Ja czytam. A Ty?

Skomentuj (3)

Jak zachęcić dzieci do czytania książek? W dobie cyfryzacji nie jest to proste. Jednak nie jest też niemożliwe. Kazimierski Klub Młodych Czytelników istnieje od 2013 roku. Obecnie włączył się on w kampanię społeczną „Ja czytam”.

Kazimierski Klub Młodych Czytelników od 2013 roku działa przy Bibliotece Publicznej, oddziale Kazimierskiego Ośrodka Kultury w Kazimierzu Dolnym. Inicjatorką powstania klubu jest Agnieszka Wawrzycka, której uczniowie czynnie uczestniczą w spotkaniach z książką. Klub współtworzy Urszula Soleniec z kazimierskiej biblioteki. Spotkania odbywają się w roku szkolnym raz w miesiącu, uczestniczą w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Kazimierzu.

- Na spotkaniach klubu czytamy fragmenty książek, zwykle sięgamy po nowe tytuły mniej znane lub całkiem nowe dla młodych czytelników – mówi Urszula Soleniec. – Staramy się, by tematyka książek była dopasowana do zainteresowań dzieci. W trakcie spotkań dzieci mają okazję do zabawy a na zakończenie każdego spotkania wykonujemy jakąś pracę plastyczną tematycznie związaną z czytaną książką. Wizyta w bibliotece jest również świetną okazją do wypożyczenia książek.
 
W ostatnim czasie Kazimierski Klub Młodych Czytelników postanowił włączyć się w kampanię społeczną wydawnictwa Operon „Ja czytam”. Głównym celem kampanii jest rozwój kompetencji czytania, który jest niezbędny na każdym przedmiocie i etapie edukacyjnym w szkole. Założony w ramach tej kampanii Dyskusyjny Klub Edukacyjny ma rozbudzać w dzieciach chęć czytania, pobudzać ich wyobraźnię, chęć sięgania po książkę, jako źródło nie tylko wiedzy, ale także zabawy i przygody. W ramach tej kampanii odbywać się będą spotkania w ramach ścieżki tematycznej – granica.

- Będziemy dyskutować o przełamywaniu schematów w myśleniu, przekraczaniu osobistych ograniczeń oraz lęków i przyzwyczajeń, o sztuce i wyobraźni bez granic – mówi Urszula Soleniec. – Będziemy też dyskutować o tym, jak i dlaczego powstały granice państw, czym są granice prawa, opieki nad dzieckiem, granice stawiane nam przez otoczenie, kulturę.

Zajęcia te będą wspaniałą okazją, by dzieci poznały ciekawe książki i nowych autorów, po które chętnie będą mogły sięgać w bliższej lub dalszej przyszłości.
 
- W kampanii "Ja czytam" dzieci dopowiadają na niedokończone zdania: Czytam, bo…, Czytam (gdzie?)... – mówi Agnieszka Wawrzycka. – Będę prosiła rodziców, by odpowiedzieli nam na te pytania. Zrobimy z tego plakat. Nasuwa mi się refleksja, że organizowanie takiego klubu dla dzieci bardzo je motywuje do czytania. Często rodzicom trudno jest znaleźć czas albo chęci, by przyjść z dzieckiem po książkę. Kiedy przychodzimy wszyscy razem, poopowiadamy ciekawie o książce, dziecko dziecku powie "Ty wiesz, jakie to fajne!", to jakoś samo dzieje się, że sięgają na półkę i coś dla siebie znajdą. Jedno pociąga drugie.
 
Jedno jest pewne – zachęcać do czytania trzeba. Zarówno dzieci, jak i dorosłych. W czasach komputerów, tabletów, telefonów komórkowych i Internetu, trudno jest przekonać ludzi do tego, że czytanie książek jest przyjemnością.

- Dzisiaj książka nie jest ani jedynym źródłem informacji, ani głównym źródłem rozrywki – mówi Urszula Soleniec. – Aby dotrzeć do najmłodszych czytelników konieczne jest pokazanie im, że czytanie może być świetną zabawą. Stąd pomysł na klub. Nasza współpraca nie ogranicza się jednak tylko do spotkań w ramach klubu, z czego się bardzo cieszę. Nieustannie coś się dzieje. W niedługim czasie uczniowie będą mogli na przykład pobawić się… w reżyserowanie.

Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym wciąż realizuje nowe projekty, bierze udział w różnorodnych konkursach a co za tym idzie, wychodzi na wprost oczekiwaniom swoich czytelników. Tych najmłodszych i tych nieco starszych. Wszystkich. Bez wyjątku.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • Zdzisław Król
    Obecnie jedynym sposobem, chociaż to jest nie do pomyślenia by wrócić do czytania jest odcięcie TV, Internetu, Komórek i obejmująca naszych milusińskich wielka nuda zmusi ich do czytania. Chyba, że mają to wyssane z mlekiem Mamy. Pozdrawiam.
  • Zdzisław Król
    Obecnie jedynym sposobem, chociaż to jest nie do pomyślenia by wrócić do czytania jest odcięcie TV, Internetu, Komórek i obejmująca naszych milusińskich wielka nuda zmusi ich do czytania. Chyba, że mają to wyssane z mlekiem Mamy. Pozdrawiam.
  • Ulka
    Ja czytam. A ty śpisz... ;-)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę