budowlach. Świątynia Sybilli utworzona została w 1801 r., Dom Gotycki – w 1809, oficjalnie otwarto go jednak dwa lata później.

Kiedy dobra książęce za poparcie powstania listopadowego zostały skonfiskowane przez władze carskie, kolekcja księżnej Izabeli została z Puław wywieziona. Ostatecznie po latach znalazła siedzibę w dalekim Krakowie. Powoli jednak do Puław powraca. W 2009 r. powstało tu Muzeum Czartoryskich jako oddział Muzeum Nadwiślańskiego. Zbiory poświęcone dziedzictwu kulturowemu XX. Czartoryskich wyeksponowano w tzw. Sali Tradycji, na parterze Pałacu Czartoryskich – siedzibie IUNG-PIB w Puławach.

Obecnie ekspozycja ta zostanie rozszerzona o kolejne sale pałacowe. Eksponaty ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie będą prezentowane także w Sali Kamiennej, Gotyckiej i Rycerskiej.

- Wśród nich znajdują się pamiątki, precjoza i dzieła sztuki zgromadzone przez Izabelę ks. Czartoryską w Świątyni Sybilli – repozytorium regaliów i pamiątek narodowych oraz Domu Gotyckim – prezentującym głównie obiekty związane z bohaterami historii powszechnej. Zwiedzający będą mieli także okazję podziwiać artefakty pozyskane do rodzinnych zbiorów przez potomków księżnej Izabeli. Zbiory pierwszego polskiego muzeum wracają do Puław, aby przypomnieć o doniosłej roli mecenatu artystycznego i naukowego XX. Czartoryskich, jaki sprawowali w "polskich Atenach" pod koniec XVIII i na początku XIX w. – czytamy w zapowiedziach.

Uroczyste otwarcie wystawy "Czartoryscy. Powrót do Puław" już 8 lipca o godzinie 15.00 w Muzeum Czartoryskich – puławskim oddziale Muzeum Nadwiślańskiego.

 

Fot. Seweryn Kuter

Muzeum Nadwiślańskie

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Muzeum Czartoryskich w Puławach


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę