Jaka będzie kazimierska oświata po reformie?

Skomentuj (14)

zobacz więcej (9)

Radni Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym podczas posiedzenia połączonych komisji debatowali w sali szkoły kontenerowej Gminnego Zespołu Szkół na temat reorganizacji oświaty  Kazimierzu.

Reorganizacja oświaty w Kazimierzu wiązać się będzie z powołaniem do życia Zespołu  Szkolno - Przedszkolnego w Kazimierzu Dolnym, w skład którego wejdą: dotychczasowy Gminny Zespół Szkół, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kazimierzu z siedzibą w Dąbrówce oraz  Szkoła Podstawowa w Rzeczycy. Poza zespołem funkcjonować będzie Szkoła Podstawowa w Bochotnicy, która stopniowo przekształcać się będzie w 8 - klasową szkołę podstawową.

- Ze względu na infrastrukturę i ilość uczniów w Bochotnicy nie będzie zgody kuratora na zmniejszenie organizacji tej szkoły - powiedział burmistrz Andrzej Pisula.

W pozostałych dwóch szkołach podstawowych w terenie - w Rzeczycy i w Dąbrówce - planowane jest pozostawienie edukacji na poziomie klas 0 - 3 i dowożenie dzieci starszych do nowej szkoły w Kazimierzu.

Taka jest konsultowana z Lubelskim Kuratorem Oświaty rekomendacja burmistrza, z którą na połączonym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej w Kazimierzu zapoznali się radni.

Zaletami takiego kształtu kazimierskiej oświaty według burmistrza są: zwiększenie swobody zarządzania, utrzymanie wydatków na oświatę na tym samym poziomie co dotychczas, utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia nauczycieli, danie uczniom lepszych możliwości rozwoju - lepszej bazy dydaktycznej, dłuższej opieki, w tym opieki pedagogicznej i psychologicznej.

Rodzice obecni na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej nie kryli swoich obaw i oczekiwań. Zarówno ci z Rzeczycy, jak i ci z Dąbrówki uważają, że ich szkoły powinny się przekształcić w zaproponowane przez reformę oświaty samodzielne 8 - klasowe szkoły podstawowe. Przecież takie tam istniały przed wprowadzeniem gimnazjów. Pozostawienie tam szkół tylko dla dzieci młodszych rodzi według nich obawy, że z czasem przestaną one w ogóle istnieć. I tego właśnie obawiają się rodzice, że taka forma przekształcenia szkół to początek ich likwidacji.

Obawy dotyczą także dojazdów małych dzieci - od klasy czwartej - z terenu do Kazimierza.

- Krucha jest psychika małego wiejskiego dziecka, którą należy chronić - apelowała dyrektor Szkoły Podstawowej z Rzeczycy Joanna Sikora.

Taki kształt oświaty zdaje się nie zapewniać również utrzymania zatrudnienia w szkołach na tym samym poziomie.


- Słucham tego z niepokojem, jak pan burmistrz zapewnia, że dla wszystkich nauczycieli z Rzeczycy i Dąbrówki będzie praca - mówił Jerzy Arbuz dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu. - Nie będzie godzin, to nie będzie pracy dla nauczycieli.

Przecież czas nauki w szkołach, zarządzanych przez gminę zostaje przez reformę skrócony z dotychczasowych 9 do 8 lat.

- Nie powiedziałem, że wszyscy znajdą pracę w Gminnym Zespole Szkół - ripostował burmistrz. - Część znajdzie pracę w innych szkołach gminnych. Trzeba zrobić wszystko, by nie działać na szkodę nauczycieli. Mojej zgody na to nie ma.

Jak ostatecznie będzie wyglądała oświata w Kazimierzu?

-Taka jest moja rekomendacja – mówił burmistrz. - Chętnie posłucham innych proozycji. To będzie Wasza decyzja – powiedział, zwracając się do radnych i przypominając rotę przysięgi radnego, gdzie mowa jest o wierności Konstytycji i prawu Rzeczypospolitej , uczciwości oraz kierowaniu się dobrem gminy i jej mieszkańców.

Jaka więc będzie decyzja radnych?

Już podczas tego posiedzenia niektórzy z nich predstawiali własne propozycje, m.in. wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Kuś postulowal pozostawienie szkoły w Dąbrówce jako 6 - klasowej.

- To nie jest temat, nad ktorym my łatwo przechodzimy do porządku dziennego – mówiła prowadząca spotkanie przewodnicząca Komisji Oświaty radna Ewa Wolna. - Nie ma dnia, żebym się nad tym nie zastanawiała. Zawsze uważałam, że dobro dzieci jest naważniejsze, kosztem nauczycieli. To jest punkt widzenia naszych wyborców i musimy to brać pod uwagę. Jesteśmy radnymi całej gminy.

Wypośrodkowanie tych sprzecznych intreresów wcale nie jest łatwe. To trudny temat i problem wielu tysięcy radnych w całej Polsce.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji radni mają się spotkać jeszcze dwa razy. Na kolejnym posiedzeniu przedstawiona zostanie symulacja finansowa rozwiązania burmistrza i propozycje reorganizacji oświaty w gminie przygotowane przez radnych.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • kazimierzak
  To nie PiS wprowadzając reformę oświaty polegającą na powrocie do 8 klasowej podstawówki wydał wyrok na wiejskie szkoły tylko zakompleksiony burmistrz i ciemni radni budując o wiele za dużą szkołę w stosunku do potrzeb kazimierskiej oświaty. Dziwi mnie również zachowanie Jerzego Arbuza i radnej Wolnej gorących zwolenników budowy kolosa dla garstki dzieci. Pojawia się pytanie - Gdzie byliście szanowni państwo sześć lat temu kiedy zapadały decyzje?
 • rodzic
  Apeluje o litosc dla dzieci z Witoszyna Rzeczycy i Kolonii Rzeczycy do wszystkich rzadzacych winnych czy nie winnych. Zostawcie nam szkole.
 • Reksio
  @Azor
  :) pod względem zdobytych głoosów PIS, mentalnie PSL
 • Azor
  A w Kazimierzu chyba PSL rządzi A nie PIS 😊i to burmistrz zamyka szkołę bo ma problem z chulajacym wiatrem na korytarzach nowo otwartej szkoły
 • Kasia
  Burmistrz, nie musi być miły, powinien być kompetentny :)
 • Ze wsi
  A ja proponuję by w ramach równość również Bochotnica miała 3 klasy. Co to ma być. Ważniejsi? Burmistrz zaczyna być bezczelny a nie miły.
  • JULA
   A ja pójdę dalej. Może w ramach solidarności w Kazimierzu szkole też należy zrobić klasy 1-3.
  • Anonim 3
   Bochotnica jest o wiele wieksza szkola niz Rzeczyca, jest dobudowana wiec jaki problem??
  • Kasiula
   Miałam możliwość obejrzeć obie szkoły.Warunki są nieporównywalne. A i dzieci chyba w tych szkołach nie jest tyle samo.
 • Belfer
  Dziekujemy Pisowi za ten balagan. Wszystko dzialalo no ale przeciez wszystko musza zmieniac.
  • zyx
   Myślę, że to nie PiS jest sprawcą tego zamieszania ale perspektywa oddania mega szkoły którą trzeba zapełnić.
  • Nikifor
   Widac ze tvp ogladasz popatrz czlowieku co sie dzieje jesli chodzi o zwolnienia w szkolach podstawowych i gimnazjach. Mam nadzieje ze kolezanki i koledzy glosujacy na PIS sie zwolnia na ochotnika. Poprosmy ich oto. Honor chyba maja.
  • Nikifor
   I jeszcze jedno nawet komunisci dbali o edukacje na wsiach i w mniejszych miastach. W historii Polski nikt tak nie uderzyl w edukacje a w edukacje na wsi w szczegolnosci. Pozdrawiam towarzyszy z PIS.
  • Marek
   Wyznawcy PISu mogliby chociaz milczec jak przeprosic nie potrafia... pomyslcie jak rozlegle sa domy po Rzeczycy czy Witoszynie. Jak mozna tam klasy zamykac?

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę